Што има ново во Гном 3.20

Познатата околина за работната површина Gnome, за GNU / Linux, се појави пред неколку дена со презентација на својата нова верзија, која во неговото 3.20 издание Опфатени сме со голема група на нови функции што ќе го придружуваат изданието „3“ на овој систем.

1

Гном е структуриран така што вашата работна површина се управува под елегантен и многу едноставен за употреба концепт. Без занемарување на контролата на системот, а уште помалку безбедност.

По шест месеци работа е познато дека е повикана оваа најнова верзија на Гном 3 „Делхи“, како форма на препознавање на група програмери од Азија. Бидејќи овој систем, вреди да се запамети, е поддржан од програмери на меѓународно ниво. Испратени се 28933 поени за промена на системот, но генерално, можеме да потенцираме дека имало промени од софтверот, во потрагата по датотеки и пристапот до приватноста.

Сега, подетално ќе ви ги кажеме најважните промени направени за оваа верзија 3.20:

Ажурирања на оперативниот систем

Ако зборуваме за ажурирања на софтверот во Gnome, тие секогаш се прават без компликации од софтверската апликација. Но, во овој увоз, новата верзија дозволува ажурирања од оперативниот систем. Што значи дека потребата да се користи командна алатка или да се изврши повторно инсталирање на системот, за да се добие новата верзија на тоа, ќе биде минато. Сега Gnome ви овозможува да имате известувања за нови верзии на оперативниот систем, за подоцна да ги преземете. Beе можете да имате знаење за напредокот на преземањето и за да избегнете грешки или проблеми во врска со безбедноста, овој процес ќе се изврши кога системот не работи. Што прави сè поедноставно и поудобно за време на процесот.

Пораки ИВЗ

Подобрувања беа вметнати во изданието и конфигурацијата на серверот, како и вклучување на сервери и простории за оваа верзија 3.20. Haveе имате можност да изберете, од прелиминарна листа, сервер што сакате да го користите без да напишете адреса. Освен што се поедноставни, врските на серверот стануваат и поцврсти бидејќи се фрлаат автоматски. Во исто време, исто така, можете да пристапите до својствата на серверот од страничната лента.

2 За ова нова верзија на онлајн услугата за апликација Полари, имаше добри промени, почнувајќи од можноста да залепите блокови од текст и потоа да ги споделувате, до можноста да залепите слики директно во разговори за да можат да се споделуваат со Imgur.

За новата верзија на Полари има поддршка за многу основни или традиционални квалитети на IRC; имплементација на јазичиња за IRC команди, употреба на командата msg и можност за отворање на IRC врски. Вклучено е управување со лозинките за серверот и кратенките на тастатурата, подобро ракување со статусните пораки, така што звукот на разговорот беше намален, а изгледот на апликацијата беше подобрен; вклучувајќи ги и анимациите со текст и новата лента за внесување.

WAYLAND

Завршената работа за да може Вејленд да се користи во Гном траеше малку време. Сега можете да видите неколку одлични одлики за ова издание. Како технологија од следната генерација, Wayland ќе овозможи пристап и прикажување на GNU / Linux, исто така може да ги елиминира графичките грешки и да ги постави темелите за побезбедни апликации. Но, меѓу новите доблести на Wayland можеме да посочиме гестови со повеќе допири на допир, да започнеме известувања за зголемување, кинетичко лизгање, влечење и пуштање, само за да наведеме неколку.

3

Ако сакате да направите тестови, само внесете го менито за поставки на екранот за најава и изберете ГНОМ на Вејленд. Вреди да се спомене дека некои одлики не се достапни при водење на GNOME Wayland. Меѓу нив: поддршка за графички таблети Wacom и споделување екран.

