Next.js 9.3 доаѓа со поддршка за генерирање статички страници, оптимизација на 404 и повеќе

Следно.js 9.3

Next.js е React рамка за рендерирање од страна на серверот, што нејзините творци го претставуваат како алатка за единствена команда со нула конфигурација за апликациите React.

Оваа рамка обезбедува заедничка структура што ви овозможува лесно да креирате апликација од предната страна React и транспарентно управува со рендерирање од страна на серверот. Верзијата 9.3 на Next.js беше лансирана во понеделникот со нови функции и некои подобрувања, од кои можеме да ја најдеме можноста да генерираме статички страници како главна новина.

Што има ново во Next.js 9.3?

Со објавувањето на Next.js 9.0, рамката го воведе концептот на статичка автоматска оптимизација. Кога а страницата нема барања за блокирање обновување на податоците како getInitialProps, автоматски ќе се прикаже во HTML откако ќе се изгради.

Постојат и други случаи кога можеби сакате да направите страница со статички HTML во времето на компајлирање, дури и со блокирање на барањата за извлекување податоци. Ова е случај, на пример, со страници за маркетинг напојувано со систем за управување со содржини (CMS).

Next.js 9.3 воведува два нови методи за враќање на податоците: getStaticProps и getServerSideProps.

Овие нови методи тие имаат многу предности во однос на моделот getInitialPropsбидејќи постои јасна разлика помеѓу она што ќе стане SSG (генерација на статичка страна) и SSR (прикажување на страната на серверот). Тие се додатоци на API.

Сите нови одлики се компатибилни наназад и може да се донесе постепено. Нема амортизација и getInitialProps продолжува да работи нормално. Додаден е параметар getStaticPaths за да се добие динамично рутирање.

  • getStaticProps: овозможува добивање податоци за време на изградбата;
  • getStaticPaths - Наведете динамично рутирање засновано на податоци;
  • getServerSideProps: ви овозможува да добивате податоци за секое барање.

Друга промена што се издвојува од оваа нова верзија е поддршката за режимот за преглед. Воведување на getStaticProps во Следно.js отвора нови можности, како што се користење на можности за рендерирање на Next.js на барање под одредени услови.

На пример, при прегледување на нацрт Во CMS, ќе сакате да го прескокнете статичкиот приказ и прикажете ја страницата на барање со нацрт-содржина наместо објавената содржина. Сакате Next.js да го прескокнете статичкото градење само во овој конкретен случај. Според тимот на Next.js, режимот за преглед ви овозможува да го направите ова.

Режимот на прегледот им овозможува на корисниците да ја прескокнат генерираната страница статички да се врати нацрт-страница на барање (SSR), на пример од CMS. Сепак, тоа не е ограничено на одредени системи CMS. Режимот за преглед се интегрира директно со getStaticProps и getServerSideProps за да може да се користи со кој било вид решение за обновување на податоците.

Next.js 9.2 додаде поддршка за вграден CSS, но Next.js 9.3 додаде поддршка за Сас. Поддржани се глобални стилски листови и CSS модули, како и вградени CSS. Next.js сега поддржува CSS модули со датотеки Sass користејќи ја конвенцијата за именување датотеки [име] .модул.scss. За разлика од поддршката што претходно беше достапна во Next.js 5+ со next-sass, глобалните модули Sass и CSS сега можат да коегзистираат.

Модули CSS ви дозволува да управувате со Sass локално со автоматско креирање на уникатни имиња на класи.

Со верзија 9.0 од Next.js, имаше страница што не беше автоматски претставена во HTML статички: 404 страница.

Главната причина што стои зад ова е дека страницата со грешки што го напојува 404 се работеше повеќе од 404. На пример, таа исто така се справи со грешки. Бидејќи се дадени 404 страници за непостоечки патеки, прикажувањето на страницата по барање може да доведе до поголеми трошоци и поголемо оптоварување сервер Рамковната верзија 9.3 ги подобрува работите и нуди автоматско статичко оптимизирање за 404 страници.

Сега, кога вашето барање не вклучува прилагодена страница error.js, датотеката Next.js автоматски генерира 404 страница статички и го користи кога треба да се сервисира 404. Ова се случува автоматски и не се потребни никакви промени.

Можете исто така да ја прилагодите оваа страница. За да ја замените зададената страница 404, можете да креирате датотека 404.js.

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да се консултирате следнава врска. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.