XFCE Special: Најинтересните написи

Ако сте корисник на XFCE овој напис ќе биде совршен за вас. Во него правиме компилација од целата содржина објавена на нашиот блог за ова Десктоп околина тоа може да биде од интерес за читателите.

Можно е некои од овие статии да имаат застарена информација, ако е така, можете да ни помогнете со давање повратни информации преку коментарите и ќе се обидеме да ги ажурираме.

Изглед

 1. Совети: Како да направите Xfce да изгледа исто како KDE
 2. Божиќ Xfce: Божиќна тема за нашата работна површина
 3. Амбиент и зрачење за Xfce и LXDE
 4. Бумеранг Gtk, многу елегантна тема за Gnome и Xfce
 5. 5 прекрасни теми со сиви тонови за Xfwm
 6. ZukiMac: Тема Xfwm инспирирана од лав
 7. Проект на трепет: Убави теми за Xfce
 8. ZukiTwo + Bluebird = ZukiBird
 9. Ажурирано амбиент и зрачење Xfce
 10. Икони за покемони за XFCE
 11. Транспаренси на иконата за работна површина Xfce
 12. Ажурирана GreyBird Gtk тема за Xubuntu 12.10
 13. Имајте го менито Gnome 2 во Xfce без да инсталирате ништо
 14. Конфигурирајте го XFCE со кожата на ElementaryOS Luna
 15. Минималистички тапети за Xfce
 16. MacBird: тема за xfce
 17. Како да се спречи прикажувањето на известувањата на Xfce на други работни површини

Апликации / алатки

 1. Прилагодете го вашето мени во LXDE, па дури и Xfce со LXMEd
 2. Скрипта за рестартирање и враќање на нашата сесија во Xfce
 3. Wbar: многу лесен приклучок за Openbox, Fluxbox или Xfce
 4. Заменете го Гедит со Медит на Xfce
 5. Следете ја вашата сметка на Gmail, POP3 или IMAP со Xfce4 MailWatch
 6. Јачина на звук нагоре и надолу со тастатура во Xfce со амиксер
 7. MenuLibre: Како Алакарт, но лесен.
 8. Како да користите Dropbox на Xfce (Тунар)
 9. Прилагодете го XFCE со менаџер на теми Xfce [+ Инсталација]
 10. Мени со виски: Подобрете го менито за апликација Xfce

совети

 1. Стави глобален прокси во LMDE Xfce
 2. Работи што ги правам по инсталирањето на LMDE Xfce
 3. Поставете тема на курсорот во Xfce
 4. Запознајте го Xfce во длабочина со ваша помош
 5. Совети: Поправете грешка со прозорците во Xfce4
 6. Замена на панелот Xfce со Tint2
 7. Поправете го падот при вчитување на менито на апликацијата во Xfce
 8. Како да инсталирате Xfce на ArchLinux
 9. Користете прокси во Openbox, Fluxbox, LXDE, Xfce и слично
 10. Посветени или поддржани дистрибуции за Xfce
 11. Имам глушец на мојата работна површина: Водич Xfce
 12. Покажете што слушате со DeadBeef во таблата Xfce
 13. Поправете ја грешката: грешка во пребарувањето симбол: /usr/lib/libgtk-x11.2.0.so.0 во Archlinux
 14. Покажете го целото име на датотеките на работната површина на Xfce
 15. Инсталирајте Xfce 4.8 на Debian Squeeze со оваа едноставна скрипта
 16. Заменете ги Тунар и Xfdesktop со Наутилус во Xfce
 17. Ефект на Windows AeroSnap или Compiz Grid во Xfce
 18. Замена на Xfrun за GMRun во Xfce
 19. Отворете го менито за апликации Xfce со клуч
 20. [Како да] Користете го панелот Xfce како лесен и практичен приклучок
 21. Рачно менувајте ја позицијата на копчињата Xfwm
 22. [Како да] Користете го панелот Xfce како лесен и практичен приклучок
 23. 5 начини за промена на големината на прозорците во Xubuntu или Xfce
 24. Дневник за инсталација: Debian + Xfce 4.10
 25. Преименувајте повеќе датотеки со Xfce 4.10
 26. [HowTo] Прикажи / Скриј ги апликациите на одредена работна површина
 27. Конфигурирајте ги Xfce и Xmonad
 28. Намалете ја потрошувачката на Tumblerd процесорот во Xubuntu 12.10
 29. Инсталирајте го Debian Squeeze со работната површина на Xfce
 30. [КАКО ДО] Како да го отворите менито Whisker со клучот за Windows во Xfce
 31. Xubuntu 13.04 Инсталирај пост и општи подобрувања
 32. Вистински „Exposé“ ефект со Skippy-XD и Brightside на Arch Linux
 33. Измазнување на фонтот во KDE, Xfce и други

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жоакин dijo

  Тие се многу! како да се направи посебен дел на блогот

 2.   Оскар dijo

  Славно! за оние од нас кои користат xfce (и немаат многу идеја) овој пост е едноставно славен! Благодарам многу.

 3.   ајде да користиме linux dijo

  Одлична идеја да ги прегледате нашите статии групирани според работната околина!
  Прегратка! Павле.

 4.   clow_eriol dijo

  Едноставно експериментирам со Mannjaro XCFE, затоа овие совети се добри за мене

 5.   Родолфо dijo

  одлична пост компилација, хаха дури и KDE ми привлекува внимание, но мислам дека сепак сум верен на глувчето: Д.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Елав,

  Гледав некои од тие статии и еден од нив е од… Храброст! Ме направи носталгична: кога започна DesdeLinux, јас бев еден од ретките редовни луѓе на блогот и го поминав времето во исправување на грешки во пишувањето и правописот. И таа храброст, колку мака беше тоа!, Хеххех. Штета што тој самиот се протера. Досега најдов два мои коментари од пред две години (колку брзо минува времето!).

  А што се однесува до вас, повеќе носталгија: многу ми недостигаат вашите написи на Xfce. Се сеќавам на долгото чекање за Xfce 4.10. Секој толку често, вие ги споделувавте најновите новости и новости со нас. Во моментов се прашувам што ќе се случи со 4.12, кога ќе биде, што ќе донесе повторно. Јас сум многу среќен со моите Xubuntu и Xfce 4.10, но веќе немам желба за новата верзија.

  Како и секогаш Елав, ви благодарам многу за целата работа што ја работите вие, Гаара и другите членови на тимот. Јас навистина се восхитувам на она што го прават и се надевам дека ќе можат да го прават тоа уште подолго.

  Се гледаме наскоро,
  Карлос-Xfce.

  1.    елав dijo

   Здраво Карлос-Xfce:

   Јас целосно разбирам што зборуваш. Понекогаш почнувам да ги читам старите написи од SinceLinux и тоа ме прави многу носталгичен за тоа колку долго сме оделе, колку работи се смениле, добро, за сè. Нештата храброст да, срамота, но тоа е животот.

   Ви благодариме што сè уште сте со нас.

   Со почит

 7.   Наху dijo

  Баш убаво! Благодарам многу!

 8.   џебови dijo

  20 и 22 се исти