Увезете е-пошта на Thunderbird во Kmail

Не е прв пат да користам KDE, всушност, моите први чекори со GNU / Linux тие беа за Дебијан Еч со KDE 3.x, и една од апликациите што најмногу ми се допаѓа во врска со ова Десктоп околина es kmmail вашиот клиент за пошта.

Работата е во тоа што јас секогаш користев Thunderbird со сметка ПОП и требаше да ги добијам сите мои е-пошта kmmail. Процесот е навистина лесен и крајниот резултат е прекрасен. Како да го направиме тоа?

1- Отвораме kmmail и поставете ја нашата сметка.

2- Штом ќе заврши овој чекор, ќе го сториме тоа Датотека »Увоз на пораки. Таму ја избираме опцијата: Увезете е-пошта и структурата на папката од Thunderbird / Mozilla.

3- Одиме на следниот чекор со кликнување на: следниве и автоматски волшебникот ја открива папката .tunderbird на нашите / home. Можеме да ја избереме целосната папка или да пребаруваме додека не ја најдеме папката пошта.

4- Волшебникот започнува да ги копира сите пораки и нивните соодветни папки во нова папка. Чекаме да заврши и тоа е тоа. Само ќе треба да ги организираме и преместиме папките kmmail.

Овој волшебник има и други многу интересни опции, како што се:

 • Увезете датотеки mbox.
 • Увоз од OS X.
 • Увоз од Опера.
 • Увоз од Sylpheed.
 • Увоз од Outlook Express.

Меѓу другите…

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ертаварез dijo

  Поздрав добри совети.

  Сега, како да го добијам тој Нежен ефект врз фонтовите во стилот на MAC OS?

  1.    елав <° Linux dijo

   Никогаш во животот не сум играл Mac OS за да знам што мислите со Smooth Efect .. 😕 Може ли да ми кажете што мислите?

   На здравје…

   1.    Ертаварез dijo

    Нежните фонтови ако не знаете што е тоа, а помалку во Убунту, исто така, постои, по ѓаволите, на овие страни.

    1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

     Можеби, ако сте зборувале на шпански јазик, елав Haveе те разберев прв пат.
     Како и да е… елав, тој се однесува на „Измазнување на фонтот“, односно антиалисанизација со фонтови.

 2.   Manuel dijo

  Вие не знаете како да увезувате пораки од Windows Live Mail до kmail?
  За волја на вистината, тоа ќе ми биде од голема помош.

  1.    елав <° Linux dijo

   Нема идеја. Немам сметки од тој тип, она што ми паѓа на памет е да го сторам следново:

   - Јас создавам сметка од типот IMAP Kmail со податоци за Live Mail (не знам дали ќе биде можно да се направи ова).
   - Ги влечам пораките од сметката IMAP до Локалната сметка во Kmail.

   Но, ти велам, не знам дали ќе биде можно да се направи ова.

 3.   Ертаварез dijo

  @elav каква дистрибуција на Linux користите

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Сега не е овде во канцеларија, утре ќе се врати. Како и да е, ќе ти одговорам за него
   Користете LMDE (Linux Mint Debian Edition) или само Debian.

   Во коментарот на секој корисник можете да видите какво дистрибуција користи, како и прелистувачот што го користеше за пристап до нашата страница, на пример јас користам ArchLinux + Firefox, вие користите Windows7 + Chrome итн. 😉

 4.   KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

  Мигрирам од Thunderbird до KMail скоро 2 GB е-пошта, тоа се стотици илјади HAHA.
  Имам SWAP од 500 МБ затоа што мислев дека никогаш нема да го користам, а имам и 2 GB RAM меморија. Морав да ги активирам Непомук и Аконади за да го направам ова посигурно и имам SWAP потрошено скоро 400 МБ и потрошена RAM меморија од 1.6 ГБ, ебаво ова е застрашувачко ХАХАХАЈАЈАЈА

 5.   Микера dijo

  elav помина повеќе од 3 години откако не го напиша овој напис. Но, процесот на увоз на е-пошта од Thunderbird до Kmail е сè уште исто толку лесен.

  Ви благодариме за упатството.

  Конечно ги имам е-поштата назад во Kmail. Затоа мислам дека ќе мора да го деинсталирам Thunderbird.