ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

Пред 4 години, кога последен пат објавивме за «GNU Health», одлична апликација или систем на екосистемот на «GNU/Linux» за здравствениот сектор. Во таа статија, повикана "ГНУ / ЗДРАВЈЕ: Системи за здравје на секого”, Ние се осврнуваме на тоа на многу општ начин, така што во оваа публикација ќе се обидеме да навлеземе во малку повеќе детали, особено од техничка гледна точка.

Општо земено, «GNU Health» е одличен «Sistema Libre de Gestión Hospitalaria y Salud». Затоа, тој е наменет за здравствени работници, здравствени институции и влади. Покрај тоа, овој систем значително порасна во последниве години и активно придонесува за подобрување на технологијата поврзана со светот на «Software Libre y de Código Abierto» и екосистемот на «GNU/Linux».

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Вовед

Треба да се напомене дека ова важно «Software Libre y de Código Abierto» се заснова на добра идеја во корист на мнозинството, па затоа вреди да се помогне со вашата дисеминација, финансирање и развој.

"Медицината без медицински хуманизам не заслужува да се практикува". | Професор д-р Рене Фавалоро

Бидејќи, нејзината главна цел е насочена кон олеснување на здравствените центри и персоналот поврзан со медицината, управувањето со сите можни болнички информации поврзани со област на здравствениот дом, како што се: медицинска евиденција и евиденција на медицински активности извршени во нив.

И да се биде «Software Libre y de Código Abierto», може да се користи на некој начин слободен во кој било вид здравствен центар, без оглед на неговата големина или специјалност, благодарение на неговиот разноврсност и капацитет преку платформа.

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Содржина

ЗДРАВЈЕ ГНУ - Бесплатен систем за управување со болница и здравство

Факти за ГНУ ЗДРАВЈЕ

Податоци за најновите закрпи

3.6.2

Patch (ажурирање) 3.6.2 поправа проблем во акушерската историја (команда OBS) кога претставува недели до крајот на бременоста.

3.6.1

Patch (ажурирање) 3.6.1 главно ги исправи грешките во пресметката на лекот. Исто така, додаде ажурирање на Центарот за здравствена контрола на ГНУ

3.6.0

Објавената верзија 3.6.0 е додадена меѓу многу нови карактеристики, следниве нови карактеристики:

 • И Клиентот за здравство на GNU и серверот сега се во Python3.
 • Отстранета е поддршката за Python2.
 • Серверот GNU Health сега го користи јадрото Tryton 5.0 LTS.
 • Клиентот се базира на клиентот Tryton GTK 5.2.
 • Приклучок за камера интегриран со најновиот OpenCV.
 • Клиентот за GNU Health сега користи GI, заменувајќи го pygtkcompat.

Важни страници за консултации

Забелешка: Овие страници се официјален извор на документација за «GNU Health» и во нив ќе ги најдете сите потребни информации за преземање, инсталација, конфигурација и обука (употреба).

ЗДРАВЈЕ НА ГНУ: Заклучок

Заклучок

Се надеваме дека сте мал, но корисен пост за овој одличен «Sistema Libre de Gestión Hospitalaria y Salud» наречен «GNU Health» што сега ни носи ново ажурирање, бројот «3.6.2» за оваа година 2020, направете го тоа подобро познато и поддржете го во дисеминацијата и спроведувањето во областа на здравството и во корист на многумина, покрај наградувањето на неговиот придонес во светот на «Software Libre y de Código Abierto» и екосистемот на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)