Слободен и отворен софтвер: Технолошко влијание врз организациите

Слободен и отворен софтвер: Технолошко влијание врз организациите

Слободен и отворен софтвер: Технолошко влијание врз организациите

Употребата на слободен и отворен софтвер продолжува да расте, но не само меѓу ентузијастички поединци и поединци, loversубители на технологијата, меѓу другите, туку и меѓу јавните и приватните организации, како и меѓу образовните и научно-истражувачките организации.

Сето ова во голема мера се должи на побарувачката што се појави како тренд кај организациите за намалување на трошоците за производи, лиценци и овластена работна сила во комерцијални, комерцијални и затворени производи, покрај тоа што ги искористија новите предности на она што сега е познато како „Облак“ и на тој начин може да се реинвестира и дигитално да се трансформира.

Апликации и решенија за слободен и отворен софтвер

Вовед

Денес е јасно разбирливо дека Употребата на апликации, системи и решенија засновани на слободен и отворен софтвер ги олеснуваат и ги намалуваат трошоците за вметнување и иновативни процеси во светот на дигиталната економија, како и придонесот на заедниците за слободен софтвер преку отворена иновација им помага на организациите полесно да усвојат дигитална трансформација.

Кога Слободната и отворена заедница се шири, споделува и соработува едни со други, тоа создава мрежа на искуства, многу вредни и продуктивни., слично на оние фази од средниот век на човештвото кога луѓето од ренесансата ги споделија своите креации, откритија, истражувања и пронајдоци, правејќи нè похумано, креативно и попродуктивно општество.

Затоа, за никого не е тајна дека денес, тоа Слободниот и отворен софтвер им помага на организациите да се движат и да напредуваат на патот кон дигиталната трансформација, да одговорат на агилен и ефективен начин на сè поголемите и забрзани побарувања на бизнисот.

Апликации и решенија за слободен и отворен софтвер

содржина

Важноста на слободниот и отворен софтвер во организациите

Програмите и системите на слободен и отворен софтвер ја обезбедуваат потребната ефикасност, флексибилност и безбедност по ниска цена за да се постигне таканаречената дигитална трансформација, имајќи предвид дека причината за ова се должи на големата разлика помеѓу културата и филозофијата на слободниот и отворен софтвер и приватниот и затворениот софтвер, односно во моделот за развој на заедницата, бидејќи токму од таму произлегува иновации.

Организациите кои денес и во иднина ќе имаат поголема пазарна вредност ќе бидат оние со најдобри „дигитални средства“. Тоа е, подобри програми, системи и платформи кои можат да обезбедат агилен и ефективен одговор на нивните потрошувачи среде оваа забрзана стапка на раст и комерцијален и технолошки развој, внатрешен и глобализиран, со цел да се добие конкурентска предност и да се постигне успех во организацијата. .

Фокусот на која било тековна организација е и мора да биде да биде во првите редови во процесот на инкорпорирање и подобрување на нивните дигитални средства за да бидат поконкурентни, и да обезбеди повеќе и подобри услуги на своите клиенти / корисници и граѓани во случајот на јавниот сектор. Ова е, пред сè, да се соочи со промените предложени од таканаречената дигитална трансформација на сегашното време.

Особено слободниот и отворен софтвер во индустријата за истражување и образование, телекомуникациите, банкарството, здравството и јавниот менаџмент, има многу да придонесе во смисла на сигурни, агилни и флексибилни решенија за сите видови и големини на Организацијата.

Сè уште ги мериме долгите процеси на имплементација што можат да се појават поради културолошки и технички промени кои бараат процеси на дигитална трансформација засновани на промена од приватен и затворен софтвер во слободен и отворен софтвер.

Достапни решенија засновани на Слободен и отворен софтвер

Слободниот и отворен софтвер може да се користи во многу области на една организација, за кои ќе споменеме само некои области и неколку примери на употреба и / или корисни апликации во нив.

