Совети за да заштедите простор на нашиот HDD и да го исчистите нашиот систем

Кога имаме потреба од простор, имаме неколку опции да заработиме неколку MB, тука ќе зборувам за неколку совети за враќање на просторот на нашиот HDD.

линукс-ѓубре

1. Бришење апликации што не ги користиме.

Не е тајна дека корисниците на Linux инсталираат многу апликации и потоа ги амортизираат. На пример, оние од нас кои треба да тестираат веб-страници во различни прелистувачи за да ја проверат ефикасноста што сакаме да имаме инсталирано неколку прелистувачи, во мојот случај имам Konqueror, Chromium, Rekonq, Opera и Firefox. Сепак, Конкерор, Реконк и Купзила се скоро идентични, можеме да оставиме само едно од овие три и воила. Ние исто така можеме да ги отстраниме апликациите од нашиот систем ако има онлајн „пандан“, на пример, неодамна ја деинсталирав ПокерТХ Па, мислам дека претпочитам да играм онлајн покер директно од прелистувачот.

На кратко, секогаш е добро да се знае какви апликации имаме и што е уште поважно, апликациите што ни се потребни.

2. Бришење датотеки од нашата меморија за инсталери.

Оние од нас кои користат пакети .DEB (Дебиан и деривати) ги имаат во нашите / var / кеш / apt / архиви / многу .deb датотеки, генерално, оваа папка може да потроши неколку стотици MB, па дури и неколку GB, ова зависи од тоа кога последен пат ги избришавме овие датотеки.

Во други дистрибуции на вртежи во минута или други (ArchLinux, итн.) Тие имаат своја папка за овие типови датотеки, кои обично се наоѓаат под / var / cache /.

Совет е од време на време да ги избришете датотеките лоцирани тука.

3. Отстранување јазици од нашиот систем за кои не зборуваме.

Пред некое време ти кажав за локален хирургија, пакет што ни овозможува да ги дефинираме јазиците што сакаме да ги зачуваме од апликациите (пр. шпански и англиски) и сите други јазици на инсталираните апликации (чешки, француски, итн.) ќе ги елиминира. Последен пат кога ја стартував оваа апликација, таа ми заштеди скоро 500 MB 😀

Прочитајте: Заштедете стотици МБ на вашиот компјутер со локален извор

4. Бришење папки и поставки од нашиот Дом.

Во нашиот дом има неколку папки и поставки што можеме да ги направиме без. На пример:

 • Папката .минијатури може да тежи неколку десетици МБ, во мојот случај .минијатури тежи повеќе од 300MB. Тука се зачувуваат сликичките (прегледи) на мултимедијални датотеки, доколку сакате, можете да ја избришете содржината на оваа папка и со тоа да зачувате некои МБ.
 • Папката со икони (.икони ó .kde / сподели / икони ако користат KDE). Пакетите со икони и курсорите што се инсталирани се зачувани тука, НЕ препорачувам да ја избришете целата папка, но добро е да ги избришете пакетите со икони што не ги користите. Во мојот случај .икони тежи скоро 1 GB… O_O WTF!
 • Папката .крејшн содржи кеш меморија на неколку апликации, во мојот случај го имам во оваа папка: хром (Кешот на прелистувачот Хром, тежок е скоро 300mb), Mozilla (содржи кеш на Firefox, тежок е скоро 90 МБ), thunderbird (содржи кеш меморија на Тандерберд) Можете да избришете папки од тука, ако сакате
 • Кеширај папки на прелистувачи. Прелистувачот што го користам најмногу е Opera, кешот за Opera е зачуван во .opera / cache / (рудникот е над 400мб), ако немате проблеми со вашиот пропусен опсег, добра пракса е да го исчистите кешот на прелистувачот од време на време.
 • Тие можат да избришат други папки за поставки на апликации што повеќе не ги користат, апликации што веќе ги отстраниле од системот и папките за поставки се уште таму заземаат значителен простор.

Овие папки што ги спомнав погоре се скриени папки, неговото име започнува со период . што ги прави скриени. За да ги прикажат, тие мора да ја активираат опцијата Прикажи скриени датотеки во прелистувачот на датотеки (Делфин, Наутилус, Тунар, итн.)

