Читач на PDF што троши само 3 MB

Еден ден уморен од читачот на ПДФ што ја вчитува меморијата од 12 до 25 mb, решив да барам оној што е пријатен за гледање и кој има минимални функционалности, како што е одеднаш од првата до 30-та страница, меѓу другото, побарајте специфичен текст во него.

Се обидов меѓу неколку читатели како што се:

 • epdfviw
 • xpdf
 • hatатура
 • апвлв

Но, никој од нив не ги помина тестовите, потрошувачката на меморија на овие не ми се допадна, тогаш наидов на MUPDF, кој ги помина тестовите трошејќи само приближно 3MB RAM меморија.

По неколку тестови, забележав дека некои pdf со отворени лозинки не можат да се отворат со отворање само со mupdf. Читајќи го упатството за оваа програма, најдов опција во која се додава лозинката за отворање со опцијата -ст лозинка, затоа креирајте едноставна скрипта за да ги отворите.

#!/bin/bash

mupdf "$1" || mupdf -p "`zenity --entry --hide-text --text "Teclee el Pasword de Apertura" --title "MUPDF (Lector de PDF)" --window-icon=/usr/share/pixmaps/mupdf.png`"

Целта е доколку не успее отворањето на pdf-датотека, од нас ќе побара лозинка за да ги отвориме. Ако сакате поголема прецизност во врска со лозинките, можете да проверите дали е таа навистина криптирана со оваа команда: (Потребно е да се инсталира mupdf-алаткаs)

#!/bin/bash

mupdf "$1" & pdfshow "$1" | grep "Encrypt" && mupdf -p "`zenity --entry --hide-text --text "Teclee el Pasword de Apertura" --title "MUPDF (Lector de PDF)" --window-icon=/usr/share/pixmaps/mupdf.png`" "$1"

Операција со тастатура

За да пребарувате, одете на одредена страница е направена со помош на тастатурата, да видиме:

/ : За да пребарувате за текст, зборот Барај ќе се појави на врвот: таму го внесуваме зборот за пребарување. Можете да го користите клучот n o N за да отидете на следниот резултат од пребарувањето.

Стрелките на тастатурата : Десно одете на следната страница, лево одете на претходната страница, горе и долу за да одите нагоре или надолу на страницата.

+ y - : Зумирајте или намалете PDF

Можете да го користите копчето m за да ја обележите страницата со обележувачи, а потоа со тастатурата да ја притиснете комбинацијата на броеви што одговараат на страницата и да притиснете enter (пр: 4) и да можеме да се вратиме на страницата со обележувачи со копчето t.

За да го испечатите PDF-то, можете да ја користите следнава команда.

lp -d nombre-impresora -n número-de-copias(1) -o media=letter -o sides=two-sided-long-edge fichero.pdf

Тие треба само да се осигураат дека печатачот е конфигуриран за ист вид хартија како и оној што е испратен за печатење. Јас не печатам ништо особено затоа што скоро сè што читам на екранот, но не сакав да го оставам ова важно во воздухот функција.

Сега, за да го копирате текстот што можете, претворете го pdf во txt со pdftotext или користете програма за следење на таблата со исечоци што го копира текстот од првиот избор (паркет го прави тоа), конфигурираните ќе треба да го изберат текстот што ќе го копираат само со притискање на десното копче на глувчето и изберете ја областа, копирајте дури и PDF-заштитени со копија , aубопитен факт не верувам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Јас веќе го испробав, исто така, оженет сум дека читателите на PDF толку многу тежат.
  Ви благодарам!!!

 2.   Цитукс dijo

  Веднаш ќе го пробам, благодарам!

 3.   Ankh dijo

  Мупдф е влажен домаќин во лекот. Сакам програми што можат да се контролираат целосно со тастатурата.

 4.   sieg84 dijo

  криптирање

 5.   helena_ryuu dijo

  Mupdf како крал на читачите на PDF !!!

  1.    sieg84 dijo

   Окулар!

 6.   зашеметен dijo

  Извинете, но ова е надвор од темата, како се вика фонтот што го користите на блогот? Особено тоа од главните наслови, е тоа што не можам да најдам толку кул извор за моето дистрибуирање, го инсталирав Ubuntu, но не изгледа како во самиот Ubuntu! Благодарам и извини за офтопикот.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Тоа е Освалд

 7.   хексборг dijo

  Ми се допаѓа. Едноставни, едноставни, лесни и рачки како помалку. 🙂

 8.   Грегорио Еспадас dijo

  Јас веќе го оставив како стандарден. Ви благодарам!

 9.   Артуро Молина dijo

  MuPDF работи исто толку одлично, дури и во Windows 8, тоа кажува многу.
  Без сомнение најдоброто.

 10.   MSX dijo

  Нешто е рустикален, но претпоставувам дека може да биде корисен за машини со малку ресурси.

  Неспорниот Елвис е Окулар.