Mozilla, Google, Apple и Microsoft ги здружуваат силите за стандардизирање на додатоците

Најави W3C Пред неколку дена формирање на група на заедница наречена "WebExtensions" (WECG) чија главна функција еЈас работам заедно со давателите на прелистувачи и други заинтересирани страни да се промовира платформа за развој на приклучоци Заеднички прелистувач заснован на API на WebExtensions.

Оваа работна група вклучува претставници од Google, Mozilla, Apple и Microsoft и спецификациите развиени од работната група имаат за цел да го олеснат создавањето додатоци кои работат во различни прелистувачи.

W3C споменува дека планира да ја постигне оваа цел со дефинирање на холистички модел и заедничка основна функционалност, API и авторитетен систем, покрај фактот дека работната група ќе дефинира и комплементарна архитектура за подобрување на перформансите, зајакнување на безбедноста и обезбедување заштита од злоупотребата.

Кога се развиваат спецификации, се предлага да се придржувате кон принципите применети од W3C TAG (Група за техничка архитектура), како што се фокус на корисникот, интероперабилност, безбедност, приватност, преносливост, леснотија на одржување и предвидливо однесување.

La Веб-страница на WECG наведува дека целта на групата е да специфицира заедничко API јадро, модел и дозволи за екстензии на веб прелистувачи, наведувајќи:

Со специфицирање на API, функционалност и дозволи на WebExtensions, можеме да им го олесниме на развивачите на екстензии да го подобрат искуството на крајниот корисник, притоа пренесувајќи ги на API што ја подобруваат ефикасноста и спречуваат злоупотреба. 

Досега, групата создаде специјално складиште за GitHub и состави а повелба за заедницата како подготовка за задачата што е опишана како:

Користејќи го постојниот модел на продолжување и API-те поддржани од Chrome, Microsoft Edge, Firefox и Safari како основа, ќе започнеме да работиме на спецификација. Нашата цел е да идентификуваме заеднички јазик, да ги приближиме имплементациите и да нацртаме курс за идна еволуција.

АПИ и модели за развој на додатоци кои веќе се користат во Chrome, Microsoft Edge, Firefox и Safari ќе се користат како основа за генерираните спецификации. Работната група ќе се обиде да идентификува заеднички карактеристики за сите прелистувачи за создавање додатоци, да ги приближи имплементациите и да ги претстави начините за можен развој.

Во писмото за работа, тие споменуваат следниве принципи на дизајн:

 • Корисничко-центрично: Надградбите на прелистувачите им овозможуваат на корисниците да го персонализираат своето искуство во прелистување преку веб, засновано врз нивните преференции и потреби.
 • Компатибилност: одржувајте и подобрувајте ја компатибилноста со постојните екстензии и популарните API-екстензии. Ова ќе им овозможи на развивачите да не мора целосно да ги препишуваат своите екстензии за да работат во различни прелистувачи, што може да биде склоно кон грешки.
 • Изведба: дозволете им на програмерите да пишуваат наставки кои немаат негативно влијание врз перформансите или потрошувачката на енергија на веб-страниците или прелистувачот.
 • Безбедност: При изборот на кои наставки ќе се користат, корисниците не треба да прават компромиси за функционалноста и безбедноста. Со новите API за проширување, ќе се изврши промена во моделот.
 • Приватност: исто така, корисниците не треба да прават компромиси за функционалноста и приватноста. Бидејќи главната поента ќе биде дека екстензиите на прелистувачот го подобруваат корисничкото искуство, додека бараат минимален неопходен пристап до податоците за прелистување на корисникот за да се намали или елиминира размената што крајните корисници мора да ја направат помеѓу функционалноста и доверливоста.
 • Преносливост: Треба да биде релативно лесно за развивачите да пренесуваат екстензии од еден во друг прелистувач, а прелистувачите да поддржуваат екстензии на различни уреди и оперативни системи.
 • Одржливост: Со поедноставување на API, ова треба да им овозможи на пошироката група на програмери да создаваат екстензии и да им го олеснат одржувањето на наставките што ги создаваат.
 • Автономија: Давателите на прелистувачи треба да обезбедат специфична функционалност на вашиот прелистувач и исто така треба да имаат можност да експериментираат со нови функции.

W3C изјави експлицитно тоа нема за цел да диктира што точно може и не можат да создаваат програмерите со екстензии. Ниту, пак, тие ќе наведат, стандардизираат или координираат околу потпишувањето или испораката на екстензии. Тие само сакаат да ги охрабрат иновациите, притоа одржувајќи ја приватноста и безбедноста на корисникот на ист начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   неименуван dijo

  resumiendo: monopolio a gran escala