Hotot: Клиент за работна површина за Identica, Twitter и StatusNet

Неодамна во нашата локална мрежа поставивме услуга на Микроблог користење StatusNet, истата платформа користена од Иденти.

Очигледно, овој тип на услуга е поудобно да се управува преку десктоп апликација, затоа се зафатив да најдам една што одговара на моите потреби. Кои барања треба да ги исполнам?

 • Требаше да биде едноставна и лесна за употреба апликација.
 • Мораше да се издржи употребата на Полномошници и прилагодување на серверот на кој треба да се поврзам.

Се обидов со Гвибер, Pino, Турпијален y Pidgin. Од сите нив, единствениот што не ми дозволи да ставам сопствен сервер за поврзување беше Турпијален. Pino се покажа премногу едноставна, Гвибер премногу натоварен и Pidgin Не сакав да го правам она што ми требаше. Па јас се чував Хотот. Оваа апликација има поддршка за Twitter e Иденти по дифолт, но и другите услуги од овој тип може да се прилагодат. Интерфејсот, како што можете да видите на сликата, е прилично едноставен и пријатен, покрај тоа што има многу убави ефекти при прегледување на временската линија, ре-твитовите или информациите на корисникот.

Има известувања интегрирани во системот, поддршка за екстензии (вклучително и заштитен allид против корисници) и можност за поставување слики доколку услугата го дозволува тоа, скратувач на URL, преведувач на јазик, gmap, меѓу другите. Исто така, ни овозможува да управуваме со повеќе сметки.

Да не инсталирате ништо едноставно како отворање терминал и ставање:

$ sudo aptitude install hotot

Едноставно, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   TavK7 dijo

  Многу добар и wapisimo овој клиент на Твитер, го обожавам неговиот интерфејс. Едноставно и моќно.
  Еден од моите омилени, но најпрво Choqok
  Честитки!

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, логично е ако сте корисник на KDE, нели?

 2.   Renata dijo

  Мојот омилен клиент за Линукс и јас се извинувам за Сатанас (кој го направи Турпиал) што те измами на овој начин, но едноставно го сакам. Иако најновата верзија има некои проблеми со API.

  1.    елав <° Linux dijo

   Кој проблем конкретно? Од време на време, тој ме повлекува постер со грешка во врската од 500. Па сега користам повеќе Turpial.

   1.    Renata dijo

    Ми рече дека API веќе е истечен и такво, мислам дека беше грешка од 500, но тоа ми беше поправено кога го ажурирав пред неколку дена. Постои нова верзија.

    1.    елав <° Linux dijo

     Хммм Го чекам тогаш во мојот Debian, иако сум задоволен со Turpial

   2.    Персеј dijo

    Која верзија на хотот ја имате инсталирано?

    1.    елав <° Linux dijo

     Јас не користам Hotot, туку Turpial, но верзијата што ја имам на располагање е: 1: 0.9.7 + git20111028.00039ca-1

     1.    Персеј dijo

      Добро гракс