Со терминалот: Скријте датотека во друга

Ние веќе видовме како да скриеме датотека во друга користејќи SilentEye и сега ќе видиме како да го сториме истото преку терминалот.

Предноста на овој метод е тоа што не сме принудени да користиме специфично продолжување за крајниот резултат како што се случува со тоа Тивок очи, покрај тоа ми е поудобно.

1- Ја земаме датотеката што сакаме да ја скриеме и ја компресираме. Да претпоставиме дека се вика скриена_датотека.rar.

2- Бараме слика (ќе ја наречеме) img_original.jpg) и ставете го во истата папка како и скриена_датотека.rar.

3- Сега отвораме терминал и ставаме.

$ cd /home/usuario/ruta_de_la_carpeta
$ cat img_original.jpg fichero_oculto.rar > img_falsa.jpg

4- Ако извршиме fake_img.jpg совршено ќе ја видиме сликата img_original.jpg, но ако погледнете, големината е поголема од оригиналната.

Сега за да ја видиме скриената датотека, треба само да го преименуваме fake_img.jpg, за fake_img.rar и отпакувајте го.

Забелешка: Се обидов да ја компресирам скриената датотека во .tar и трикот не ми успеа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   аер0 dijo

  работи совршено со формат на компресија .7z

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодарам многу за информацијата