Топ 10: Најдобри проекти со отворен извор 2015 година

Секоја година страницата opensource.com ги брои најневеројатните и најинтересните проекти што се појавија во светот на Софтвер со отворен код во последните 12 месеци. Оваа година не беше исклучок и наша должност е да ги информираме и со ентузијазам да им објасниме на членовите на нашата заедница кои се најистакнати оваа година во различни области.

Топ 10 со отворен извор 2015:

Апачи искра:

предизвика Причината што Apache Spark ги прави топ 10 е затоа што стана еден од најголемите проекти за обработка на податоци во светот. Софтвер со отворен код поактивни. До 2014 година тој веќе имаше 414 соработници! Но, проектот стана толку интересен што добива сè повеќе соработници.

Во суштина тоа е мотор кој ни овозможува обработува огромни количини на податоци кои доаѓаат од многу јазли, тоа е, може да изврши повеќе паралелни операции на истиот сет на податоци. На почетокот на оваа година беше објавен нов светски рекорд во обработка на податоци постигнат од Апачи Спарк, 100 ТБ податоци за само 23 минути, искористувајќи ги другите специјализирани проекти од оваа област како што е Хадоп.

Блендер:

Моделирање за видео игри во мешалка

Моделирање за видео игри во мешалка

Блендерот првично беше дистрибуиран без изворен код, потоа стана дел од светот на Слободен софтвер, станувајќи една од најинтересните програми со отворен код оваа година, бидејќи ги охрабрува малите уметници да развиваат проекти од висок квалитет. Всушност, се користеше во филмови како Спајдермен 2 и Капетан Америка: Зимскиот војник за правење прегледи.

Значи, ако вашата страст е дизајнот, ова е програмата за вас. Блендерот ни овозможува да направиме тродимензионална графика, да ги моделираме, да го прилагодиме осветлувањето, да ги направиме, да ги насликаме дигитално и да ги оживееме преку анимација.

Други поенти во нејзина корист е тоа што работи и како видео едитор и како што има мотор за игри може да се развиваат внатрешни видео игри.

Во моментов ги поддржува сите верзии на Windows, Solaris, IRIX, Mac OS X, FreeBSD и GNU / Linux. Со други зборови, тоа е практично на дофат на секој корисник.

D3.js:

d3-js Д3 е опишан како:библиотека JavaScript за производство динамични и интерактивни визуелизации на податоци во веб-прелистувачи ”.

Служи како алатка за веб-прелистувачи за прикажување на големи количини на информации на интерактивен начин, на тој начин, помагајќи им на корисниците да ги разберат резултатите од нивните пребарувања на лесен и пооргански начин. Можете да прикажете податоци во табели, дијаграми, мапи, графикони и многу повеќе.

Благодарение на удобноста што ја нуди за очите на корисниците, таа стана една од претпочитаните алатки што се користат во многу апликации за управување.вклучено и контролира преку веб оваа година.

Менаџер на датотеки на делфин:

делфинот

Интерфејс на делфин

Ако сте од оние луѓе кои сакаат да одржуваат сè добро организирано, Делфин е за тебе. Апликацијата стана многу корисна и една од омилените за управување со датотеки Оваа година благодарение на нејзината брзина и лесна употреба, што не беше лесно заради силната конкуренција на ова поле.

Им овозможува на корисниците да лоцираат одредена датотека, да ја отворат, избришат или преместат. Исто така, организира датотеки за да можете да креирате / бришете / преместувате папки преку неговиот интерфејс.

Одличен придонес развиен од тимот одговорен за KDE!

Гит:

маичка Git е алатка за контрола на верзијата кој стана многу популарен уште од своето основање.

Оваа година се издвојува затоа што плодовите добиени од придонес на повеќе од 280 програмери така што Git подобрува и му обезбедува на корисникот редослед, контрола и ефикасност секогаш кога ќе сакате да направите нова верзија, нов код или промени во постојните датотеки. Друга предност е што можете да испраќате датотеки во облакот преку складиштето GitHub.