Тимови за сервери

 • Mail: sendmail, postfix, qmail, exim, курир, зимбра, poen-xchanges, kolab, цитадела
 • Агенди: sogo
 • Веб страна: апаши, ngix
 • Рекорди: самба
 • DHCP: dhcpd
 • ДНС: се врзуваат
 • NSF: nfs-кернел-сервер
 • FTP: профтпд, всфтпд, чистптпд
 • SSH: openssh-сервер
 • ЛДАП: сервер за директориуми openldap, apached, opendj, 389
 • НТП: НТПД
 • Печати: чаши
 • Прокси: лигњи, dansguardians
 • Firewall: monowalld, endian, pfsense
 • IPS / IDS: шмркање, меркат, брат, кисмет, осек, пајажина, самхаин, помошник
 • База на податоци: постгрес, маријадб
 • IP телефонија: aвездичка, виталббх, исабел, еластикс, фрипбкс
 • Управување со документи: алфреско, отворен филер
 • Бизнис менаџмент: odoo, opencrm
 • Следење: наги, кактуси, зенос, забикс
 • Поддршка: glpi, остикет
 • Инвентар: ocs-инвентар
 • Клонирање: проект за магла
 • Услуга за месенџер: гаму, гаџим, џабер,

Корисничка опрема

Апликации и решенија за слободен и отворен софтвер

Заклучок

Денес, како што можеме да видиме откако ја прочитавме оваа публикација, очигледно е дека Секоја организација може со одреден притисок и поддршка да ги одржи основните компјутерски системи на себе преку употреба на слободен и отворен софтверСо други зборови, овој факт е веќе одржлива реалност.

Во моментов, постојат многу проекти на апликации во слободен и отворен софтвер за мали и средни организации, вклучувајќи ги и Дистрибуциите на Linux кои вклучуваат цела низа апликации насочени кон деловно или корпоративно јавно, јавно или приватно.

Во моментов постои цел пазар околу слободен и отворен софтвер, приватни организации (компании) или независни (заедници) кои нудат поддршка и развој, кои успеаја да демонстрираат успешни приказни во големи компании и јавни администрации, и дека денес, овие примери за имплементација и употреба се знаме што покажува дека слободниот и отворен софтвер е нешто реално.

На кратко, слободниот и отворен софтвер ни овозможува да заштедиме трошоци за лиценците, и имплементираат цела низа информациони системи, кои обично се спроведуваат под заштитени и затворени софтверски лиценци.

Сето ова на отворени архитектури, кои за возврат им олеснуваат постепено да се независат од производителите и отворање на вратата за многу поголем пазар на други продавачи од каде да се добијат производи и поддршка.

И дојде денот кога слободниот и отворен софтвер го собори старото верување дека Слободниот и отворен софтвер е нешто склоно кон неуспех и не е поддржано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аразал dijo

  Многу интересна и точна статија, како што може да се очекува од Linux Post Install (LPI).

  За да не се повторувам во длабочина во објавата, коментирај дека во идеален свет, слободниот и комерцијален софтвер треба да биде поврзан со човештвото како што тоа го прави медицината (зборувам широко, така што никој не ме разбира погрешно), т.е. неопходна и суштинска основа дека мора и мора да биде универзален и бесплатен, а потоа друг изборен аспект на плаќањето.

  Со овој пример сакам да визуализирам дека ако навистина сакате да го промовирате развојот на човештвото без врски, тоа не може да се направи обратно (како што е направено од зората на компјутерите), односно генерички договор од компанија која конвертира нејзините производи беа стандардно затворени со самото тоа што беа присутни насекаде заради договорите со производителите и владите и институциите.

  Како што добро изразува Linux Post Install, она што се постигнува со ова е да се создаде дополнителна цена што, иако може да биде поголема или пониска, дури и да ја претпоставуваат сите - особено во добри времиња - повлекува зависност од тие брендови и нивните производи, што е зошто успеваат да стават илјада пречки ако сакате да излезете од тоа. Напротив, ситуацијата би била многу поинаква, слободен софтверски компјутерски свет во кој институциите можат да бидат независни (со тоа да се постигне поголема безбедност и приватност затоа што тие можат да зависат и да се придонесат директно), со ова ниту една компанија не може да изнуди или изнуди пари од влијаат врз која било држава според зависноста што може да ја создаде со одредена компанија, во овој случај, ИТ.

  На кратко, за сето она што е изложено на Linux Post Install, Слободен софтвер е она што треба да го понудат и видат институциите, и бидејќи корисникот е тој што избира и чини комерцијална опција и не го претвора сопственичкиот во фактички стандард.

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Ви благодариме за вашиот коментар, кој пак е многу навремен и ја надополнува неговата содржина, односно учење, употреба и масифицирање на слободен софтвер и GNU / Linux

  Еве уште една што има слична содржина во иста смисла: https://blog.desdelinux.net/aprender-software-libre-gnu-linux-sin-instalar-nada/

бул (точно)