Chrome 92 пристигнува со подобрувања во откривањето на фишинг, изолација на страницата и многу повеќе

Пред неколку дена беше објавено објавувањето на новата верзија на Google Chrome 92 што се издвојува за сега вклучува а откривање на фишинг до 50 пати побрзо од најновата стабилна верзија на прелистувачот.

И тоа е дека со побрзо откривање на сајтови за фишинг, може да се забележат подобрувања во технологијата за обработка на слики Chrome порано ги споредуваше профилите на бои на посетените веб-страници со збирки сигнали поврзани со страниците за прибирање на фишинг.

Мислам Chrome оценува збир на сигнали за страницата за да види дали се совпаѓа со оние на сајтовите за фишинг. За да го направите ова, Chrome го споредува профилот на бои на посетената страница, односно опсегот и фреквенцијата на боите присутни на страницата, со профилите на боите на тековните страници. На пример, на сликата подолу, можеме да видиме дека боите се претежно портокалови, проследени со зелена, а потоа и нијанса на виолетова боја.

Исто така, во оваа нова верзија на Chrome 92 ја проширува изолацијата на страницата. Ова се однесува особено на екстензии, така што тие не можат да споделуваат процеси едни со други. Во новата верзија, одвојувањето на додатоците на прелистувачот се спроведува со отстранување на секој во посебен процес, што овозможи да се создаде друга бариера за заштита од малициозни додатоци.

Во врска со специфичните промени во десктоп верзијата, се истакнува дека опцијата за пребарување на слики (ставката «Пребарувај слика» во контекстуалното мени) се пресели во употреба на услугата Google Lens наместо вообичаениот пребарувач на Google. Со кликнување на соодветното копче во контекстното мени, корисникот ќе биде пренасочен кон посебна веб-апликација.

покрај тоа врските за посета на историјата се скриени во интерфејсот за режим инкогнито (Врските се бескорисни, бидејќи тие доведоа до отворање никулец со информации дека историјата не е собрана).

И додадоа тие нови команди што се анализираат со внесување во лентата за адреси. На пример, за да добиете брзо копче на страницата за да ја проверите безбедноста на лозинката и приклучокот, само напишете „безбедносна контрола“ и одете во поставките за безбедност и синхронизација: „управување со безбедносните поставки“ и „управување со синхронизацијата“

Во врска со подобрувањата направени во Chrome 92, насочени кон програмерите Google работи на подобрување на перформансите на вашиот веб прелистувач веќе некое време и во оваа верзија тврди дека го подобрил поради подобрувања на моторот со отворен извор JavaScript и WebAssemble V8.

Chrome извршува JavaScript код 23% побрзо со вклучување на нов компајлер на JavaScript и употреба на нов начин за оптимизирање на поставувањето кодови во меморијата, како што откри Google. Google Chrome нуди и до 10% побрзо вчитување страници од верзијата 85 со помош на техниката за оптимизација на компајлерот позната како Profile Guided Optimization (PGO).

Од друга страна, се издвојува дека првата фаза е спроведена за да се намали содржината на заглавието „HTTP User-Agent“, предупредувањата за застареност за навигатор.корисникАгент, навигатор.апВерзија и навигатор.платформа сега се прикажани на табулаторот Прашања на DevTools.

Покрај тоа, беше обезбеден API за ракување со датотеки за регистрација на веб апликации како управувачи на датотеки. На пример, веб-апликација што работи во режим PWA (Прогресивни веб-апликации) со уредник на текст може да се регистрира како управувач на датотеки ".txt" и потоа може да се користи во системскиот менаџер на датотеки за отворање на текстуални датотеки.

Исто така додадени со можност за промена на името и иконата на PWA апликациите (прогресивни веб апликации).

И за мал случаен број веб форми поврзани со внесување адреса или број на кредитна картичка, како експеримент, приказот на препораките за автоматско комплетирање ќе биде оневозможен.

Како да инсталирате Google Chrome 92 на Linux?

Ако сте заинтересирани да можете да ја инсталирате оваа нова верзија на овој веб прелистувач и сè уште ја немате инсталирано, можете да го преземете инсталерот што се нуди во пакети за деби и вртежи во минута на неговата официјална веб-страница.

Врската е оваа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)