Што да направите ако Linux не открие USB-уред?

lnxusb

Ако некогаш имаат поврзано USB-диск или тастатура или глувче на вашиот компјутер со која било дистрибуција на Linux и ништо не се случило, односно склопот на меморија не се појавува или не можете да извршите никакво дејство со тастатурата или глувчето, овој напис може да ве интересира.

Иако Тука имаме намера да дадеме некои од најчестите решенија за грешките што може да се случат, јасно е дека она што е прикажано овде не поправа ниту еден USB-порт во лоша состојба.

Првиот проблем со кој можеме да се соочиме е кога поврзуваме единица за складирање USB и точката на монтирање не се појавува на нашиот систем.

Постојат пет чекори што треба да се следат за смена на проблеми со USB во Linux:

 • Потврдете дека е откриена USB-портата
 • Направете ги потребните поправки во пристаништето.
 • Поправете или поправете USB-уреди
 • Рестартирајте го оперативниот систем
 • Потврдете го присуството на двигатели на уредите.

Ајде да погледнеме во секое од овие и да научиме како да се справиме со овие проблеми.

Потврдете дека е откриена USB-портата

Првото нешто што треба да се провери при вметнување на вашиот УСБ-уред во вашиот компјутер е дали е откриен.

Во случај на Windows, за да можете да го прегледате овој процес, само одете кај управувачот со уреди, каде што графички ќе можете да потврдите дали е откриен вашиот УСБ-уред.

Во случај на Linux, можеме да сториме нешто слично, но со помош на терминалот, за ова можеме да ја користиме командата lsusb.

lsusb

Каде што ќе ни даде список на сите уреди и USB порти што системот ги детектира.

Овде можете да го направите следново, извршете ја командата прв пат без да имате поврзан USB-уред и тука ќе видите список, сега поврзете го вашиот уред и извршете ја командата повторно, ќе ја забележите промената на списокот.

Со ова ќе потврдите дека вашиот уред е откриен, во случај на уреди за складирање тука, тоа може да биде проблем на:

 • Нема партиција на уредот и / или на неа нема табела за партиции.
 • Форматот на партицијата не е поддржан од системот.

Ако не, мора да одиме на следниот чекор.

Проверете ја вашата USB-порта

Ако USB-уредот не е прикажан, тоа може да биде проблем со USB-портата.

Најдобар начин за брзо потврдување на ова е едноставно да користите друга USB-порта на истиот компјутер. Ако USB-хардверот сега е откриен, тогаш знаете дека имате проблем со другата USB-порта.

Ако друга USB порта не е достапна, ќе треба да го тестирате USB-уредот на друг компјутер или лаптоп.

Ако во овој чекор уредот не е откриен, може да претпоставите идеја за две работи.

Драјверите на уредот не се инсталирани на вашиот систем и мора да ги барате или вашиот уред веројатно веќе починал.

Обично решението вклучува проверка на USB-портот, како и уредот што моментално не работи.

Поправа скоро секогаш во центарот околу USB кабелот и портата на вашиот компјутер. Сепак, USB-каблите обично можат да се заменат, додека портите може да се поправат.

Се рестартира Linux

Иако ова решение може да изгледа апсурдно, тоа е функционално. Прво на сите, проверете дали автоматската суспензија предизвикува проблем. Тие можат да го направат ова со рестартирање на нивниот компјутер.

Ако USB-уредот работи, тогаш таа USB-порта прима напојување.

Следниот чекор е да бидете сигурни дека ова нема да се повтори.

Следните трикови со командна линија се за Ubuntu 18.10, затоа проверете ја правилната постапка на преферираната дистрибуција на Linux.

Отворете терминален прозорец и внесете:

cat /sys/module/usbcore/parameters/autosuspend

Ова треба да врати вредност од 2, што значи дека е овозможено автоматско спиење. Можете да го поправите ова со уредување на грубот. Влезете во:

sudo nano /etc/default/grub

Еве, пребарување

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Променете го ова во

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash usbcore.autosuspend=-1"

Притиснете Ctrl X за да ја зачувате датотеката и да излезете.

Следно, тие го ажурираат грубот:

sudo update-grub

Кога е завршено, рестартирајте го системот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио Анаја dijo

  Написот / упатството е многу јасен и прецизен, и јас веќе ги зачував и испечатив за идна референца. но имам неколку мисли.
  Користам linux веќе 5 месеци (еден ден ми се сруши системот за windows и сè уште не ми е јасно зошто, и покрај последователните реинсталации и Linux му даде нов живот на лаптопот), сè уште има работи што не ги разбирам и разбирам и обидете се секој ден да одите да читате и да научите нешто.
  За новодојдениот, како што може да биде мојот случај, доаѓам од светот на Виндоус, ова е хемиска формула за бензин и може да стане неразбирлива за оние кои доаѓаат во Линукс и разбираат малку и ништо (тоа е малку мој случај и јас нели е во исто време). Дали има функција, програма или графички начин да го направите ова, и да му го олеснам животот на новодојденецот малку, или е единствениот пат што треба да го помине, не знам од панелот за поставки или нешто слично.
  Ова го прашувам од моето целосно незнаење
  И јас го кажувам со почит.
  АКО ми се имаше случено USB-портата да не е откриена / работи и да го нема ова упатство / публикација, не би знаела од каде да започнам.
  Не е лоша волја или нешто слично, ниту се надевам дека нема да почитувам никого, далеку од мене ... но постои свет на корисници кои ви кажуваат за ова на командната линија и не знаат од каде да започнат.
  Со почит

  1.    Давид Нарањо dijo

   Добро утро, благодарам за вашиот коментар.
   Ја разбирам точката каде што се повикувате на новодојденците, дека ако се најдат во ваков проблем ќе завршат со дефект.
   Би било тешко да се најде универзално решение за овој вид на проблем, иако се согласувам со идејата да имам графички дел каде што се прикажани сите поврзани уреди (нешто слично на Виндоус).
   Но, среќавањето вакви проблеми е ретко.

