Како да управувате со вашата флота со Одоо?

Јас се справувам и познавам различни софтвер со отворен извор за бизнис, но без страв дека сум погрешен, сметам дека Одоо Тој е еден од најверојатните прилагодувања денес, бидејќи поради структурата, заедницата и леснотијата на користење, овозможува да се создадат функционалности за скоро секој деловен модел или активност.

Лесно и брзо се постигнува прилагодете го Одоо на скоро секој пазар Поради големиот број на достапни модули, едноставноста за разбирање на изворниот код и одличната документација пронајдена за оптимизирање на ERP што веќе по дифолт ни обезбедува прилично робусна основа што овозможува да се користи во мали, средни и големи компании .

Многу важен дел од повеќето денешни деловни модели е управување со вашата флота (особено оние деловни активности задолжени за комерцијализација на материјални производи или трансфер на производи), овој едноставен процес кој во некои случаи бара напредна контрола генерално се спроведува во табеларни пресметки кои во големи размери завршуваат прилично тешка алтернатива и со голема можност за губење на информации или недостаток на контрола. Мислејќи дека овој процес може да биде поефикасен, тој е приоритет во многу организации и дека правилно управување со возниот парк дозволува во многу случаи зголемување на профитот или намалете ги трошоците, Одоо имплементираше напреден модул за управување со флота, кој е со отворен извор, бесплатен и доста ефикасен.

Кој е системот за управување со флота Одоо?

El Систем за управување со флота Одоо, е напредна алатка која ви овозможува да управувате со сите карактеристики на возилата на компанијата, вклучувајќи ги и карактеристиките на возилото, како што се марка, боја, број на седишта, возач, регистарски таблички, гориво, меѓу другите. На ист начин, тоа ни дава можност за управувајте со информации поврзани со возила, како што се договори, трошоци, осигурување, додатоци, потрошувачка, итн., сето ова од интуитивен интерфејс, брзо и ефикасно.

Со системот за управување со флота Одоо можеме имаат ажуриран мониторинг кој ни овозможува да ја евидентираме потрошувачката и трошоците поврзани со возило, за што потоа ќе можеме брзо да ги консултираме и со извештаите поделени по датуми или периоди. Исто така, алатката ни дава известувања по е-пошта поврзани со истекот на договорите поврзани со возило, додадено на ова, ни дава можност за правилно анализирање на трошоците на целата наша флота, што ни овозможува брза анализа на одлуките што треба да се донесат за одржливоста и перформансите на нашите возила.

Системот за управување со флота Одоо може да биде интегриран во другите разновидни модули достапни на оваа платформа, така што можеме дури и трошоците за гориво да ги поврземе со трошоците на нашите вработени или автоматски да ги евидентираме движењата на возниот парк во нашите сметководствени извештаи, сите од една алатка и со автоматски процеси.

Карактеристики на системот за управување со флота Одоо

Напредниот систем за управување со флота на Одоо има различни карактеристики, меѓу кои можеме да ги потенцираме:

 • Ви овозможува да чувате детални информации за возило, како што се марка, модел, регистарска табличка, број на шасија, број на врати и седишта, боја, вид на гориво што се користи, меѓу другото.
 • Можеме да ги снимиме податоците на возачите (име, возачка дозвола, лична карта, телефон, итн.).
 • Тоа овозможува обележување на возилата за да можеме да ги класифицираме според карактеристиките што ги сакаме, на пример, сопствени возила, возила што можат да се претворат, возила со седан итн.
 • Разновидни главни податоци за поефикасна употреба на алатката, главните мајстори се: Модел на возило, Изработка на возило, Статус на возило, Тип на услуги, Ознаки на возила, Возила и Возачи.
 • Тоа ви овозможува да управувате со секоја разновидност на договори и лизинг, земајќи го предвид нивното извршување и датумот на завршување, како и првичните трошоци на договорот и тие периодични трошоци, на ист начин, испраќа е-порака кога овие договори ќе истечат.
 • Има напредно управување со километражата на возилото, што потоа можете да го поврзете со рекордот на потрошувачка на гориво, што ни овозможува да ја знаеме потрошувачката на гориво по километар што станува напредно управување со трошоците.
 • Овозможува водење на историја и евиденција за одржувањето поврзано со возило, како и можност за закажување на споменатото одржување по одредено време, тие се поврзани со трошоците на организацијата.
 • Има брзи и напредни извештаи кои ни овозможуваат да имаме јасна идеја за нашите возила и нашата флота воопшто.
 • Можност за интеграција со алатки за следење во реално време.
 • Интегриран со сите Одоо модули.
 • Многу други повеќе.

