Убава тема за икони за Пиџин инспирирана од Адиум

Ви прикажувам тема со икони за Pidgin инспирирана од Адиум (неговиот пандан во ОС X), што барем многу ми се допаѓа затоа што се многу убави. Тие можат да се инсталираат и за емотиконите и за нашиот статус на врска, како што можете да видите на сликата.

Инсталирање на иконите за статусот.

Отвораме терминал и го ставаме следново:

$ wget http://gnome-look.org/CONTENT/content-files/115693-Ducks.tar.gz
$ tar -xzvf 115693-Ducks.tar.gz
$ sudo cp -R Ducks/purple/status-icon/* /usr/share/pixmaps/pidgin/status/

Инсталација на емотиконите:

Ја преземаме датотеката:

$ wget http://gnome-look.org/CONTENT/content-files/104600-Adium.tar.gz

Потоа се отвораме Pidgin »Алатки» Преференции »Теми и повлечете ја преземената датотека Теми на емотикони. Потоа ги избираме, рестартираме Pidgin и тоа е тоа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алгабе dijo

  И покрај тоа што темата влегува во $ HOME / user / .purple / теми

  **** благодарам темата изгледа убаво

  1.    елав <° Linux dijo

   Да, вистина е дека тие исто така можат да бидат ставени таму ... Всушност, авторот на темата со иконите го предлага тоа.

 2.   Нано dijo

  Ахм ... и некој што ги нема инсталирано, кога ќе му испратам еден ... Дали ќе може да го види тоа? Ако не, нема благодат хахаха

  1.    елав <° Linux dijo

   Не бе Тие икони би требало да бидат за вас.

 3.   Тина Толедо dijo

  Ги инсталирав и тие не работеа за мене. 🙁

  1.    елав <° Linux dijo

   Како е можно? Која верзија на Pidgin ја користите? Иако вистината е дека ова нема никаква врска со тоа ..

   1.    Тина Толедо dijo

    2.10.2… кога ќе дојдам дома ќе се обидам повторно. 😉

    1.    елав <° Linux dijo

     Тоа е чудно. Добро, тогаш можете да ни кажете

     1.    Тина Толедо dijo

      Ваучер Вистината е дека би сакал да го инсталирам тој пакет.

 4.   Тина Толедо dijo

  Патем Елавти препорача Премногу ленти некаде на друго место, па затоа патувам: http://elavdeveloper.wordpress.com/2010/12/21/toobars-util-plugins-para-pidgin/

  1.    елав <° Linux dijo

   Па да, мора да го користам повторно ^^

 5.   Маурициус dijo

  Да видиме дали ќе ја оставиме патеријата. 😉

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   + 1… Гледам премногу пердуви овде… ЛОЛ !!