Управувајте со веб-страниците на WordPress со команди

Сите ние кои на еден или друг начин сме поврзани со развој на веб и за кои се користи WordPress HelpWordpress.com. Без сомнение, една од главните страници поврзани со овој СМС.

Нешто пред вчера прочитав исклучително интересна статија која се занимава со иста работа, контролирање или управување со веб-страница во WordPress користејќи ништо повеќе и ништо помалку од нашиот терминал

Побарав дозвола од авторот да ја сподели тука, благодарам многу Фернандо за толку одлична статија и што ни дозволија да ја споделиме со вас

Па, еве го постот:


Па забележи го тоа оваа командна линија на WordPress е гик, но многу гикНишто за целата публика, но во секој случај уште една можност за екосистемот што WordPress стана.

La команден интерфејс за WordPressили wp-клик, е серија команди за управување со инсталациите на WordPress и многу повеќе. И дали со wp-клик можете да ажурирате додатоци, да инсталирате WordPress, да објавувате објави, практично сè и да растат.

О, и Не е приклучок, тој е систем што бара своја инсталација што можете да го направите на различни начини, имено ...

преку КРУША би го направил вака:

sudo pear channel-discover wp-cli.org/pear
sudo pear install wpcli/wpcli

преку GIT:

git clone --recursive git://github.com/wp-cli/wp-cli.git ~/git/wp-cli
cd ~/git/wp-cli
sudo utils/dev-build

Каде можете да замените ~/git/wp-cli со она што го сакате.

И во MAMP, XAMP, Итн

Ако нема достапна наредба за php, можете да се обидете да најдете бинарна за да го направите тоа од:

./utils/find-php

Потоа создавате променлива на околината наречена WP_CLI_PHP со трасата што ја наоѓате најдете.php
Во средина UNIX можете да го направите со додавање на следната линија во вашата датотека .башрц:

WP_CLI_PHP=/path/to/php-binary

Добро, многу добро, веќе го имам инсталирано, но ... Како се користи ова?

Па, одите во основната папка на WordPress:

cd /var/www/wp/

Ако напишеш wp треба да видите излез сличен на овој:

Достапни команди:
wp блог создаде | избрише
wp cache add | decr | избрише | флеш | добие | вк. замени | постави | тип
wp коментар создаде | избрише | корпа за отпадоци | отпадоци | несакани пораки | несакани пораки | одобри | неодобри | број
преземање на wp core | конфигурација | е инсталирана | инсталирај | инсталирај-мрежа | верзија | ажурирај | ажурирај-db
wp db создавање | паѓање | ресетирање | оптимизирање | поправка | поврзување | клип | пребарување | извоз | увоз
wp eval-датотека
...
Погледнете „wp help“ за повеќе информации за одредена команда.

Од таму можеме, на пример, да инсталираме приклучок од WordPress.org. За да не го комплицираме примерот, ја одбравме бескорисната Здраво Доли:

wp plugin install hello-dolly

Y lo que veremos será esto:

Инсталирање на Hello Dolly (1.5)

Се презема пакетот за инсталирање од http://downloads.WordPress.org/plugin/hello-dolly.1.5.zip…
Распакувајќи го пакетот ...
Инсталирање на приклучокот
Приклучокот е успешно инсталиран.

Како што можете да видите, командите, откако ќе се инсталираат, се навистина едноставни и интуитивни.

Друг пример ќе биде инсталирање на повеќе страни, каде што ќе треба да му го дадеме параметарот на wp-клипот --blog Значи, знаете на која веб-страница треба да постапувате:

wp theme status --blog=localhost/wp/test

Y si es en una instalación en subdominio sería algo así:

wp theme status --blog=test.example.com

Ако работите на истата страница поголемиот дел од времето, можете да ја ставите URL-то на таа страница во датотека наречена "wp-cli-blog'што ќе ја креирате во основната папка на вашиот WordPress:

echo 'test.example.com' > wp-cli-blog

Од овој момент можете да се јавите wp без параметарот --blog:

wp theme status

Комплетниот список на команди е тука, па дури можете да креирате и повеќе команди кујна на wp-cli.

Па, како што ве предупредив, тоа не е нешто што секој треба да го користи секој ден, но тоа е одличен начин да управувате со WordPress од командната линија, на пример преку SSH, па зачувајте ја врската таму за да имате неколку глупави денови во оние кои не знаат што да збркаат со WordPress.


И така, објавата завршува.

Фернандо на почетокот рече дека тоа е пост за гикови ... но, скоро сите не го гледаме ова навистина одлично? 😀… ЛОЛ !!, не знам за тебе, но идејата да можам да го контролирам WordPress со команди сметам дека е навистина феноменална ♥ 0

Голема благодарност до Фернандо за објавата уште еднаш, овој напис е оригинално земен HelpWordpress.com.

Се надевам дека ви беше интересно

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фернандо dijo

  Баш убаво!

  Itе го применам во пракса сега. Само што ми даде радост.

  Ви благодарам многу за споделувањето, KZKG ^ Гаара.

  Поздрав!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ништо, целосно задоволство да помогнеме
   Со почит

 2.   Хјууга_Неџи dijo

  Убава работа… .. сега завршувам со „доминирање“ на мојот Nginx, ќе видам дали работи таа wp-клик…. и ако некој сака да ме нарече гик за да ми се допаѓаат варијантите на конзолата тоа воопшто не ми пречи xD

 3.   елиотим3000 dijo

  Погледнете дали можам да си дадам време да го завршам возењето со Drush.