[Пајтон] Објави на социјалните мрежи од Телеграм.

За едноставниот факт на заштеда на време при објавување во социјалните мрежи, креирајте мала програма во Пајтон со помош на Ботови de Телеграма. Програмата работи на следниов начин: „Порака“> ​​Бот во Пајтон (Telegram Py API> Facebook Py API)> „Фејсбук“> „Твитер“. Програмата е Софтвер со отворен код и работи совршено на Linux, Windows и можеби OS X (мислам).

Инсталација

Вие само треба да го клонирате складиштето на GitHub:

git clone https://github.com/XTickXIvanX/Telegram2FB.git

Ние ги инсталираме барањата:

pip install DictObject requests facebook-sdk

Ние создаваме бот и го добиваме знак:

https://core.telegram.org/bots

Создаваме нова апликацијата de Facebook:

https://developers.facebook.com/apps/

Откако ќе се создадат, ги добиваме нашите пристапен токен во:

https://developers.facebook.com/tools/explorer/

Ги доделуваме следниве дозволи при генерирање:

Снимка на екранот (79)

Снимка на екранот (80)

Ние ја менуваме датотеката Run.py на програмата и ги заменуваме трите точки на променливата API_KEY = »…» со знак de Телеграма и трите точки на променливата графикон = фејсбук. GraphAPI (пристап_стоен = '…') од знак од Фејсбук.

Ние ја поврзуваме нашата сметка со Twitter a Facebook да твитам што објавуваме Facebook.

Ние ја извршуваме програмата:
python Run.py

Готово е!

Сега останува само да се отвори Телеграма и испратете порака (и) до нашите бот: '/ објавете «Вметнете тука што сакате да објавите» ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Проклето кул .. Барав само начин да објавам на сите мои социјални мрежи истовремено

  1.    Иван Молина Ребоledедо dijo

   Ми помага да заштедам малку пари кога ќе ја напуштам куќата и нема отворена WiFi мрежа Д:

 2.   K dijo

  Здраво, добар придонес, но кога се обидувам во MAcOS, со питон 2.7.6, ја имам оваа грешка:

  /Library/Python/2.7/site-packages/requests/packages/urllib3/util/ssl_.py:90: InsecurePlatformWarning: Вистински SSLContext објект не е достапен. Ова спречува urllib3 соодветно да ја конфигурира SSL и може да предизвика откажување на одредени SSL врски. За повеќе информации, видете https://urllib3.readthedocs.org/en/latest/security.html#insecureplatformwarning.

  1.    K dijo

   Јас веќе го решив, недостасуваа некои зависности за инсталирање.

   1.    Иван Молина Ребоledедо dijo

    Совршено! 😀 Ако имате кој било друг проблем, можете да го пријавите на https://github.com/XTickXIvanX/Telegram2FB/issues ????

 3.   Матијас dijo

  Како се снаоѓате за да не можат сите да го користат вашиот бот?

  1.    Иван Молина Ребоledедо dijo

   Лесно Во редот 38 ја менувате "/ објавувате" од "/ loquequierasperoqueotronosepa", во редот 40 ја менувате ("/ објавувате", "") со ("/ loquequierasperoqueotronosepa", "") (Просторот е неопходен).
   Значи никој не може да го користи освен тебе.

 4.   Јасмани dijo

  Поздрав, ги следев сите чекори и при извршување на сценариото се затвора одеднаш, ова е грешката:

  Информации за бот: {u'ok ': Точно, u'резултат': {u'username ': u'yacopy_bot', u'first_name ': u'telegram2fb', u'id ': my_id}}
  {u'message ': {u'date': 1439307530, u'text ': u' / објавете "Здраво" ', u'from': {u'first_name ': име, u'last_name': презиме, ти си
  Следење (последен повик последен):
  Датотека "Run.py", линија 43, во
  графикон.put_wall_post (порака = понг1)
  Датотека "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/facebook.py", линија 159, во put_wall_post
  ** прилог)
  Датотека "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/facebook.py", линија 140, во put_object
  post_args = податоци)
  Датотека "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/facebook.py", линија 297, во барање
  одговор = _parse_json (e.read ())
  Датотека "/usr/lib/python2.7/dist-packages/simplejson/__init__.py", линија 488, во товари
  врати _default_decoder.decode (s)
  Датотека "/usr/lib/python2.7/dist-packages/simplejson/decoder.py", линија 370, во декодирање
  obj, end = self.raw_decode (s)
  Датотека "/usr/lib/python2.7/dist-packages/simplejson/decoder.py", линија 389, во raw_decode
  вратете се. скенирај_еднаш (s, idx = _w (s, idx). крај ())
  simplejson.scanner.JSONDecodeError: Очекувана вредност: линија 1 колона 1 (знак 0)

 5.   Ameејм dijo

  Одлично…

  Ми треба бот за објавување од Телеграм на Твитер

 6.   Цезар П. Морено dijo

  Ова ќе ми овозможи да објавувам на Фејсбук, линк и други социјални мрежи? или не знам за што служи ...
  Линукс го совлада доста.