Google стандардно ќе овозможи двофакторна проверка за секого

Google го претставинеодамна работите за да ги натерате сите корисници да започнат да користат автентикација со два фактори (2FA), што може да ги спречи напаѓачите да добијат контрола врз вашите сметки со користење на компромитирани акредитиви или со погодување на лозинки.

По повод Светскиот ден на лозинката, Гугл објави дека наскоро ќе спроведе автоматско активирање на автентикација со два фактори за сите корисници.

Марк Ришер, директор за управување со производи, идентитет и безбедност на корисникот во Google, рече:

„Можеби не сте свесни за тоа, но лозинките се најголемата закана за вашата безбедност на Интернет: тие лесно се крадат, тешко се памтат и се мачат за управување. Многу луѓе мислат дека лозинката треба да биде што е можно подолга и комплицирана, но во многу случаи ова може да го зголеми безбедносниот ризик. Силните лозинки предизвикуваат корисниците да ги користат за повеќе од една сметка; всушност, 66% од Американците признаваат дека ја користеле истата лозинка на повеќе од една страница, оставајќи ги сите овие сметки ранливи доколку некој не успее.

„Во 2020 година, пребарувањата за„ колку е безбедна мојата лозинка “се зголемија за 300%. За жал, дури и најбезбедните лозинки можат да бидат компромитирани и користени од напаѓач, затоа ние инвестиравме во безбедносни контроли кои ве спречуваат да користите слаби или компромитирани лозинки “.

Потегот да се овозможи автоматска проверка на два фактори има за цел да ја зголеми безбедноста на корисничките сметки на Google со елиминирање на „најважната закана“ што го олеснува хакерството: лозинки кои тешко се паметат, а што е уште полошо, лесно се крадат.

Според Марк Ришер, еден од најдобрите начини да се заштити сметка од лоша или разбиена лозинка е да поставите втор облик на потврда, друг начин за вашата сметка да потврди дека навистина е вашата врска. Тој потсети дека Гугл го прави ова со години „осигурувајќи се дека вашата сметка на Гугл е заштитена со различни нивоа на проверка“.

Како прв чекор кон овој процес, компанијата ќе ги праша корисниците кои веќе имаат овозможено двофакторна проверка нека го потврдат својот идентитет со потчукнување на порака од Google на нивниот паметен телефон секогаш кога ќе се најават.

 Soonе започнеме наскоро. Автоматски овозможете автентикација со два фактори за корисниците кои имаат правилно конфигурирани сметки. (Може да го проверите статусот на вашата сметка во нашата Контрола на безбедноста). Користењето на вашиот мобилен уред за најавување им дава на корисниците посигурно искуство со автентикација отколку само со лозинки. "

За оние од вас кои сакаат да можат да овозможат автентикација со два фактори за вашата сметка на Google сега, едноставно одете на следниот линк Кликнете на копчето "Започнете" за да додадете дополнителен слој на безбедност.

Штом ќе се овозможи автентикација со два фактори на вашата сметка (конфигурирана да работи преку кодови за текст / говорна порака, апликацијата Google Authenticator или со безбедносни клучеви), ќе блокирате неовластен пристап со создавање слој Дополнителна одбрана дизајнирана да спречува злонамерни обиди за најавување.

Ова значи дека напаѓачите нема да можат да ја преземат контролата дури и ако успеат да ви ги украдат ингеренциите, освен ако тие исто така имаат пристап до вашиот уред за да ги потврдат вашите малициозни обиди за најавување.

Кога е овозможено 2FA, од вас ќе биде побарано да ја внесете вашата лозинка, како и обично, секој пат кога ќе се најавите на вашата сметка на Google. Сепак, ќе треба да го потврдите вашиот идентитет користејќи код испратен со текстуална порака, говорен повик или мобилна апликација. Ако имате лозинка, можете исто така да ја вметнете во USB-портата на вашиот компјутер за да потврдите дека се обидувате да се поврзете.

„Исто така, интегрираме напредни безбедносни технологии во уредите за да ја направиме автентикацијата за повеќе фактори транспарентна и уште побезбедна од лозинката. На пример, ги интегриравме нашите безбедносни клучеви директно во уредите со Android и ја активиравме нашата апликација Google Smart Lock за iOS. Корисниците сега можат да го користат својот телефон како секундарно средство за автентикација. "

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да се консултирате со деталите во следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.