5. Отстранување верзии на јадрото што тие повеќе не ги користат.

Зборувавме за ова пред малку. Идејата е едноставна, скоро секогаш пристапуваме користејќи го јадрото со највисока верзија, најновата што ја имаме на системот ... па, која е поентата да имаме инсталирани уште 3 и 4 јадра? За да отстраните верзии на јадрото што не ни требаат прочитајте: Елиминирајте ги претходните верзии на јадрото што не ги користиме

6. Отстранете ги дупликатите датотеки од нашиот систем.

Во секој систем има дупликат датотеки, датотеки што можеби сами по себе не можат да заземат значителен простор, но додадени заедно, тие можат да бидат нешто тешки. За да бараме дупликат датотеки, ќе ја користиме апликацијата дупчиња, веќе разговаравме за тоа (инсталација и како да се користи) во: Пронајдете и отстранете ги дупликатите датотеки на вашиот систем со тврд

7. Користење на други апликации за чистење на нашиот систем.

Веќе наш пријател Алф Тој исто така сподели со нас неколку совети во објавата: Исчистете го нашиот систем

Таму спомнува некои апликации како на пр Дебфостер, Деборфан а исто така, во коментарите се споменуваат и други како на пр BleachBit. Тие се апликации (некои графики) кои можат да ви помогнат да го исчистите системот, некои може да ја олеснат задачата поради нивната едноставност, во други случаи повеќе сакам да го користам терминалот

8. Заврши

На кратко, изјавата дека во Linux системот не е полн со „ѓубре“ е нешто сосема погрешно, секој систем може да се „извалка“, но токму за ова е дека овие апликации постојат, затоа што ги ставаме овие совети

Се надевам дека го најдовте ова интересно.

Поздрав

hdd-помош


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

49 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ГеоМикстли dijo

  Добри совети !!!
  Во arch linux можете да ја исчистите и скриената меморија на пакетот (очигледно е ако мислите дека нема да ги користите и вашиот систем е стабилен):
  pacman -Scc (со дозволи за root)

  И / или отстранете ги непотребните зависности:
  sudo pacman -R $ (pacman -Qdtq)
  Поздрав !!

  1.    Даниел dijo

   Оваа команда е добра, ви благодарам »!

   „Sudo pacman -R $ (pacman -Qdtq)“

 2.   АуросЗх dijo

  Многу интересно, сега пробувам локален камион, јадра и мемории (имам Мидори, Опера, Хром, Фајрфокс и се надевам дека нема друг xD).

  1.    АуросЗх dijo

   Подготвени, тестирани на Арх ... да видиме:
   localepurge (тоа е во AUR): Вратив околу 350 MB Оо
   Избришете ги јадрата: или не ги зачувува, или не знаев како да го направам тоа xD
   Кеш: бришење на оној од Chromium, Firefox и Opera I обнови околу 300 MB повеќе.
   Исчистете ги пакетите од кеш меморијата на Пакман: ​​уште 400 МБ.
   Избришете ги зависностите: Не ми се допаѓа таа команда што ја напиша пријателот GeoMixtli погоре, бидејќи се обидува да избрише сè, дури и работи што јас ги користам како Git, BZR, SVN и други само затоа што беа инсталирани во нивно време како зависност. ..

   1.    Вики dijo

    За да ги избришете застарените зависности, препорачливо е да направите Pacman -Qdt и да видите дека не ги користите и рачно да ги избришете.

    1.    Геомикстли dijo

     Вистина !!! Заборавив да го спомнам тоа !! LOL- Епски УСПАТ !!
     (извинување и благодарам Вики за разјаснувањето)

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Локалепург е најефективниот начин за ослободување простор.
   Исто така отстранување на старите јадра, иако сега многу дистрибуции се грижат за тоа автоматски.
   Добра статија! Прегратка! Павле.

 3.   мнлмдн dijo

  Јас би препорачал алатки за измени, тој има дел што ви овозможува да избришете кеш меморија, застарени или оштетени пакети, амортизирани верзии на јадрото итн итн ... Поздрав

 4.   Франко dijo

  Јас користам BleachBit и спектакуларно е. Стил CCleaner

 5.   Вики dijo

  Препорачувам DupeGuru да најде дупликати.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали имате верзија на Linux?

