Терминални апликации за проверка на перформансите на MySQL

Пред некое време ви покажав неколку команди со кои тие можат да управуваат со MySQL сервер, креирај корисници, работи со бази на податоци, итн. Па, во оваа статија ќе ви покажам неколку апликации што можете да ги користите во терминалот за да видите како се пребарувањата на MySQL серверот, односно проверете ја работата на MySQL, видете ги тековните пребарувања итн.

МојТоп

Дали се сеќаваш врв или htop што служи како монитор на системот во терминал? Добро, митоп тоа беше исто, но за MySQL

Прво, мора да го инсталирате, за ова пребарување во вашето складиште и да го инсталирате повиканиот пакет митоп:

Во Дебијан, Убунту или деривати тоа би било

sudo apt-get install mytop

Откако ќе се инсталираат, тие го извршуваат, но секако, тие мора да ги наведат корисничкото име, лозинката и IP-то на MySQL серверот, на пример, под претпоставка дека работат mytop на истиот сервер преку SSH или нешто слично, под претпоставка дека корисникот е root и лозинката е t00r ... тогаш би било:

mytop -u root -p t00r

митоп

Како што можете да видите на сликата, mytop ни дава различни информации:

 • Статистика на теми во употреба
 • SQL пребарувања
 • Колку време работи услугата
 • Товар или потрошувачка
 • Побарајте IP
 • Корисник што го поднесува барањето
 • Време ... итн

MyTop е програма напишана во Perl, таа е одлична опција да провериме како работи нашиот MySQL сервер.

Инопот

Ова е инсталирано по дифолт кога го инсталираме MySQL серверот, затоа треба само да го извршиме, поминувајќи го како со mytop корисничкото име и лозинката:

innotop -u usuario -p password -h ip-del-servidor

Под претпоставка дека корисникот е root, лозинката е t00r и дека ја извршуваме командата од SSH на истиот сервер:

innotop -u root -p t00r

Innotop_1

Како што можете да видите, тоа ни дава интересни информации, влезни и излезни податоци, оптоварување, обем или употреба на кешот, итн.

mysqladmin

На овој Веќе разговарав со вас во друг постСепак, запомнете дека со следната команда можеме да видиме информации за серверот MySQL:

mysqladmin -u usuario -p password version

Претпоставувајќи повторно, дека корисникот е root и лозинката е t00r, тоа би било:

mysqladmin -u root -p version

И ќе ни ја побара лозинката ... тогаш наоѓаме вакво нешто:

mysqladmin

Овде ја гледаме верзијата на MySQL, бројот на теми кои работат, видот на врската, работниот век итн.

Крајот

Ако барате добра алатка за следење на перформансите и работата на вашиот MySQL сервер, препорачувам митоп e иннотоп.

Едната покажува информација што другата не, и двете се всушност одлични опции, во зависност од тоа што треба да го прегледаме, овие ќе бидат повеќе од доволно.

Па еве каде оди објавата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе кано dijo

  добра работа, ова не знаеше.

 2.   edo dijo

  А за постгрес?