Објавена бета верзијата на Плазма 5.16 и ова се нејзините вести

плазма-5.16-полн-2

Неодамна надлежни развивачи од проектот за десктоп околина на KDE, даде најава за ослободување на бета верзија на околината, достигнувајќи ја верзијата KDE плазма 5.16.

За оние кои сè уште не се свесни за околината, треба да го знаат тоа ова е работна околина изградена со платформата KDE Frameworks 5 и библиотека Qt 5 со OpenGL / OpenGL ES за забрзување на рендерирањето.

Што има ново во бета-верзијата KDE Plasma 5.16?

Во оваа нова бета верзија системот за известување беше целосно препишан. Режим Додадено е „Не вознемирувај“ за привремено оневозможување на известувањата, како и подобрената групација на записи во историјата на прием на известувања.

Сè додека критичните известувања можат да бидат прикажани кога апликациите работат во режим на цел екран, информациите за завршување на копирање и преместување на датотеки се подобрени, делот за поставки за известувања во конфигураторот е проширен.

Интерфејсот за избор на теми е имплементиран за правилно примена на темите на панелите. Додадени се нови функции за теми, вклучувајќи поддршка за одредување на заматување на аналогниот часовник и заднината низ темите.

Во режимот за уредување на панелот, се појави копче «Покажи алтернативи ...», што ви овозможува брзо менување на додатокот во постоечки алтернативи. Изгледот на екраните за најавување и одјавување, вклучително копчиња, икони и етикети, е променет.

Подобрувања на поставките за додатоци

Во оваа бета верзија на KDE Plasma 5.16 Интерфејсот на додатоци беше подобрен за да се одреди произволна боја на пиксели на екранот и додаде поддршка за подвижни бои во палетите за уредници на текст и графички уредници.

Од друга страна, индикаторот за активноста на снимање на звук во апликациите е додаден во системската лента, преку која можете брзо да ја промените јачината на звукот со тркалото на глувчето или да го исклучите звукот со средното копче на глувчето.

Икона е додадена на стандардниот панел за да се прикаже содржината на работната површина.

управување со прозорци

Во прозорецот со поставките за позадината на работната површина, во режимот на слајдшоу, се прикажуваат сликите на избраните директориуми со можност за контрола на нивното обележување.

Контекстното мени е редизајнирано во управувачот со задачи и додаде поддршка за брзо преместување на прозорецот од која било виртуелна работна површина во моменталната со кликнување на средното копче на глувчето.

Во темата Breeze за сенки на прозорци и мени, се враќа употребата на црно, што ја подобрува видливоста на многу елементи кога се користат шеми на темна боја;
Додадена е можноста за заклучување и отклучување на аплетот плазма сводови директно од управувачот со датотеки Делфин.

Системска конфигурација

Делот за поставки за изгледот е ажуриран. Тој се пресели на највисоката страница „Погледни и почувствувај“.

Изгледот на страницата е изменет за да ги конфигурира шемите на бои и да ги украсува прозорците кои се преведени во распоред на елементи на решетка. На страницата за поставки за шема на бои, се појави можноста за одделување на темни и светли теми, додадена е поддршка за инсталирање теми со влечење со глувчето и нивно користење со двоен клик.

Ревидирани теми за режимот за преглед на екранот за најавување на страницата за поставување.
Опцијата за рестартирање е додадена на страницата Поставки за сесијата (Сесија на работната површина) со преминот во режимот за конфигурација на UEFI.

Црвена

Конечно, друга од промените што се истакнуваат во оваа бета верзија е додаде копче за пребарување на специфични мрежи според специфични параметри како и ставка во контекстуалното мени за да отидете во мрежната конфигурација.

Поддршка за еднократни лозинки (OTP, еднократна лозинка) е додаден во додатокот Openconnect VPN, како и поддршката за конфигураторот WireGuard за NetworkManager 1.16.

Конечно, за оние кои се заинтересирани да ја тестираат оваа бета верзија, тие можат да го сторат тоа преку компилацијата во живо од проектот openSUSE и компилацијата од проектот KDE Neon.

Објавувањето на стабилната верзија се очекува да биде објавено на 11 јуни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Туристички dijo

  Оваа работна површина е најкомплетната, моќната и најфлексибилната, која ги задржува ресурсите на системот. Става во раката на корисникот широк спектар на алатки за да ја завршат својата работа.
  Но, толку многу промени во технологијата страдаат од хардвер за наследство. На Debian, префрлајќи се на рендерирање на Xrender, не можам повеќе да го прикажувам ни погледот на папката со икони на работната површина или на додатокот. Паузи во плазмата.