Спецификациите за USB 4 сега се подготвени и чекаат да бидат распоредени

USB-4

Форум за имплементатори на USB (USB-IF), субјектот што го поддржува и промовира усвојувањето на технолошките стандарди за USB (или универзален сериски автобус), неодамна објавија за завршување на стандардот USB 4 и потврди дека е подготвена за големо распоредување.

До овој крај, Објавени се спецификациите за USB 4, откривајќи дека технологијата во голема мера се потпира на спецификацијата на Thunderbolt најнова (верзија 3) и ветува слични максимални стапки на податоци (до 40 Gb / s). USB 4-стандардот го користи класичниот USB-C конектор и е компатибилен со USB стандардите, вклучително и USB 3.2 што ја удвојува максималната брзина на USB-врска (од 10Gb / s до 20Gb / s), USB 2.0 и Thunderbolt 3.

Бред Саундерс, извршен директор на групата УСБ-промотор, рече дека неговата организација сака само да ги остави работите едноставни и да избегне изобилство на производи заведени со броеви на верзии што можат да ги збунат потрошувачите.

Со USB 4, немаме намера да одиме по повторувачка патека 4.0, 4.1, 4.2 “, објасни тој,„ сакаме да го задржиме што е можно поедноставно.

Од 2007 година, Intel заеднички го разви интерфејсот на Thunderbolt со Apple, дизајниран да ги обедини компјутерските врски.

Третата итерација o Thunderbolt 3 беше лансиран во 2015 година и нуди брзина од 40 Gb / s . Врската помеѓу Thunderbolt и USB беше предвидлива, бидејќи од верзијата 3, Thunderbolt работи со USB-C, така што портата Thunderbolt 3 може да прифати уреди со USB 3.

USB 3 стандардот воведе можност за користење на единствен кабел за полнење на други уреди, пренесувајте податоци и видео сигнал. Но, понекогаш, во зависност од вашата конфигурација, беше можно да се изврши само една од овие операции и со многу мали брзини.

Новиот USB 4 стандард ветува решавање на ова преку обезбедување на можност на домаќинот оптимално да ги скалира распределбите за проток на податоци и приказ.

USB 4 дозволува прикажување на 4K или 8K дисплеи на USB, да синџир на маргаритки серија избрани УСБ-уреди на истата порта и поддржува напојување на уреди кои прикажуваат максимална моќност од 100 вати преку функционалност за испорака на енергија.

USB 4 исто така мора да биде поврзан исклучиво на USB Type-C конектор со дваесет и четири пина (наместо четири или девет како во претходните верзии на USB).

Другите клучни карактеристики на решението USB 4 вклучуваат:

  • Работа со две ленти со користење на постојни USB Type-C кабли и работа до 40 Gbps преку сертифицирани кабли со 40 Gbps
  • Повеќе протоколи за податоци и приказ кои ефикасно го споделуваат максималниот агрегат на ширина на опсег
  • Назад компатибилност на USB 3.2, USB 2.0 и Thunderbolt 3

Вистинската придобивка USB спецификација 4 е дека постојните USB Type-C врски ќе можат да се справат со најголемиот проток на податоци, плус секундарниот канал за комуникација.

И не само тоа, туку можноста за управување со уредите Thunderbolt 3 носи и предности на наследната технологија Thunderbolt, која работи совршено добро.

Многу е слично кога размислувате што постигнале дизајнерите CFExpress со проширување на постојните спецификации на XQD, така што корисниците можат да продолжат да ги користат своите уреди со едноставно ажурирање на фирмверот.

За да се олесни усвојувањето на овој нов стандард, Интел се погрижи за следната генерација на х86 процесори, почнувајќи од Ледното езеро, ќе поддржува USB 4 мајчин јазик и сигнализирајте ја вашата намера да ја ослободите спецификацијата за Thunderbolt 3 со овластување за користење на оваа технологија без авторски права.

Првите УСБ 4 компатибилни уреди не треба да пристигнат пред 2020 година во најдобар случај и најверојатно ќе бара употреба на одделно продаден адаптер за целосно искористување на потенцијалот на USB 4 портата.

И најдобриот дел е тоа што корисниците кои избегнаа да плаќаат повисоки цени за брзината на Thunderbolt 3 не само што ќе бидат наградени со подостапна верзија, туку ќе можат да го сторат тоа користејќи ги постојните Type-C врски за истата врвна изведба. придобивка што треба да донесе USB 4 во 8K иднина.

USB-IF планира техничка обука за спецификацијата за време на деновите на развивачи на USB подоцна овој месец во Сиетл и кон крајот на ноември во Тајпеј, Тајван.

Fuente: https://www.usb.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.