Gnome прогласи победа над Rothschild Patent Imaging

Во септември минатата година настан без преседан, во кој обелодени компанијата со име Ротшилд Патент Имиџинг ДОО барање кон Гном, во која таа беше обвинета за кршење на патентот 9,936,086 во менаџерот на фотографии Шотвел.

Патентот во кое Ротшилд Патент Имиџинг ДОО се произнесе, датирано е од 2008 година и опишува техника за безжично поврзување на уред за снимање слика (телефон, веб-камера) a уред за примање на слика (компјутер) и потоа селективно пренесувајте слики со филтрирање по датум, локација и други параметри. Според тужителот, за повреда на патентот, доволно е да се има функција за увоз од камерата, можност за групирање на слики според одредени критериуми и испраќање слики на надворешни страници (на пример, до социјална мрежа или сервис за фотографирање )

Ротшилд Патент Имиџинг ДОО е класичен патент трол кој живее најчесто на мали бизниси и компании кои немаат ресурси за долга тужба и полесно плаќаат надомест. Во последните 6 години со овој патентен трол се поднесени 714 такви тужби.

Rothschild Patent Imaging LLС поседува само интелектуална сопственост, но не извршува активности за развој и производство, односно не може да биде тужена за кршење на условите за употреба на патентите на кој било производ. Може да се обиде да ја докаже невалидноста на патентот само со докажување на фактите за претходната употреба на технологиите опишани во патентот.

Ние го споделуваме овој случај со сите наши читатели во тоа време и сега со задоволство ја споделуваме победата објавена од ГНОМ со васТака е момци, ГНОМ е победнички во овој случај.

И дали Фондацијата ГНОМ објави успешно решавање на тужбата поднесена од Ротшилд Патент Имиџинг ДОО, која го обвини проектот за кршење на патентот.

За нешто повеќе од 8 месеци, Гном даде се од себе за тоа што не дозволи да се изврши оваа неправда и за тоа време доби поддршка не само од заедницата, туку и од други здруженија.

На крајот, двете страни постигнаа договор во кој тужителот ги отфрли сите обвиненија против Гном и понатаму се согласи „да не тужи понатаму за какво било кршење на патентот“ и за негова страна Ротшилд патент слики вети дека нема да тужи ниту еден проект со отворен извор чиј код е даден под отворена лиценца одобрена од ОСИ. Обврската го опфаќа целото портфолио на патенти во Ротшилд. Детали за условите на зделката не се откриваат.

Потсетиме дека тужителот предложи да се повлече тужбата во замена за купување на лиценца да се користи патент, но Гном не го прифати договорот и реши да се бори до крај, бидејќи распределбата би ги загрозила другите отворени проекти кои би можеле да станат жртви на наведениот патентен трол. За да се финансира заштитата на ГНОМ, беше создаден Фондот за одбрана на патенти на ГНОМ, собирајќи повеќе од 150,000 УСД од потребните 125,000 УСД.

Ширман и Стерлинг беа ангажирани од Фондацијата Гном да соберат средства за да ја заштитат и поднесе тужба пред суд за целосно отфрлање на случајот, бидејќи патентот во случајот е неважечки и технологиите опишани во него не се применливи за заштита на интелектуалната сопственост на софтверот. Покрај тоа, беше доведена во прашање самата можност за примена на овој патент за да се тврдат за слободен софтвер. Во заклучок, е поднесено противтужба за поништување на патентот.

Подоцна, мрежата на отворени пронајдоци (ОИН) се вклучи во одбраната за да го заштити екосистемот на Линукс на побарувања за патент. ОИН собра тим адвокати за поништување на патентот и покрена иницијатива за наоѓање факти за претходната употреба на технологиите опишани во патентот (држава на уметноста).

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за случајот, можете да се консултирате со деталите На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.