Водич за инсталација на Xubuntu 18.04 LTS

Xubuntu

Ya со објавување на Ubuntu 18.04 LTS, неговите други вкусови го направија истиот потег за лансирање стабилни верзии на овие. Во овој случај Дојдов да го споделам со вас овој мал водич за инсталација на Xubuntu 18.04 LTS.

Xubuntu се карактеризира со бидете вкус на Убунту не бара толку многу системски ресурси, така што се категоризира како дистрибуција на светлина, покрај тоа, оваа дистрибуција сè уште одржува поддршка за 32-битни системи за разлика од Убунту.

Пред да преземете, потребно е да ги знаете барањата што му се потребни на нашиот тим за да може да работи Xubuntu 18.04 LTS.

Барања за извршување на Xubuntu 18.04 LTS

Со цел да се изврши системот и да може да се користат најважните работи во ова ни треба барем во нашиот тим:

 • Процесор со поддршка за PAE
 • 512MB RAM меморија
 • 8 GB слободен простор на дискот
 • Графичка картичка 800 × 600 минимална резолуција
 • ДВД-уред или USB-порт

Препорачани барања да имате искуство без ограничувања во системот се:

 • Процесор со поддршка за PAE
 • 1 RAM меморија па натаму
 • 20 GB слободен простор на дискот
 • Графичка картичка што поддржува минимум 1024 1280
 • ДВД-уред или USB-порт

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS

Proceedе продолжиме да преземаме од ISO официјална страница на системот, Препорачувам преземање преку врската со Torrent или Magnet.

Откако ќе заврши преземањето, можете да го запалите ISO на ДВД или на некој USB. Методот да се направи тоа од ДВД:

 • Прозорци: Изо може да го снимиме со Imgburn, UltraISO, Nero или која било друга програма дури и без нив во Windows и подоцна ни дава можност да десен клик на ISO.
 • Linux: Тие можат да ја користат особено онаа што доаѓа со графички средини, меѓу нив се и Брасеро, k3b и Xfburn.

УСБ-медиум за инсталација

 • Виндоус: Тие можат да користат Универзален USB инсталер или Linux Live USB Creator, и двата се лесни за употреба.

Linux: Препорачаната опција е да ја користите командата dd, важно е да проверите во кој диск е монтиран USB за да продолжите да ги снимате податоците на неа:

dd bs=4M if=/ruta/a/Xubuntu-18.04-LTS.iso of=/dev/sdx && sync

Процес на инсталација на Xubuntu 18.04 LTS

Откако го подготвивме нашиот медиум за инсталација, продолжуваме да го вметнуваме во нашата опрема за да го подигнеме.

Откако ова ќе биде готово, на првиот екран ќе избереме да го инсталираме Xubuntu и да го оставиме да вчита сè што е потребно за системот.

Ubuntu 18.04 LTS

Штом системот се вчита на компјутерот, ќе се појави волшебникот за инсталација Xubuntu, на првиот екран од ова ќе побара од нас да ајде да го избереме јазикот на кој ќе биде инсталиран новиот систем Xubuntu 18.04 LTS.

Во овој пример избирам шпански и кликнувам на продолжување.

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS (1)

Го сторив ова сега знам Usе побара од нас да инсталираме софтвер од трети страни, како и да инсталираме ажурирања на Xubuntu додека процесот на инсталација е во тек.

За да го избереме ова, потребно е да бидеме поврзани на Интернет, откако ќе го избереме саканиот, кликнуваме на следното

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS (2)

Во следните опции, Usе ни го покаже видот на инсталација и поделба на дисковите.

Каде што во основа или го бришеме целиот диск и го инсталираме Xubuntu на него (бидете внимателни со оваа опција, тоа може да резултира во вкупно губење на податоците)

Или во повеќе опции, ќе можеме да доделиме диск за инсталирање на Xubuntu или, исто така, можеме да создадеме или доделиме партиција наменета за системот на која ќе треба да му дадеме соодветен формат, останувајќи вака.

Внесете партиција "ext4" и точка на монтирање како корен "/".

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS (3)

Ya свесни за промените што ги правиме, прифаќаме и ќе добиеме екран за предупредување за промените што треба да се направат на дискот ако сме задоволни и согласноста да прифатиме.

Во спротивно, препорачувам да ги прегледате вашите партиции и да ги идентификувате оние каде што имате важни информации и да избегнувате да ги допирате.

Со ова ќе започне инсталацијата на системот, во следната опција ќе побара од нас да ја избереме нашата временска зона за да го конфигурирате во системот.

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS (4)

За да завршиме, ќе треба да создадеме лична корисничка сметка со лозинка, Оваа лозинка е важна што ја паметиме бидејќи ќе биде таа со која ќе се најавуваме и работиме во системот.

Како да инсталирате Xubuntu 18.04 LTS (5)

На крајот од инсталацијата, ќе треба само да го рестартираме компјутерот и да ги отстраниме медиумите и инсталацијата.


4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул Плазас Г. dijo

  Добар ден. Имам Ubuntu 17 и не ми дозволува да надградувам на 18, се плашам дека е поради недостаток на капацитет на машината. Јас само му давам ажурирање, и кога ќе се појави опцијата за ажурирање на ubuntu, таа воопшто не одговара. Читајќи на мрежата, се чини дека xubuntu поддржува поскромни машини и можеби тоа е решение. Сепак, јас навистина не разбирам како ќе се инсталира xubuntu, наместо ubuntu .. Како да најдам на кој диск беше монтиран USB?
  Ви благодарам

 2.   Кети dijo

  Здраво, би сакал да знам дали можам да ги вратам корисничкото име и лозинката на мојот стар компјутер (2006), кои беа зачувани без употреба и сакам да ги вратам датотеките што ги зачував, толку долго ги заборавив корисничкото име и лозинката, не можам да го отворам компјутерот.
  има ли некој метод за да се реши ова?
  благодарение

  1.    Алан dijo

   Можете да го поставите хард дискот на друг компјутер со Linux и да копирате сè на вашиот внатрешен диск (ако не е шифриран)

 3.   Вил dijo

  Работи прилично редовно. Постојат работи што сè уште не ги знам, но канцеларијата работи, а во хемијата велиме дека ако работи нешто, тоа оди добро.