Станете специјалист за хакирање и компјутерска безбедност

Сите читатели на SinceLinux треба да бидат јасни што значи да се биде „хакер“, бидејќи нашиот пријател Крис АДР не ги објасни доволно детално во статијата Што навистина значи „хакер“, метежот што го предизвика овој напис, додаде на големиот број посети што ни доаѓаат во потрага по информации во врска со Хакерство и компјутерска безбедност, во комбинација со нашето тешко искуство во одбраната на сопствените сервери, има „должен“ да се обиде со сите средства да се специјализира и да научи повеќе за оваа интересна област.

Ние мора да го разјасниме тоа „Не е нашата цел знаењето за хакирање и напаѓачи да се користи против никого“, наопаку, Ние сакаме нашите корисници и светот воопшто да можат постепено да учат техники и концепти што им овозможуваат да се бранат од штетни нападиили ако не имаат капацитет за да можат креирајте безбедносни политики кои им помагаат да ги поништат шансите да бидат нападнати.

Јас не сум специјалист во областа, но ако работев долго време во области каде компјутерската безбедност се сфаќа многу сериозно, Морав и јас управувајте со безбедносните протоколи за моите клиенти, но пред сè на програмско ниво на кое се фокусирав креирајте и применете техники за да ги направите моите апликации побезбедни. Со сето ова, сакам да кажам дека, спротивно на она што луѓето мислат, техниките на хакерство, без разлика колку се едноставни или софистицирани, можат да имаат поволно влијание врз нашиот секојдневен живот, овозможувајќи ни да имаме посигурни компјутери и програми , кршењето на многу пати од нашата приватност е повредено, како и гарантирање на интегритетот на нашите податоци.

По сите горенаведени, не треба да биде тајна на никој од нас дека треба научете правилно за Хакерството и сајбер безбедностаЈас го правам тоа, тоа е забавна, чудна патека, но пред сè патека што означува многу сериозност и адекватен водич за да не завршиме со изведување техники кои не се најпосакувани. Почнав со доста расфрлани читања, но успеав да однесам курс што го сметам за соодветен со Комплетен курс за етичко хакирање, Овој курс ми овозможи да имам солидно познавање во концептите, нормите и стандардите со кои се ракуваме од ден во ден во овие области, покрај тоа што ме води создаде своја сопствена лабораторија со која барам ранливости и закани што потоа се обидувам да ги закрпам со техниките што ги научив на курсот.

Купонот ќе биде активен од 6 година
Купонот ја смени маржата на попуст врз основа на првичното зголемување на цената од страна на креаторот на курсот. Без оглед на цената, курсот е збогатен со нови надградби

Како и со претходните курсеви, успеав да добијам купон за корисниците на DesdeLinux да можат да го стекнат речениот курс по специјална цена во следните 7 дена, следејќи го ова линк ќе бидат во можност трајно уживајте во курсот со попуст од 90% 75% . На ист начин, решив да направам детален преглед на курсот, така што ќе имаме идеја за тоа што ќе постигнеме и моите лични впечатоци за неговата содржина, структурата, методот на учење, меѓу другите.

Вовед во хакерство и компјутерска безбедност.

Технички информации за курсот

Овој курс е составен од 104 видеа, кои се собираат повеќе од 16 часа репродукција, со обемна документација, сите на шпански и насочен кон А. јавна на сите нивоа на образование. што нуди сертификат за завршување, пристапот до курсот е од Платформата Удеми до која можете да пристапите од кој било прелистувач и исто така има Апликации за Android и Ios.

Овој курс е 100% теоретски - практичен, со многу референтни водичи, така што низ него ќе научите техники, но исто така ќе го практикувате наученото, секој дел има демонстрација и материјалот што го надополнува.

