GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

Сигурно многу ќе возат или слушале терминот «GAFAM» а другите не. Во основа «GAFAM» е кратенка формирана од иницијалите на «Gigantes Tecnológicos» на Интернет (Интернет), т.е. «Google, Apple, Facebook, Amazon y Microsoft», кои за возврат, се петте најдобри американски компании, кои доминираат на глобалниот дигитален пазар, а понекогаш се нарекуваат и на Голема петка (Петте).

Сите овие компании се основани помеѓу последната четвртина од XNUMX век и почетокот на XNUMX век.. Првично, зборот «GAFA», сè до «M» de «Microsoft» До групата. Во последно време, обично е вклучено «Twitter» во оваа група. И иако овие можат да бидат директни компетенции меѓу себе, во некои ИТ сектори, тие имаат тенденција да нудат различни производи или услуги како целина, без да им штетат на нивните заеднички карактеристики што ги прават достојни да бидат собрани под истиот акроним.

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Книга за постојан надзор

Денес, и повикувајќи се на неодамнешната изјава на Едвард Josephозеф Сноуден, поранешен американски консултант за технологија, информатор, поранешен вработен во «CIA» и на «NSA», кој моментално живее во присилен егзил во «Moscú», и тоа е во пресрет (вторник, 17) на светското објавување на неговите книга на спомените наречени,«Vigilancia Permanente», што вели тоа:

"Владите почнуваат да ги делегираат своите овластувања на големи технолошки платформи"

Можеме да добиеме лесна идеја за тоа до каде оди моќта на овие гиганти над владите и општествата, моќ што дури почнува да ја предизвикува светската финансиска и банкарска моќ, поради нејзиното влијание врз политичките сили, масите и сега раното влегување во светот на крипто средства.

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: GAFAM - NATU

ГАФАМ

Групата «GAFAM» Поради нивната големина и потекло, тие имаат особено влијание, особено во дигиталниот свет поврзан со Западната хемисфера, т.е. Интернет и сајбер простор од Северна Америка и Европа. И поради нивното, веќе споменато влијание или моќ, како од економски, политички и од социјален аспект, тие редовно се предмет на критика или гонење во даночни прашања, злоупотреба на доминантни позиции и недостаток на почитување на приватноста на корисниците на Интернет. .

Сепак, другите региони во светот веќе имаат свои «Gigantes Tecnológicos» локален, кои почнуваат да имаат големо влијание и моќ врз нивната природна геополитичка област и пошироко. На пример: Русија има «Gigantes Tecnológicos»«Yandex y VKontakte», меѓу другите, и Кина има «Gigantes Tecnológicos»«Baidu, Alibaba, Tencent y Xiaomi», меѓу другите како «Huawei».

Покрај тоа, овие влади и други, како што се Индија и некои нации во развој, имаат јавни или мешани ИТ или научно-воени инженерски компании кои почнуваат да имаат големо влијание и светско реноме. Од кои причини или мотиви како овие се заслужни меѓународни акции како што е оној преземен од «Organización de Naciones Unidas para la Educación, la Ciencia y la Cultura (UNESCO)», во 2014 година, преку Студија со наслов «Tendencias mundiales de la libertad de expresión y el desarrollo de los medios».

Извештај со објаснување како la "приватизација на цензурата" претставува ризик за слободен проток на информации во светот затоа што:

«Зголемена контрола на содржината на сајбернетската мрежа од страна на посредници како што се пребарувачи и социјални мрежи".

Доколку соодветните и неопходните активности не ги преземат владите и општествата, во однос на моќта на «Gigantes Tecnológicos»би изгледале вака«Proceso de privatización del Internet y el Ciberespacio» ќе окупира добар дел од дебатата околу границите помеѓу она што е јавно и што е приватно во текот на првата половина на XNUMX век.

Заедница за слободен софтвер:

Заедници за слободен софтвер

Традиционално, како што веќе знаеме, уште од потеклото на Движењето или Заедници на «Software Libre», овие биле природна противтежа на растечката и прекумерна моќ на Корпорации на «Industria del Software» а понекогаш дури и Хардвер, иако генерално, тој е противтежа на сè што е комерцијален и затворен на технолошко ниво, поради неговите основни филозофски принципи врз кои се темелат неговите основи. «4 leyes o principios básicos».

Предмет на кој многу се дискутира во блогот, во претходните написи како што се: «GNU наспроти Google: Софтверот на Google е малициозен софтвер«,«Децентрализирајте го Интернетот: Децентрализирани мрежи и автономни сервери«,«Сајбер безбедност, слободен софтвер и ГНУ / Линукс: Совршената тријада»Y«Приватност на компјутерот и слободен софтвер: Подобрување на нашата безбедност".

Но, кога станува збор за специфични онлајн заедници кои ни помагаат зачувување и / или подобрување на нашиот суверенитет и технолошка независност, нашата безбедност и приватност преку Интернет, вреди да се спомене следново:

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Заклучок

Заклучок

Иако е вистина, и не охрабрувачки, фактот дека евентуално «GAFAM» и други великани «Gigantes Tecnológicos» на светот, продолжуваат да растат и да го шират своето влијание врз владите и општествата, правилниот пат што треба да го следат сите нас, членовите на Движењето и заедниците за слободен софтвер, за да се обезбеди правилно, правично и одговорно користење на комуникациите, Интернет, компјутерски хардвер и софтвер.

За да го сторите тоа, продолжете да придонесувате кон можноста за гарантирање поправеден начин на живот, со закони и технологии прилагодени на времето и со духот на отпор отпуштен од Заедницата за слободен софтвер.

Ако сакате да ја проширите темата малку повеќе, ви препорачуваме да го прочитате следниов надворешен напис наречен «ГАФАМ веќе има право да ги наруши нашите комуникации«,«Нескротливата моќ на интернет гигантите»Y«ГАФАМ: нова форма на економска институција".

Ако ви се допадна статијата, оставете ни ги вашите коментари на крајот, за да можеме сите да го збогатиме читањето на покренатата тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Абд Хесук dijo

  Ми се чини одличен напис да ги разјаснам работите што се случуваат. Едвард Сноуден е повторно присутен и се надевам дека ќе продолжи вака многу години.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Многу ми е драго што ти се допадна, Хесук. Ви благодариме за вашиот позитивен коментар.

 2.   Роберто Ронкони dijo

  Јас споделувам. Алтернативи на големата петорка (ГАФАМ) https://paper.dropbox.com/doc/Alternativas-a-los-cinco-grandes-listado-completo–Ak9gXBWDe8i6ojJ3wdpNdxq_Ag-LM1NTiAOUfNKRFieTdmxh

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Ви благодариме за одличниот придонес, Роберто

 3.   HO2Gi dijo

  Одличен напис.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Ви благодариме за вашиот добар впечаток за тоа.

бул (точно)