   1.    Вики dijo

    Да, го имам инсталирано во моите основни елементи

    https://aur.archlinux.org/packages/dupeguru-se/
    https://launchpad.net/~hsoft/+archive/ppa/+packages

   2.    Вики dijo

    Да, тие се на официјалната веб-страница.

  2.    Алберто dijo

   Јас исто така препорачувам fslilnt-gui

 6.   ВАДА dijo

  Многу добри совети 😀 😀е ги применам во пракса

 7.   jackassbq dijo

  Бидете многу претпазливи кога користите localepurge, јас само го користев, држејќи го очигледниот шпански јазик и ми ги остави сите апликации половина преведени на англиски ... погрешно

  1.    jackassbq dijo

   Не успеав да го решам, ако некој знае каков било начин, ве молам кажете ми ...

   1.    Вики dijo

    Препорачливо е да се обележат англиски и неколку видови на шпански јазик (јас тоа го направив така и не ми создаде проблеми)

    За да го поправите, ќе мора да го деинсталирате localepurge и повторно да ги инсталирате полу-преведените програми

    1.    jackassbq dijo

     Ви благодарам многу за вашиот одговор, но со оглед на фактот дека сите апликации се оставени вака, вклучително и системските, мислам дека ќе треба повторно да го инсталирам Debian целосно

 8.   jkxktt dijo

  Во Fedora (барем во мојот случај) се зачувуваат само последните три инсталирани јадра, при инсталирање на нов се отстранува најстариот, но се сеќавам дека го користев тој совет одамна.

 9.   Курефокс dijo

  За Arch и дериватите е подобро да се користи pacman -Sc, а не Scc бидејќи првиот ги отстранува само старите пакувања, а вториот ги отстранува старите и новите и тоа не може да има многу пријатни последици.
  Кајгана за мене е најдобриот софтвер за овие цели.

 10.   само-друг-dl-корисник dijo

  И, дали ГНУ / Линукс не треба да „остава ѓубре на тврдиот диск“ како што тоа го прави Виндоус?

  Тоа е она што најмногу го прочитав во објавите на Виндоус наспроти Линукс на Интернет.

  1.    Роџертукс dijo

   Тие се генерално мали датотеки и имаат тенденција да бидат покорисни од ѓубрето (пр. Претходно инсталирани пакети што можат да се користат за деградирање). Освен ако немате многу простор, тие обично не предизвикуваат проблеми. Тие се исто така релативно лесни за отстранување.

  2.    Курефокс dijo

   Разликата е во тоа што во Linux ова не влијае на перформансите или стабилноста на системот, овие совети се да ослободат простор на дискот.
   Од друга страна, во Виндоус не само што зафаќа простор, туку со текот на времето тоа многу влијае на системот во сите аспекти.
   При секоја инсталација на која било апликација и при нејзино отстранување, каков и да е систем, остатоците остануваат така да се каже.

   1.    елиотим3000 dijo

    Очигледно, бидејќи Виндоус ги индексира датотеките што влегуваат и излегуваат, покрај тоа што ги испраќа на екранот за анализа на Мајкрософт (што екранот на Виндоус Виста повеќе не го прави, бидејќи таа верзија на Виндоус ќе умре во 2017 година).

 11.   Даниел dijo

  Многу добри совети! Особено папките за меморија!, Само што објавив скоро 3 GB »»! плус нечиста датотека што ми го јадеше тврдиот диск, тежеше скоро 4 GB »

 12.   Роџертукс dijo

  Ако сакате двојно да го зголемите слободниот простор на HDD, тоа го имате многу лесно: избришете го Windows

  1.    Гискард dijo

   Што е прозорци? 😛

   1.    елиотим3000 dijo

    Оној оперативен систем што започна како ДОС GUI и заврши како најпросечен и најсилно популарен ОС од Мајкрософт.

    1.    Гискард dijo

     Ах! Винбуги!