Значи, ако баравте алатка за контрола на верзијата што ќе ви го олесни животот многу полесно, додека развивате проект, оваа година Git се издвојува од останатите.

Материја Повеќето:

Ви овозможува да споделувате видеа и документи брзо и лесно

Ви овозможува да споделувате видеа и документи брзо и лесно

Ако ви треба модерна алатка што ја олеснува флуидноста во комуникација со вашите соработници, Mattermost (сè уште во бета верзија) стана една од најкористените за „Тимски разговор“ во досега оваа година. Тоа е добра алтернатива на Slack, бидејќи им овозможува на корисниците да разговараат со други приватно или јавно, нуди многу добра услуга за бекап за датотеки. Ако сте многу прилагодени на Slack, интерфејсот е многу сличен и „потегот“ нема да ве чини толку многу; всушност, можете лесно да увезувате датотеки што припаѓаат на Slack затоа што има функција за тоа.

И ако не беше доволно, Поддржува поставување видеа, звуци и слики од вашиот мобилен телефон!

Пивик:

Табла на веб-страница во Пивик

Табла на веб-страница во Пивик

Piwik е апликација која ви овозможува да мерите, собирате, пријавувате и следите местото на потекло на посетите на Интернет од податоци што припаѓаат на една или повеќе веб-страници со цел да се анализира сообраќајот во пребарувањата направени од корисниците на страниците за да се направи истражување на пазарот што може да помогне во подобрувањето и зголемувањето на ефективноста на веб-страницата.

Пивик се користи на 1.3% од сите постојни веб-страници и е преведен на повеќе од 45 јазици. На овој начин, оваа година успева да се наметне како еден од фаворитите за подрачјето на на вебсајт и анализатор.

R:

Р_лого Денес, еден од стандардните програмски јазици што го користат корисниците заинтересирани во областа на статистичко сметање и графика. Се смета за една од главните алатки за истражување и експериментирање на податоци со предвидлива анализа и машинско учење. Буквално секој научник за податоци би го именувал во својот арсенал!

Оваа година успева да се консолидира во топ 10 од opensource.com затоа што компајлира и работи на широк спектар на платформи UNIX, MacOS и Windows. Покрај големиот број пакети кои постојано се развиваат за подобрување и проширување на неговите функционалности.

SugarCRM:

шеќер SugarCRM станува водечка платформа за администрација и управување односи со клиентите, бидејќи го олеснува процесот на продажба, можности и деловни контакти со цел да привлече нови клиенти или да ги задржи сегашните. Тој нуди можност да се инсталираат на вашите сопствени сервери или може да биде во облак, што е одлично.

Исто така е компатибилен со кој било мобилен уред бидејќи има апликација за Adroid и iOS.

Вагант:

скитник Ако зборуваме за алатка што обезбедува А. околина за виртуелни ресурси (преку библиотеки со алатки) Вагант нема на што да им завидува на другите, бидејќи оваа година е позициониран како лидер во својата област. Се користи за развој, лансирање и конфигурација на виртуелни машини. Една од предностите на Vagrant е тоа што може да се користи во разни проекти напишани на други видови јазици, како што се: PHP, Python, Java, C # и JavaScript.

Податоците што ја карактеризираат околината се зачувани во текстуални датотеки, со што може да се додадат различни библиотеки без измена на основната верзија на околината или кодовите што го дефинираат проектот.

Среќна Нова 2016 година! Нека ни донесе оваа нова година напредок и просперитет за целата заедница со отворен код!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Viktor dijo

  Одлични проекти како и секогаш бесплатен софтвер кои даваат повеќе проекти како Пајтон.

 2.   Хектор Ојарзо dijo

  Интересна искра Апачи

 3.   Хуго dijo

  А што е со телеграмот? даде многу да се зборува во 2015 година и е одличен софтвер со отворен извор.