Archlinux и Slackware: Збогум MySQL, здраво MariaDB


Пред неколку моменти добив е-пошта од Archlinux во која советував дека отсега MariaDB ќе стане официјална имплементација на MySQL, преместувајќи го ова во AUR следниот месец и истото да се случи во следната верзија на Slackware.

MariaDB е вилушка на MySQL создадена од основачот на MySQL, Мајкл Видениус по купувањето на Sun Microsystems од страна на Oracle и е целосно компатибилна, вклучително и библиотеки и модули на PHP, Python, Perl.

За да промените во Archlinux, треба само да ги следите овие чекори:

systemctl stop mysqld
pacman -S mariadb libmariadbclient mariadb-clients
systemctl start mysqld
mysql_upgrade -p

Дали ова ќе значи почеток на вистински крај на MySQL?

Страница на фондацијата MariaDB


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

35 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   blitzkrieg dijo

  Многу добри информации

 2.   TUDz dijo

  Информациите се ценети.

 3.   труко22 dijo

  Чакра исто така ја направи промената на крајот на јануари http://www.chakra-project.org/news/index.php?/archives/3-Switching-from-MySQL-to-MariaDB.html

 4.   МОЛ dijo

  Сега ви треба само вилушка од VirtualBox.

  1.    Чиксулуб Кукулкан dijo

   Тоа би било неверојатно. Ниту Q (порта QEMU за Mac) ниту Бохс не работеа за мене; и не сакам да се вратам на Parallels или VMWare.

   1.    Родолфо dijo

    Чиксулуб Кукулчан? Мора да биде Јукатан нели?

  2.    Јоооо dijo

   Кутии за Гном? Исто така е прилично едноставна за употреба.

 5.   xinilinuX dijo

  Никогаш не разбрав што прават овие програми и зошто ги има во сите (или скоро сите) дистрибуции, мислам на MySQL и Martia DB.
  Би бил благодарен ако некој може да ми објасни со неколку зборови за што служат

 6.   aminамин-Самуил dijo

  Одговор на последното прашање:

  SI

  ^ __ ^

 7.   f3niX dijo

  Јас сè уште секогаш програмирам за mysql, вистината е дека не сум пробала mariadb, иако процесот за кој претпоставувам е ист.

 8.   Мирдин dijo

  Имам проблем со надградба.

  Фаза 1/3: Поправање на имиња на табели и бази на податоци
  mysqlcheck: Доби грешка: 1045: Одбиен е пристапот за корисникот „root“ @ „localhost“ (со користење на лозинка: ДА) кога се обидувате да се поврзете
  ФАТАЛНА ГРЕШКА: Ажурирањето не успеа

  Дали имате идеи?

 9.   aminамин-Самуил dijo

  ????

 10.   еколокер dijo

  Добри информации… но вие не кажувате ништо за Slackware XD. Информациите и коментарите на Патрик може да се најдат на: http://slackware.com/changelog/current.php?cpu=i386
  И за да ја направите промената, треба да ја ажурирате Slackware во тек, секако со slackpkg.

  Со почит

  1.    st0rmt4il dijo

   добро,

   Колку е добро препознавањето на хардверот на Slackware? Дали ги препознава сите ваши уреди за прв пат?

   Извести ме..

   Ви благодариме!

   1.    Г-дин Линукс dijo

    Slackware, ужива престиж во светот на Linux како една од најистакнатите дистрибуции во стабилноста, каде што тие се грижат и тестираат секој детал на ригорозен начин, во овој редослед на идеи, Slackware препознава секаков вид хардвер од неговата инсталација.

    1.    st0rmt4il dijo

     Ви благодариме за советот г-дин Линукс

     Ајде да пробаме да видиме како ќе помине.

     Честитки!

    2.    елендилнарсил dijo

     Не заборавајќи дека тоа е најстарото активно дистрибуција, што му даде добро заработена слава, како што споменавте. За жал, се плашам од инсталацијата.

     1.    Г-дин Линукс dijo

      Инсталацијата не се разликува од другите дистрибуции. Овде, во DesdeLinux има неколку многу комплетни статии каде тие го учат корисникот да ја инсталира и конфигурира по инсталацијата. Ја оставам врската за инсталација.

      https://blog.desdelinux.net/slackware-14-guia-de-instalacion-2/

   2.    еколокер dijo

    Се разбира, според моето искуство, Slackware го има истото препознавање на хардвер како и секоја од попопуларните дистрибуции на Linux. Особено во најновите верзии.

    Со почит

 11.   st0rmt4il dijo

  Добри стари информации!

  П.С: Како што прочитав на мрежата, MARIADB може да биде истиот Mysql, можеби со некое друго подобрување, но во однос на Синтаксата е доста слично, се разбира, тие му припаѓаат на истиот творец

  Честитки!

 12.   Сантијаго dijo

  Добри информации! Ви благодарам!

 13.   Ротс87 dijo

  Звучи глупаво, но која е предноста за мене како краен корисник да се префрлам од MySQL во MariaDB?

  1.    само-друг-dl-корисник dijo

   Ништо, само што ќе бидете уште еден корисник кој ќе поддржува префрлување во вилушка што има добра иднина 100% бесплатно во споредба со MySQL што е на пат да биде комерцијален поради Oracle.
   Тоа е истото што се случи со прекинувачот од OpenOffice во LibreOffice.

  2.    пандев92 dijo

   За крајниот корисник ... добро никој, сè е прашање на лиценци и борби.

  3.    MSX dijo

   Закрпите на MariaDB се крпат побрзо од MySQL кога ќе се појават грешки или ранливости.
   Понатаму, бидејќи F / LOSS е насочена кон користење на MariaDB како фактички SQL мотор, многу е можно во иднина и откако ќе се воспостави овој мотор, тој да стекне сопствена личност, оставајќи го MySQL позади или настрана.
   Во секој случај, мигрирањето во MariaDB е безбедна опција.

 14.   само- друг-dl-user@gmail.com dijo

  Јас веќе се сменив пред 2 месеци од MySQL во MariaDB на мојот ArchLinux и 0 проблеми, работи добро.

 15.   Елена dijo

  Мислам дека MariaDB е убаво име 😀 и барем е лесно да се изговори на нашиот јазик, а не како наставник на колеџ кој вели „mai ese-cu-ele“ xDDDDDDDDD Не знам дали е валидно или сум многу пребирлива но сметам дека е смешно, исто така пишува дека копирај паста како овој „копирај си“ xDD идол мојот учител хахаха
  [простете го скоро оф-топичниот коментар]

  1.    MSX dijo

   хахахаха, што е hdp xD
   Јас што пишуваш многу голема на таблата пред да влезам во часот MAI-SI-QUIuL, FORRO !!!

 16.   артбгз dijo

  Она што ми се чини iousубопитно е што името на услугата е сè уште mysqld, дали подоцна ќе има проблеми со трговските марки?

 17.   Г-дин линукс dijo

  Добар пост. Ви благодарам