 2.   HO2Gi dijo

  Здраво, како сте? Да, имате апсолутно право, но во моментот нема, можете да се обидете да ја напуштите сесијата со CTL + ALT + BACKSPACE. Влегувате повторно, но повеќе е исто, нема графичка алатка ако не го открие уредот, тоа е уловот, добро е што со терминалот не се рестартирате дури и кога ќе го смените јадрото или инсталирате нов софтвер . Треба само да навивате, има бесконечни упатства таму. Добредојдовте и се надевам дека уживате и учите и удобно ќе работите со GNU / LINUX.
  ПС: Ова е секојдневно учење XD.

 3.   Mac> Win> Linux dijo

  Што да направите ако Linux не открие USB-уред?
  Форматирајте го и инсталирајте го Windows што го поддржува
  бидејќи веќе е за жалење што во 2018 година Linux продолжува да ги има овие проблеми со возачите.
  Јас сум компјутерски научник веќе 15 години и поминаа повеќе од 6 години откако престанав да користам Linux за да користам Mac уморен од „малите проблеми“ на возачите. Кога ќе успеете да поправите една, една недела се ажурира linux и станува повторно досаден и како подарок досадни се уште 2 работи.

  1.    Давид Нарањо dijo

   Добро утро, ви благодарам за коментарот.
   Од искуството што ни го кажувате, вие сте биле на ова повеќе години отколку на сервер. Не е сè лошо, ниту затворањето на еден систем.
   Во мојот случај, зачував повеќе од еден уред (вклучително и паметен телефон Huawei) во Linux, бидејќи во Windows уредите не беа откриени или клоцани. Во случајот на мојот паметен телефон, по грешка вчитав РОМ што не беше ни на уредот (како се случи, не знам). Со ова ги оштетија партициите (подигање, систем, итн.) И телефонот беше мртов.
   Благодатно во Linux ја откри emmc меморијата со која по неколку дена успеав да го вчитам багажникот.
   И во случајот на Виндоус ми помогна да вратам некои уреди за складирање што во Linux не можеа да бидат обновени.

 4.   ScaryMonsterSC dijo

  Да се ​​инсталира Виндоус како решение?

  ОС од таканаречена професионална компанија што крши нешто ново со секое ажурирање?

  Не благодарам, претпочитам да научам правилно да ги инсталирам драјверите и да немам несакани апликации, продавници што инсталираат работи без дозвола, губење на датотеки, меѓу другото.

  Ако не ви се допаѓа Linux, не знам што да правам на овој форум, каде што не придонесувате за други работи за кои жалам.

 5.   Марио Анаја dijo

  Лесно момци, оваа дискусија нема никаде во овие термини.
  Во мојот случај, јас го чувам најдоброто од двата света, двата оперативни системи ми се корисни дома и на работа.
  Имав прозорци и еден ден се сруши ОС и дури и да се обидам да инсталирам неколку пати, по првото рестартирање, истиот проблем ми се врати.
  И Ubuntu linux го спаси мојот лаптоп од тоа да мора да престане да го користи и му даде втора шанса за живот и употреба.
  Двата света се корисни за мене и ми го олеснуваат животот ... и не е да изгледам добро со Бог и ѓаволот ... тоа е мое искуство и секојдневно учење од кое не сакам да се откажам

 6.   пехуен dijo

  добро, се надевам дека некој ќе го прочита ова и ќе одговори на следново. мојот USB го чита системот (нане 18.3 kde во мојот случај), но не можам да копирам или залепам ништо, како да е заштитено од запишување. Имате предлози пред самоубиство?

 7.   anra23 dijo

  Беше совршено за мене, ви благодарам многу! Го изгубив форматирањето и компјутерот не го препозна, но благодарение на овој пост, бев во терминалот и можев да го вратам без проблеми!
  Благодарам уште еднаш

 8.   Јас самиот dijo

  Да живее општата глупост ...

  Ако она што го поврзувам е глушец ...

  Што да направам за да го форматирам, да му дадам рокефор сирење за да видам дали ќе умре од гадење и ќе оживее?

  Треба да бидете несоодветни за да одговорите дека ова „тото .. што? добро за нешто.

 9.   Саијан dijo

  Ви благодариме!

 10.   ЛаХир dijo

  Повеќе бескорисно од задникот на лактот. Се повеќе и повеќе грешки во Linux кои не се решат добро. За жал, на крајот вреди да се плати за да имате оперативен систем со цел ...

 11.   Ное Ривера dijo

  одлично веднаш штом започнам во Linux и е одлично, ние никогаш нема да бидеме root корисници во Windows, да живее gnu / linux

 12.   Годвин dijo

  Имам проблем го става ова / usr / sbin / grub-mkconfig: 12: / etc / default / grub: usbcore.autosuspend = -1: не е пронајдено, кажете ми решение