Уредување на фотографии

За уредување беа направени фотографии мали поправени грешки и разни подобрувања, но ако зборуваме за нови работи, новите контроли за уредување станаа поедноставни и поудобни. За оние кои се грижат за оригиналната фотографија, таа може да се зачува при уредување, и ако сакате да престанете да ја уредувате, таа може да се врати без влошување на почетната фотографија. Меѓу достапните опции за уредување, наоѓаме подобрувања на сликата, прилагодување на бојата, ротација на сликата и секако, филтри за уредување на фотографијата.

4

Додадена е и нова функција, која ќе овозможи извоз на слики да може да генерира копии од нив и на тој начин да може да споделува, печати или создава резервни копии. Меѓу овие опции, може да биде многу корисно да извезувате фотографија во намалена големина, за полесно оптоварување во е-поштата.

Апликација за датотеки

За оваа апликација неколку подобрувања насочени кон презентација и рафинирање. Подобрени се перформансите и проблемите со интерфејсот; оној што е почувствителен и побрз. Наоѓаме повеќе оптимизирани филтри за пребарување, покрај тоа што се полесни за употреба, отколку оние од претходната верзија.

Датотеките се покомпактни и полесно се разбираат во однос на дијалогот за преференции. Вклучени се прилагодувања за создавање симболични врски и развој на рекурзивно пребарување. Beе има знак на трајно бришење на датотеките, а сликичките се малку поголеми. Конечно, дополнително ниво на зумирање беше вметнато во различни прегледи, решетки и списоци.

Контрола на медиумите

Сега контролите на медиумите се во областа за известување / часовник. Што ја олеснува употребата на музички и видео апликации што се во тек. исто така, контролите на различни медиумски апликации што се користат во исто време, може да се ценат на ист начин како и апликациите.

5

Контролите го покажуваат името на изведувачот на песната. Репродукцијата може да се запре, да се рестартира, како и да се прескокне патеката, и напред и назад. Сето тоа според стандардот MPRIS.

Кратенки.

За Gnome 3.20 повеќето апликации имаат директен пристап до прозорците; датотеки, фотографии, видеа, гедит, конструктор, итн. За секоја од апликациите, прозорецот за кратенки може да се отвори од менито со апликации или со помош на копчињата Ctrl + или кратенка Ctrl + F1.

6

Овие прозорци за кратенки сега се начин за стекнување информации за кратенките на оперативниот систем. Секој од овие прозорци е одговорен за наведување на кратенки на тастатурата и ефект на повеќе допири за апликациите и сите нивни функции. Navigationе можете да најдете помош и да пребарувате страници со навигација, што ќе ви олесни да пронајдете кратенки кога е потребно.

Конечно, вреди да се напомене дека градителот сега може да гради XDG-апликации, алатка што може да се инсталира од софтверот GNOME. Ова е нешто што не само што ја дистрибуира десктоп апликацијата, туку и создавањето на нив.

Гном 3.20 ни доаѓа со одлични вести. Вие само треба да ги цените и да уживате сами во нив. Како дополнителни информации од 29 март, Gnome ќе биде вклучен како стандардна работна површина за Fedora 24. Така, нема да чекате долго за да го пробате!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Плочка dijo

  Одлично, ебана вечност доцна.
  Но, бидејќи сум сериозен, очекував барем 2 од овие измени од верзијата 3.14 или 3.16, всушност тие отстрануваат некои работи што иако не ги користам секојдневно, тоа ми пречи кога ми требаат. На пример, зумирањето на иконите за папки што беше претходно динамично, сега има само 3 големини. Ако барем се справат со додатоците што ја кршат верзијата по верзија, тие ќе ги направат работите поудобни за програмерите и корисниците.

 2.   Диего dijo

  Планирам да се префрлам на gnome (ubuntu) и би сакал да знам кога ќе биде објавена оваа верзија и дали е подобро да почекам уште малку за да ја инсталирам

 3.   тоо г dijo

  Јас сум МНОГУ fanубител на gnome и ми се чини дека оваа верзија ветува дека ќе биде НАЈДОБРИОТ од појавувањето на славната и неспоредлива Gnome-Shell.