Алтернативи за заклучување на екранот со ултра лесен режим

xscreensaver може да биде валидна опција. Меѓутоа, ако сте lубител на минимализмот или користите околни средини ултра-лесен, можеби сте заинтересирани да истражите други опции.

Слок

Слокот е многу едноставен: кога е извршен, тој покажува црн екран (да, целосно црн, без ништо). За да го отклучите екранот, мора да ја внесете корисничката лозинка. Толку лесно.

Инсталација

En Лак и деривати: sudo pacman -С лок
En Ubuntu и деривати: sudo apt-get инсталирајте алатки без цицање
En Fedora и деривати: sudo yum инсталирајте го подвигот

Користете

1. - Отворете терминал и стартувајте: наклон

2. - За да го отклучите екранот, едноставно внесете ја соодветната лозинка.

Тенок заклучување

Слимлок е малку повеќе „фенси“ од подметнувачот бидејќи го заклучува екранот со „позајмување“ на интерфејсот SLiM. За оние кои користат SLiM за да се најават, оваа алатка може да биде најпогодна бидејќи автоматски ги чита поставките SLiM за заклучување на екранот со користење на истата тема SLiM.

Инсталација

En Лак и деривати: yaourt -S slimlock-git

Користете

1. - Отворете терминал и стартувајте: тенок блок

2. - За да го отклучите екранот, едноставно внесете ја соодветната лозинка.

i3lock

i3lock е дел од управувачот со прозорци i3. Се базира на слок и неговата функционалност е практично иста, освен што екранот што го покажува е бел и дозволува употреба на слики.

Инсталација

En Лак и деривати: sudo pacman -S i3lock
En Ubuntu и деривати: sudo apt-get инсталирај i3lock
En Fedora и деривати: sudo yum инсталирај i3lock

Користете

1. - Отворете терминал и стартувајте: i3lock

2. - За да го отклучите екранот, едноставно внесете ја соодветната лозинка.

Во секој случај, не заборавајте прво да деинсталирате xscreensaver! Од друга страна, се подразбира дека тие можат (и би рекол дека треба) да ги поврзат овие програми со кратенка или соодветна комбинација на копчиња.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бајеу dijo

  Благодарам

  == ** Како целосно да го оневозможите заклучувањето на екранот ** ==

  Така што екранот никогаш не може да се заклучи (на пр. Со копчињата Control + Alt + L,
  опција за мени, по промена на корисник или по компјутерско суспендирање)
  ние извршуваме gconf-уредник и го проверуваме полето
  / десктоп / гном / заклучување / оневозможи_оклоп_екран.

  Така, нема да можеме да го ставиме аплетот или копчето за заклучување на
  екран (копче за заклучен екран), и ако е поставено, тој ќе биде неактивен или
  оневозможено (нема да работи).

  И во заштитниот екран опцијата «Заклучи го екранот
  кога скринсејверот е активен “, и ако е активиран, покрај тоа,
  ќе се деактивира.

  Ова е во класичен ГНОМ. Со MATE мислам дека треба да извршите уредник на mateconf и да отидете на / desktop / mate / Lockdown / disable_lock_screen.

  1.    Коиасди dijo

   Барем во Linux Mint 15 MATE, пребарувањето се постигнува со dconf-уредник со проверка на полето / org / mate / desktop / lockdown / disable_lock_screen. Пред да треба да ги инсталирате dconf-алатките (на пр. Од Synaptic) за да ја имате и да ја извршите предметната команда.

   Забелешки:
   - Во dconf-уредникот полето / org / gnome / desktop / Lockdown / disable_lock_screen е стандардно овозможено, но нема ефект врз темата.
   - Ако е инсталиран gconf-уредник и го провериме полето / desktop / gnome / lockdown / disable_lock_screen, ниту ништо не е постигнато.
   - уредникот mateconf не е достапен во Синаптик на Linux Mint 15 MATE.

 2.   Андрес Ратакруел dijo

  estem… и xtrlock?

 3.   Иван Ескобарес dijo

  Што е со Пабло? Одличен напис, имам само две работи да додадам. „Главниот“ пакет на Слимлок е застарен. Треба да се инсталира Slimlock-git. Во однос на Slock, и претходниот, е тоа што нема параметри за конфигурација. Нешто што ви овозможува да го конфигурирате времето што мора да помине за да се блокира, и тоа. i3lock сè уште не го тестирал.

 4.   Ајде да користиме Linux dijo

  Може да биде ... Не го познавав. 🙂

 5.   Ајде да користиме Linux dijo

  Поправено.
  Во врска со поставките, вистината е дека не се сеќавам. Само пробајте „man slock“ или прочитајте ја официјалната веб-страница на проектот.
  На здравје! Павле.

  -
  Ајде да користиме Linux
  Посетете го нашиот блог: http://usemoslinux.blogspot.com
  Следете не на Твитер: http://twitter.com/usemoslinux

 6.   Андрело dijo

  Мислам дека имам инсталиран процесор на мојот компјутер, ќе пробам благодарение на тенок заклучување

 7.   брз dijo

  Не можам да инсталирам slimlock-git, се коси со тенок .... многу идеи?