Смарагдни икони: Најдоброто од Флатр и бриз за KDE

Откако излезе темата за икони Flattr, јас ги користев нон стоп до пред неколку дена кога дознав за новата тема за икони наречена Смарагд. Емералд всушност се базира на Flattr + Breeze (последното е новото уметничко дело на KDE 5) и тие навистина изгледаат прекрасно.

Емералд

Преземете ја темата со смарагдната икона

Иконите се достапни под лиценца на Криејтив комонс (CC BY-NC-SA 4.0) и може да се преземат од следниот линк:

Преземете ја темата со смарагдната икона

Сега, за да го инсталираме, можеме да користиме неколку методи. Од параметрите на KDE тие може да се инсталираат совршено, но само кога датотеките се компресирани во tar.gz, а бидејќи датотеката за преземање е во 7z, ќе мора да ја користиме конзолата или едноставно да ги копираме папките Емералд y Емералд-темно став ~ / .kde4 / сподели / икони / и тоа е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Молина Ребоledедо dijo

  Брилијантен!
  Од најдоброто што го видов, ќе се обидам да ги инсталирам во основно кога ќе успеам да ги решам моите проблеми со WiFi (RTL8188E) хахаха

 2.   Петерчеко dijo

  Тие се убави да, но иконите Фламини повеќе ми се допаѓаат :-).

 3.   ден dijo

  Тие се многу убави икони, користам некои слични, динамо што се базираат и на ветер, ќе ги испробам.
  Извинете за појаснувањето, се надевам дека не пречи, но kde 5 не постои, може да е плазма 5, kf5, но не kde 5

 4.   Преикон dijo

  Јас сè уште верувам дека најдобри икони се оние базирани на Фаенца и Авокен, ми се допаѓаат и основни, но има многу апликации кои немаат икона, зошто да не развијам нешто по трезвено за секојдневна работа?

  Не можам да замислам да го користам овој сет повеќе од една недела.

 5.   Orgоргицио dijo

  Пробав пред една недела. Добро е, но недостасуваат многу мимипови, временски икони и неколку. Дефинитивно, FaenzaFlattr е најдобриот и најцелосниот.

 6.   леско dijo

  Тие се многу добри. Веќе ги имав испробано, но недостасуваат неколку важни икони.
  Патем, јас се консултирам со нешто што можеби некој знае како да го реши. Излезе дека ако користам пакет со икони, освен кислород, апликациите GTK излегуваат со многу грди икони. Сега, ако во поставките за изгледот на апликацијата GTK во KDE конфигурирам така што тие ги користат иконите за кислород, зошто користат други?

  Ова се случува секогаш кога ќе изберете пакет со икони, освен кислород за апликациите Qt.

  1.    курозиз dijo

   Тоа може лесно да се поправи, добро барем за апликациите gtk2, во вашиот дом проверете дали датотеката .gtkrc-2.0 постои и ако не ја создадете
   # Датотека создадена од KDE Gtk Config
   # Конфигурирање за програмите GTK2

   вклучете "/home/your-user/.themes/Atolm-gtk3/gtk-2.0/gtkrc"
   стил "кориснички фонт"
   {
   font_name = »DejaVu Санс кондензирано»
   }
   widget_class "*" стил "кориснички фонт"
   gtk-font-name = »ДежаВу Санс кондензирано 9
   gtk-theme-name = »Атолм-gtk3
   gtk-icon-theme-name = »FaenzaFlattr-Grey»
   gtk-fallback-icon-theme = »FaenzaFlattr-Grey»
   стил на gtk-лента со алатки = GTK_TOOLBAR_ICONS
   gtk-menu-слики = 1
   gtk-копче-слики = 1

   Сега, покрај тоа, креирајте симболична врска од иконите што ќе ги окупирате, на пример, FaenzaFlattr-Grey што ќе се најде во ./kde4/share/icons и создадете врска до /home/usuario/.icons и конечно пребарувајте во папката со иконите во датотеката index.theme и ја уредувате, во линијата што вели наследници = додавате кислород (работи и за иконите да користат gtk икони во kde), пример Inherits = FaenzaFlattr, Oygen

   1.    леско dijo

    Многу благодарам! Работеше совршено! Само додадете дека зборот „кислород“ во полето „Наследници“ мора да биде со мала буква.

    Тие треба да напишат статија со совети за унифицирање на изгледот на апликациите, бидејќи во Linux тоа е тема само по себе.

 7.   дивјак dijo

  тие се слатки
  за сега користам нитрукс тие се прилично убави

 8.   Незух dijo

  Lookе изгледа одлично на мојот генту

 9.   Лордсталкер dijo

  Многу добри икони. Сосема убаво

 10.   Ñандекуера dijo

  Одлично!
  Користев Нумикс Круг и вистината беше дека се чувствував во Манџаро за деца хаха