Совети: Како да направите Xfce да изгледа исто како KDE

Оние што ги користиме Xfce можеме да имаме изглед на KDE (кислород) на многу лесен начин, како што можеме да видиме на следната слика:

За да го постигнеме ова, треба да ги преземеме само следниве датотеки:

 • За прозорците (xfwm): Оваа датотека. Го распакуваме и го ставаме во папката hem / .теми o / usr / сподели / теми.
 • За темата Гтк: Оваа датотека. Не се сеќавам од каде го преземав, го распакувавме и го стававме во папкатаhem / .теми o / usr / сподели / теми.
 • За иконите: Оваа врска o овој другиот. Го распакуваме и го ставаме во папкатаons / .икони o / usr / share / икони.

Во Debian можеме да ги ставиме иконите и курсорите на KDE со инсталирање на следниве пакети:

$ sudo aptitude install oxygencursors oxygen-icon-theme

Сега ги одбираме темата и иконите во Мени »Поставки» Изглед:

И во Мени »Поставки» Управувач со прозорци:

Подготвени, со тоа можеме да го имаме она што е потребно за нашето Xfce изгледа како KDE. Оставам слика од екранот на мојата работна површина:

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   roman77 dijo

  Многу добро ... би морал да му дадам шанса на Xfce.
  Откако излезе Gnome 3, мигрирав во KDE, но добро е да пробам и други работи ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Пред 24 часа имав KDE и сега користам Xfce (иако имам инсталирано Gnome-Shell). Се разбира, не очекувајте да ги најдете сите работи што ги имате во KDE ..

 2.   олексис dijo

  Пријатни барања! Уште еднаш благодарам… +1 за објавата. На здравје!

  1.    елав <° Linux dijo

   Драго ми е што ти служеше

 3.   Персеј dijo

  Многу добар пост, ако можете да ја проширите инсталацијата во LXDE или Gnome, би било одлично.

  1.    елав <° Linux dijo

   Во LXDE работите не треба да бидат многу различни. Со други зборови, истата Gtk тема треба да работи, само треба да барате тема за Менаџер на прозорци (отворено сандаче). Seeе видам дали ќе најдам нешто во врска со тоа.

   1.    mac_live dijo

    Точно, тоа не треба да предизвика голем проблем, всушност темите за openbox, тие не се толку лоши што ги имам, има многу многу убави и пријатни што не им завидуваат на оние на kde, и gnome, се разбира тие немаат толку многу ефекти подоцна, но изгледаат убаво.

    1.    елав <° Linux dijo

     Точно ... Го користев Openbox долго време и го сакав ...

   2.    Дејвид ДР dijo

    Би било прекрасно, размислував да го испробам Лубунту затоа што не слушнав повеќе од тоа колку добро работи на скромни персонални компјутери, но темите за прозорците на Опенбокс ме спречуваат

 4.   Храброст dijo

  Не сакам имитации, но оваа е примамлива

  1.    елав <° Linux dijo

   И дека чекаш? Горе:

   pacman -S xfce

   ????

   1.    Храброст dijo

    Јадете повеќе од LXDE како што го разбирам

    1.    елав <° Linux dijo

     Сега со Chromium + Pidgin + Slypheed + Terminal = 202Mb / 1024Mb

     Што е со тоа?

 5.   Оскар dijo

  Јас секогаш го сметав XFCE за непријатен, сега го тестирам Gnome Shell, не ми се допаѓа, но ... не мора да конфигурира скоро ништо, но сакам да го пробам некое време, од друга страна, јас toе пробам XFCE, дали имате некое упатство за да го конфигурирате? Како работи хром?

  1.    елав <° Linux dijo

   Точно е дека Xfce по дифолт изгледа малку грдо, но добро прилагодено е убавина. Покрај тоа, тој има свој композитор за прозорци и можеме да играме со ефекти на транспарентност што го прават навистина убав. Seeе видам дали ќе направам туторијал за тоа како темелно да го прилагодувам. И хром, добро ми оди од Firefox / Iceweasel 7 и 8. Особено оваа најнова верзија се зголемува во потрошувачката ... 🙁

   1.    Оскар dijo

    Благодарам елав, веќе го преземав Debian LCDE + XFCE, тест, се разбира, ќе го чекам упатството.

    1.    елав <° Linux dijo

     Денес имам тежок ден, но се надевам дека ќе имам време да направам нешто

 6.   gaBeweb dijo

  Одлично, ми се допадна! Поздрав

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодарам многу

 7.   геронимо dijo

  ШТО АБСУРДУОООО, ако имам XFCE, зошто сакам kde ??? Јас инсталирам дистрибуција со kde. Beе биде дека нема што да се објавува хахахахаха

  1.    елав dijo

   Од истата причина што многу корисници, без разлика дали се Xfce, Gnome или KDE, сакаат да имаат сличен изглед со OS X или Windows.

 8.   Оскар dijo

  Леле! интересно really Навистина ми се допаѓа XFCE, штета е што мојот тим не оди многу. многу агилен. Тунар ми прави чудни работи како кога ќе повлечеш датотека од кој било прозорец на работната површина, што ти покажува симбол „+“ како кога ќе копираш и залепиш, но тогаш што прави е да се сече и залепи, бришејќи ја датотеката од неговата изворна папка.

  Друга работа што малку ми пречи е времето што го поминувате понекогаш чекајќи да ви го покаже менито со програмите, едноставно времето што е потребно за да се покаже опаѓачкото мени кога ќе кликнете со десното копче на глувчето на што било ...

  Во принцип, навистина ми се допаѓа филозофијата на XFCE за минималистичка, функционална и со дизајн ... но работам секој ден и ги најдов овие „грешки“.

  Патем, го користам Xubuntu 12.04 (и не, нема да ажурирам сега кога ми требаше толку време да го конфигурирам и да го оставам онака како што ми се допаѓа ... Претпоставувам дека ќе треба да почекам уште неколку години малку повеќе да се полира). Честитки за одличната работа!

 9.   Сине го dijo

  Во моментов го користам GNOME 3.2 не ми создаде многу проблеми, но претходно користев XCFE 4.10 и LXDE. Ме интересира да пробам LXQT, но ќе биде подоцна.

 10.   Нелсон dijo

  оуооо фала !!!