     ХАХАХА

 13.   Алгабе dijo

  Многу добри совети иако мислам дека ги имам чисти:]

 14.   аиорија dijo

  добра тема на пример во Mageia 3 KDE 4.10.4 Јас користам чистач за бришење на целото ѓубре од интернет користам чистач и за linux Mint 15 цимет користам BleachBit

 15.   Жоакин dijo

  Многу добро! Понекогаш забораваме на тие работи. Можете да направите скрипта со „cron“ за периодично да ги бришете c / .cache и ~ /. Thumbnails (тешки!).

  Вистина е и она што го кажувате на почетокот. Примамливо е да инсталирате програми од управувачот со пакети. Јас лично понекогаш сакам да тестирам апликации и ако не ме убедат или знам дека ќе ги користам само еднаш, веднаш ги деинсталирам

  1.    Алберто dijo

   Во моите .bash_alias го имам овој алијас:
   алијас cclean = 'rm -rf .adobe .macromedia. Thumbnails && notify-send –icon = gtk-remove "Clear cache" ".adobe .macromedia. Thumbnails → GERE"'

 16.   џокстер dijo

  Се прашувам дали имаат такво нешто за федора

 17.   елиотим3000 dijo

  Многу добро. Исто така, на Linux, преостанатите датотеки не се мешаат во перформансите на начинот на кој тие го прават тоа на Виндоус, бидејќи Виндоус ги индексира сите предмети што се отворени, вклучувајќи ги и привремените (нешто што навистина ве вознемирува).

  1.    елиотим3000 dijo

   Иако можеби ја заменувам Debian Stable што ја имам со Crunchbang или Slackware, но сега ми е многу пријатно со ова дистрибуција. Можеби инсталирајте Slackware или Crunchbang за мојот друг стар компјутер.

 18.   еуалио dijo

  Па, јас обично не користам хром, (скриена меморија за прелистувачи на Хром, тешка е скоро 300 мб), уште повеќе причина да не го користам.

 19.   Карпер dijo

  Добри совети, благодарам.
  Поздрав.

 20.   yoyo dijo

  Добри совети, но недостасуваше најдоброто и оној што добива повеќе простор.

  Елиминирајте го стариот pr0n што повеќе не го гледаме, со тоа можеме да добиеме до околу 100 GB

  честитки

  1.    onyони127 dijo

   хахаха многу добар тој совет, да видам дали го применив во пракса иако не мислам дека ќе добие таков простор ...

 21.   кламид dijo

  Извинете за моето незнаење, но се обидов да ги избришам датотеките за деба од патеката / var / кеш / апт / архива / и тоа нема да ми дозволи (опцијата со десното копче на глувчето не се појавува). Дали ќе ми кажете како да го направам тоа, ве молам?
  Благодарам и поздрав.

  1.    Гискард dijo

   Мора да ја внесете таа рута како администратор.

 22.   митлови dijo

  Мојот корен Манџаро користи 7Gbs од 25 што му ги доделив и не се мачам да го чистам.

  Gубрето, ако не мириса, не е ѓубре, не го забавува системот за да има неискористени програми.

  Во MS WOS да, има регистарска датотека што го ОБВРЗУВА компјутерот со инсталации и ажурирања што треба да исчистат ѓубре.

  Да не мигрираме од MS WOS концептите од нивните проблеми.

  Една работа е да го деинсталирате она што не се користи за да се направи простор, друго е да се исчисти ѓубрето - што не постои како побавен оперативен систем во нашиот Linux -

  1.    Гискард dijo

   +1

 23.   Џонатан dijo

  Ви благодариме за информацијата, многу корисно!

 24.   onyони127 dijo

  Додавам уште еден многу интересен совет за автоматско отстранување на привремените со секое рестартирање на системот:

  Конфигурацијата на директориумите и привремените датотеки се наоѓа во /etc/tmpfiles.d така што привремените датотеки се бришат при секое стартување, датотеката tmp.conf мора да се креира со следнава содржина:
  D / tmp 1777 корен 1 корен
  D / var / tmp 1777 корен 1 корен

  Поздрав.

 25.   отвора dijo

  Може ли некој да препорача каква било алтернатива на белилото за командната линија? Би сакал да направам мала скрипта што чисти сè и да ја извршувам со кратенка