Совети: Преземете го RSS од FromLinux во терминалот

Постои многу лесен начин да се прочита RSS de Од линукс преку нашиот терминал. Треба само да ја извршиме оваа команда:

За написи.
wget -q -O- "https://blog.desdelinux.net/feed/"

За коментари.
wget -q -O- "https://blog.desdelinux.net/comments/feed/"

Но, сакам да одам малку подалеку, и затоа започнав да развивам баш-скрипта (што може најдете овде) што ќе ми помогне да ја преземам RSS на пост и Коментари. Немам многу време (и знаење) да го развијам, така што секоја помош што сакате да ми ја дадете, ќе ви бидам повеќе од благодарна.

Идејата е да ја преземете датотеката со RSS на написи и коментари. Откако ќе се преземе, преку известувања (со notify-bin треба да работи мислам) да ми го покаже насловот на новите објави. Датотеките се зачувуваат за да можат да се читаат подоцна (секогаш од конзола)Но, во исто време, мора да има начин да се провери дали има нови предмети од време на време.

Со други зборови, она што сакам да го постигнам е следново:

Она што сакам да го постигнам е следново:

 1. Преземете ја датотеката .xml од рутата што претходно му ја дадов.
 2. Откако ќе ја преземете датотеката, зачувајте ја и известете ме до извести-корпа на пример, насловот на новите објави.
 3. Ми падна на ум дека треба да зачувам датотека со сите записи што се собираат (да ги прочитам подоцна ако сакам) и друга што ги покажува само новите, како што пристигнуваат и да му служи на системот за известување.
 4. Мора да имате можност да ги прочитате статиите или коментарите.

Како и да е, ако некој има подобра идеја, добредојде.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

  Всушност, командата е известување-испраќање, да, ја имате на располагање кога инсталирате известување-корпа

  1.    елав <° Linux dijo

   ¬¬ Можете ли да ми кажете каде реков дека командата е notify-bin? Зборував за пакетот што се справува со известувања, а не за командата да се користи.

   1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

    Мирен партнер, не го сторив тоа со намера да тролам далеку од тоа

 2.   Храброст dijo

  За елав <° Linux
  Musicубител на музика, компјутерски научник и overубител на ГНУ / Линукс, слободен софтвер и технологија воопшто. Администратор на мрежа по професија, Блогер и Дизајнер по хоби.

  Дали е тоа малку знаење за програмирање?

  1.    елав <° Linux dijo

   Да .. Многу малку знаење за програмирање. 😛