Со терминалот: Календар и Кал.

Toе започнеме со она што би можеле да го наречеме нов дел во Фромлинукс, каде што ќе ви покажеме работи поврзани со терминалот: совети, апликации, Команди… Итн

Willе започнеме со две многу едноставни апликации: календар y Калус.

Календар.

Отвораме терминал и пишуваме:

$ calendar

И како резултат ќе имаме:

Како што можеме да цениме, тие ќе излезат како еден вид ефемери на она што се одбележува на тековниот и следниот ден, патем многу интересни податоци

Cal & NCal

Кога ќе ги извршиме двете команди (едната прва, а другата подоцна) во терминалот, ќе добиеме вакво нешто:

Два едноставни календари за да знаеме во кој ден живееме. Што мислите?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лагнур dijo

  Добро

  Кое скрипта bashrc имате за да го насликате времето за вас во терминалот?

  1.    елав <° Linux dijo

   Веќе пишувам статија за тоа

 2.   гвадалупе dijo

  Како да се ажурира „календарот“?