За инструкторот и методологијата на учење

Едуардо Ариолс Нуњез нè учи јасно и прецизно за хакирањето и сајбер безбедноста во неговиот курс Вовед во хакирање и компјутерска безбедност, со илустрирани примери и со вистински демонстрации во контролирани и неконтролирани средини, во текот на целиот курс ни дава доста корисни совети, како додаток, општо, курсот има исклучително активна заедница што споделува информации што ги потврдува наставникот.

Овој курс е поделен на шест единици кои се ориентирани на следниов начин

 • Единица 1: Ова е единица чија цел е јасно да даде опсег на курсот, да воведе неколку основни концепти и, пред сè, да даде што повеќе совети што ќе ви овозможат да го извлечете максимумот од курсот.
 • Единица 2: Преку 6 видеа од 10 минути во просек, даден е многу интересен вовед за етичко хакирање и сајбер безбедност, каде што ќе се учиме на основните поими за безбедност и ревизија, покрај тоа што ќе ни ја обезбеди потребната обука за да можеме да анализираме разни видови и вектори на напад, безбедносни уреди и безбедносни методологии.
 • Единица 3: Единицата три ни овозможува да научиме да создаваме свои лаборатории за тестирање, каде што виртуелизацијата на напаѓачките и ранливите машини ќе биде епицентарот на нашиот интерес, како додаток Едуардо ни дава одлична анализа за главните дистрибуции насочени кон етичко хакирање и нè предупредува за тие дека имаат некаква ранливост (дизајнирана да научи да ги компромитира системите и услугите).
 • Единица 4: Како да се очекува дистрибуцијата што Едуардо препорачува да научи и да го извлече максимумот од етичкото хакирање е Кали Линукс, така што во единицата четири длабоко нè учи на ракување со оперативниот систем, идентификувани се главните достапни алатки во ова дистрибуција, ние сме дадена добра обука за употреба на конзолата и ние сме научени да развиваме скрипти во баш за автоматизација на задачите.
 • Единица 5: Единицата пет е ориентирана кон анонимност на Интернет, каде што јасно и прецизно ни е даден вовед и низа основни поими поврзани со употребата на мрежи за анонимизација, на ист начин, ние сме научени да инсталираме и да користиме алатки за анонимност како што се ТОР , FreeNet, l2P, прокси-навигации, VPN услуги и последно, но не и најмалку важно, сме научени како да креираме сопствена платформа за анонимизација.
 • Единица 6: Последната од единиците нè подготвува за тежок и реален свет, каде што секојдневно се соочуваме со ранливости и дека без соодветни одбранбени механизми би имале судбина да бидеме погодени, ќе научиме контрамерки против социјалното инженерство и соодветни протоколи за споделување информации, подеднакво во на овој начин, ќе можеме да идентификуваме и искористиме голем број ранливости со низа техники и алатки што Едуардо ќе нè научи да ги користиме. Оваа единица е најголема од сите и има 65 часови, каде на многу детален начин ќе ги научите најсложените области поврзани со етичко хакирање.

Лични заклучоци

Единиците презентираат широк спектар на видеа и документи кои го надополнуваат секое учење, со тестови кои навистина ги демонстрираат стекнатите вештини, без сомнение е добар курс да се започне во овој голем свет на хакирање и сајбер безбедност.

Ако сте експерт за хакирање и сајбер безбедност, на овој курс ќе добиете технички основи што можат да го потврдат вашето знаење, исто така ќе можете да проверите техники што веројатно не ги знаете и ќе имате можност да комуницирате со повеќе од 700 студенти кои се пријавиле за ова одлично искуство.

Една од најважните фактори е дека курсот е „жив“. Ова подразбира дека новите видеа ќе се поставуваат секој месец, и затоа, цената на курсот ќе се зголеми за новите студенти. За сите оние студенти кои веќе го стекнале предметот претходно, тие ќе имаат неограничен пристап до целата нова содржина што е генерирана.

Конечно, воведувањето на курсот може да се види во воведното видео што е на Удеми, се надевам дека ќе ви биде корисно и ќе ги искористите предностите на cupon за да заштедат пари во случај да сакаат да ги стекнат, бидејќи генерално цената на курсот е 120 американски долари, а со попуст ќе биде $ 10,99 29,99 $.

