Како да инсталирате ArchLinux преку УСБ-уред

Елав подготвува упатство за инсталирање ArchLinux, и за тоа упатство ви треба ова друго 🙂

Па на случајот 😀

Да се ​​направи LiveUSB или како што е вообичаено, USB инсталација на ArchLinux, ајде да пробаме со Утеботин. За ова, мора да го инсталираме, ако користите Debian o Ubuntu е со следнава команда:

 • sudo apt-get инсталирај unetbootin

Ако користите ArchLinux, тоа е со:

 • sudo pacman -S unetbootin

И така, со други дистрибуции, но ако користите Windows добро ... тука мора да го преземете: Преземете Unetbootin за Windows

Откако ќе го подготват, мора да го отворат (со административни дозволи), ќе се појави следново:

Ние мора да ја избереме опцијата «Дискриминација«, И ајде да кликнеме на копчето десно со 3 точки (…)

Willе се отвори прозорец, преку кој мора да го бараме Arch ISO, што требаше претходно да го преземеме (ако не сте го преземале, кликнете овде)

Тие треба да изгледаат МНОГУ ДОБРО во кој УСБ-уред ќе ја стават инсталацијата, препорачувам да немаат ниту еден USB поврзан, ништо повеќе од пендривот во кој ќе направат бутабилен:

Откако ќе изберете правилно USB, притиснете OK и процесот ќе започне.

Кога ова ќе биде готово, ќе изгледа вака:

Добро, тоа е во право casi спремен

Сега доаѓа најважното ... се случува тоа Утеботин не е целосно компатибилен со ArchLinux, и ние мора да измениме одредена датотека на нашиот УСБ-уред за таа да работи.

Во нашиот USB ќе биде датотеката syslinux.cfg, ние мора да го отвориме и ќе го видите ова:

Погледнете ја линијата #9 и # 14, во него мора да додадеме ознака / етикета / име на нашиот УСБ-уред, инаку нема да работи за нас. Се нарекува pendrive во примерот флеш диск 2 GB, така што тоа е името што мора да го ставиме, ќе го додадеме следново на средина од тие редови: архизолабела = pendrive2GB

Еве ви покажувам како се покажа:

Ние ја зачувуваме датотеката и тоа е тоа

Ништо друго

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рен dijo

  Тоа комплицира не е полесно да се користи dd ???

  dd if = archlinux-2011.08.19 - »{core | netinstall}» - »{i686 | x86_64 | dual}». ISO на = / dev / sd »x»

  1.    Едуар2 dijo

   Unetbootin воопшто не е комплициран, тој е мулти-платформски, затоа се користи за да се направи usd во живо од прозорци.

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Тоа е дека за почетниците корисници, претпочитам да не ги комплицирам работите толку многу со dd

  3.    престане dijo

   Не ми работи, секогаш кога сакав да направам USB бутабилен со dd при подигнување, ми кажува „Оперативниот систем не е пронајден“, дали има идеја зошто? Ооо

  4.    јуконта dijo

   Одлично Туто, благодарам наставничка !!

 2.   рен dijo

  Како и да е, благодарам на KZKG ^ Gaara за објавата што не ја знаев за тоа и никогаш не знаете кога можеби ќе ви треба ваква апликација. ^ _ ^

  1.    елав <° Linux dijo

   И верувајте, потребно е .. Не знаете колку пати колегата заглавил што не знаеше како да го додаде ISO-то на USB меморијата хахаха

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Ништо пријател, задоволство

 3.   елбуенгеорх dijo

  Кое ISO препорачувате да се преземе за AMD64, двојадрен или x86_64?

  1.    Компјутерски чувар dijo

   Јас го препорачувам x86_64; двојната е верзија i686 + x86_64

   Како што укажува @ren, употребата на dd е интересна, избегнувајќи непотребни апликации во системот (особено затоа што изо-то доаѓа веќе подготвено и се спасуваме од тоа да мораме да го „крпиме“ она што го прави unetbootin)

   Salu2

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   CoreDual е ISO кој носи 32 бита, а исто така 64 бита, каде што можете да изберете кој да го инсталирате (32 или 64), додека X86_64 (64 бита) е само 64 бита

 4.   Нано dijo

  Проклето ме спаси брат, морам да инсталирам F16 и не можев да го сторам тоа од pendrive ...

  Сомнеж: Ова е да се користи pendrive како живо DVD и да се инсталира на компјутер, нели? Или да инсталирате EN на pendrive?

  1.    елав <° Linux dijo

   Да се ​​користи како LiveCD или LiveDVD

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   За првото нешто што ќе го кажете, направете го инсталерот на pendrive и од ова, инсталирате на компјутер.

 5.   фреди dijo

  Сега да, нема изговори за неинсталирање на Arch.

 6.   Храброст dijo

  Нема ли да биде полесно како што ти реков?

 7.   во живоUSB dijo

  Дали знаете дали има каква било опција / команда за да се направи оптоварувањето liveUSB целокупно во RAM меморијата?
  Понекогаш треба да користам компјутер од liveUSB (не за да инсталирам, туку за навигација), и има 4 GB RAM, така што целиот liveUSB може да се вчита во RAM меморија, и тоа ќе оди многу побрзо. Но, не знам дали ќе има некоја опција да се стави во syslinux.cfg или на кое било друго место за да се набави.

  Ви благодариме!

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, знам дека Слитаз го прави тоа. Би било потребно да се види како го прави тоа.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Тоа е всушност покомплексно отколку што изгледа, бидејќи Arch НЕ е LiveCD, тоа е ... тоа е InstallCD и ништо друго, би било комплицирано од моја гледна точка да го постигнам она што Слитаз го дозволува

 8.   JeanанКуро dijo

  Добар придонес човек, unetbootin веќе ме победи xD
  И тогаш јас само ја направив сликата од мојата мрежа што има дебијан со dd и тоа е тоа, но во мојата белешка дека имам прозорци со unetbootin, ништо не излезе од сликата и програмата е добра во времето на правење различна така USB xD

 9.   макс dijo

  Корисно е ако немате компјутер со Linux при рака

 10.   рамки SSS dijo

  Не ми успеа ... при модификација на syslinux.cfg ... не ги гледам сите линии на текст што ти се појавуваат ... кога се обидов да го подигнам не ми даде можност за инсталирање, рестартирај , исклучи итн ... ако не, тоа ме испрати директно до терминалот во root ... но благодарам за помошта ... keepе продолжам да барам