Како да го конфигурирате системот за управување со флота Одоо?

Системот за управување со флота Одоо е помеѓу природните модули на Одоо Заедницата и Ентерпрајз, ние само треба да ја инсталираме верзијата што најмногу ни се допаѓа, да одиме во табулаторот АПП и да го активираме модулот Флота, на модулот не му е потребна техничка конфигурација како што е автоматски ги создава сите потребни конфигурации.

За да започнеме со парамеризирање на модулот, едноставно треба да го активираме режимот на развивач на нашиот odoo, потоа да отидеме во менито за флота и да ја побараме сесијата за конфигурација, во неа ќе најдеме серија на господар што детално ги даваме подолу:

 • Бренд на возило: Можеме да создадеме каква било марка возило и да асоцираме репрезентативна слика со него. Бренд на возила - возен парк
 • Модел на возило: Создаваме модели на возила што можеме да ги поврземе со бренд и исто така го дефинираме снабдувачот што не ги продава. Модел на возило - возен парк
 • Статус на возило: Овој господар ги дефинира состојбите што може да ги има возилото ако е активно, неактивно, за продажба или оштетено.Статус на возило - Флота
 • Вид на услуги: Можеме да ги регистрираме сите услуги или договори што може да се припишат на возило, како што се набавки што се користат како резервни делови, услуги за изнајмување или промена на гуми. Вид на услуги - флота

Ознаки на возилото: Овој господар ни дава можност да ги класифицираме или означиме нашите возила според различни карактеристики, како што се типот на возило (седан, кабриолет), видот на статусот (купен, изнајмен) или едноставно кој може да користи возило (вработени, менаџери).Етикети на возилаОткако ќе се создадат мајсторите, ние едноставно мора да ги регистрираме нашите возила со кои ќе ги поврземе марката, моделот, регистарската табличка, возачот, нивните својства, нивната вредност и датумот на стекнување, меѓу другите карактеристики.

Систем за управување со флота

Тогаш мора да ги запишеме договорите поврзани со возило, километражата на возилото, потрошувачката на гориво, придружните услуги и одржување, што автоматски ќе ја напојува историјата на трошоците за возилото, што ќе ни овозможи да ги прегледаме нашите индикативни извештаи за трошоците и трошоците. .

На овој начин, Одоо ни нуди едноставна алатка за употреба, но тоа има големо влијание врз управувањето со возниот парк на нашата компанија, овозможувајќи ни да имаме евиденција во секое време за статусот и трошоците поврзани со нашите возила, што исто така гарантира дека одиме за да можеме да бидеме известени кога мора да склучиме нов договор за осигурување или услуги или дека мора да направиме превентивно одржување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JОРГ РИОС dijo

  Имав можност да го тестирам управувањето со флотата со ОДОО, и по сè што прочитав за производот, всушност очекував многу повеќе. Разочаран сум од основната работа што ја има, не обезбедува перформанси во километражата на возилата, според потрошувачката на гориво, не дозволува одржување на каталог на резервни делови што треба да се користат во возниот парк, не ги контролира резервоарите за гориво за возилата, не контролира се менува гумата и личните карти на секоја гума, таа нема програма за патување за секое возило, не ги контролира полисите за осигурување, не ги контролира возачките дозволи, не ги контролира побарувањата за возилата. Се надевам дека оваа кратка анализа ќе ви помогне. На здравје

 2.   Џозеф Лозада dijo

  Многу добра презентација. Одлична работа