Поврзан курс за хакерство и компјутерска безбедност

сега правиме поврзан курс наречен Вовед во хакирање и компјутерска безбедност, составен е од 56 видеа, со вкупно повеќе од 8 часа репродукција, со повеќе од 250 страници детални информации, сите на шпански јазик и наменети за публика од сите образовни нивоа. Има 7 испити распределени по нивоа и нуди сертификат за завршување ... Имавме и купон, но се надевавме дека ќе го споделиме наскоро во друг напис, за итноста и да ви помогнеме во обуката, тука го напушти линк од купонот за овој курс да чини 10,99 УСД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Мартин dijo

  Купонот за попуст се чини дека не работи. Ни нуди попуст од 75% и ќе остане на 29,99 евра… како и останатите луѓе кои пристапија без купон.

  1.    гуштер dijo

   Здраво, извинете, јас навистина комуницирав со тимот на Удеми и купонот ќе стапи на сила од утре, па жал ми е што денес не беше достапен ... За сега ќе оставам белешка во статијата и утредента ќе ажурирајте повторно кога работи купонот ..

   1.    Адријан Абадин dijo

    Сè уште не работи

  2.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 2.   Франк Давила dijo

  Амиго извинете, јас сум од Венецуела и ме интересира курсот, но не мора да ја плаќам таа сума.

  1.    Хектор Падро dijo

   Срање, продолжи гласај за Мадуро.

  2.    анти црвено dijo

   За она што ни остана, просјаците на светот.

  3.    cd dijo

   И јас сум од Венецуела, но не разбирам што бара коментарот.

 3.   Federico dijo

  Почитуван, добро утро! Кликнувам на врската и квотата и споменатиот попуст не се појавува, сакам да го направам овој курс.

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 4.   АНГЕЛ САТО Аревало dijo

  Имам картичка со приближна сума, но се чини дека купонот не е активен.

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 5.   Гертруда dijo

  Почитувани, имате идеја кога купонот ќе биде активен? Благодарам многу.

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 6.   Анонимен dijo

  Здраво
  Купонот за попуст сè уште не се појавува

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 7.   Јоан dijo

  Ви благодарам многу за статијата !!!!! Ве молиме, дали може да не известите кога ќе биде достапен попустот? На здравје

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 8.   Линуксита dijo

  Во написот пишува дека попустот е 90%, но во реалноста е 75% ..

  1.    Деиви dijo

   поздравување Линуксита,

   Јас сум корисник на udemy неколку години и тие обично ставаат различни попусти кои се движат од 50% до 90%. Прашање е да се чека понудата од 90% да биде вратена ако не можете да си ја дозволите реалната цена или попустот од 75%.

   1.    АлбертоЦ dijo

    Здраво како си
    Само што купив курс за Java на Udemy и размислувам да го купам и курсот за етичко хакирање, дали знаете дали понудите се земаат често или завршуваат на денот кога страницата пишува или продолжуваат уште неколку дена?

  2.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 9.   рармандо dijo

  Здраво,

  Каде да го најдам купонот за да биде 10.99 УСД?
  Ви благодариме.

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 10.   алвар dijo

  здраво, дали знаете нешто ново за купонот?
  фала што Сподели

 11.   Хорхе Перез dijo

  Курсот изгледа интересно, но кодот не е валиден или не е курс.

 12.   Анонимен dijo

  Можеби ако ни го дадете купонскиот код, можеме да го искористиме…

 13.   Пруден dijo

  Дали ќе го објавите кодот за купон за да можеме да го користиме?

 14.   Леандро dijo

  Дали знаете нешто за купонот?

 15.   гуштер dijo

  Момци, потврдив дека купонот не работи како што треба, му напишав неколку пати на лицето задолжено да ни ја даде промоцијата во Удеми, но за жал тој е на одмор во Куба со мала поврзаност ... Како штом купонот се коригира, ќе испратам ново притискање за да знаат сите и ќе одговорам на секој од заинтересираните за да добијат известување ...

  Sorryал ми е што купонот не работи како што треба, и се надевам дека наскоро ќе имате корист и пристап до ваков одличен курс по многу прифатлива цена.

  1.    Јоан dijo

   Ви благодарам многу за информациите Лагарто. Со нетрпение го очекуваме купонот !!!!
   Поздрав.

  2.    Arturo dijo

   Ви благодарам многу за информацијата

  3.    skynet29 dijo

   Благодарам, ќе гледам.
   Честитки!

 16.   Jeff dijo

  Но, купонот важи заедно со моменталната понуда или станува збор за посебен купон што ви остава 90% попуст ???

  1.    гуштер dijo

   Со купонот цената на курсот ќе биде 10.99 $

   1.    Jeff dijo

    ок и како приближен број на денови, кога ќе излезе купонот ??? и Гракс

 17.   Ралоас dijo

  Добро попладне, попустот од 90% сè уште не се појавува. Јас сум заинтересиран за учество на курсот. Може ли да ме известите кога можеме да го доделиме? Beе гледам, но за секој случај. Курсот што се појавува на страницата udemy со 90% попуст и вредност од 10,99, е еден од 25 часа, на англиски јазик.
  Благодарам

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 18.   Анонимен dijo

  Сакам купон ако сум заинтересиран за курсот, но не можам да си ја дозволам реалната цена на овој курс

 19.   Таиросонлоа dijo

  Го чекам и купонот (:

 20.   Рикелме dijo

  Хе, јас исто така се во линија за купонот дека курсот изгледа добро
  Ви благодарам и ја користам оваа можност да ви честитам на блогот, што е многу добро, иако сум тапа и никогаш не пишувам коментар.

  Поздрав од Билефелд !!!

  1.    гуштер dijo

   Го ажуриравме оригиналниот напис со потребните измени и препораки, за жал, од причини што не се во наша контрола, купонот може да понуди само 25% попуст, така што чини 29,90 УСД ... На ист начин, ние бевме појасни во коментари и додаде купон за сличен курс.

 21.   гуштер dijo

  Дечки, конечно добивме одговор во врска со купонот што ни беше доставен, така што сите корисници на desdelinux можеа да пристапат на курсот за плаќање од 10,99 $, за жал, овој купон нема да може да се користи освен 30 $ по курс. зборови, попуст од 75%, ова затоа што корисникот што го создал курсот ја зголемил својата стапка и платформата само ја дозволува оваа сума како минимум (жалам што се случи тоа). Вработените во Удеми се обидоа да допрат до корисникот за да постигнат договор, но очигледно не одговорија поради тоа што се на одмор.

  Сега ние правиме поврзан курс наречен Вовед во хакирање и компјутерска безбедност, составен е од 56 видеа, со вкупно повеќе од 8 часа репродукција, со повеќе од 250 страници детални информации, сите на шпански јазик и наменети за публика од сите образовни нивоа. Има 7 испити распределени по нивоа и нуди сертификат за завршување ... Имавме и купон, но се надевавме дека ќе го споделиме наскоро во друг напис, за итноста и да ви помогнеме во обуката, тука го напушти линк од купонот за овој курс да чини 10,99 УСД.

  На ист начин овој курс е луксуз, бидејќи Пако Сепулведа нè учи јасно и прецизно за хакирањето и сајбер безбедноста, со илустрирани примери и вистински демонстрации во контролирани и неконтролирани средини

  1.    Arturo dijo

   Ви благодарам многу за информацијата!

 22.   река заф dijo

  Дали знаете дали купонот за попуст е сè уште активен? '

 23.   мвр1981 dijo

  Интересно. Придонесот за хакерската заедница е она што го прави хакер.
  Има смисла.