inxi: скрипта за детално да ги видите хардверските компоненти на вашиот систем

Понекогаш е корисно детално да знаете кои хардверски компоненти ги користи нашиот компјутер. За ова, веќе видовме дека има графички алатки како ХардИнфо иако е исто така можно да ја разгледате пораката за подигнување на системот или да користите некои терминални командиКако lsusb, lspci, lshw o dmidecode.

Сепак, вчера открив нова опција, која е стандардно инсталирана во некои популарни дистрибуции: inxi.

Што е инкси

inxi Тоа е многу комплетна скрипта што овозможува прикажување на информациите за хардверот на системот. Напишано е во bash за да може да се користи директно од терминал.

inxi доаѓа претходно инсталирано со СолусОС, Кранчбанг, Епидемија, Linux Mint, АнтиХ y Арх Линукс, но бидејќи е баш-скрипта, работи на многу други дистрибуции. Иако е дизајниран за употреба со апликации за разговор како што се ИВЗИсто така работи од школка и обезбедува огромна количина на информации. Тоа е вилушка на сценариото инфобаш, многу корисно, но доби малку одржување во последно време.

inxi е компатибилен со Разговор, xchat, ирси, Квасел; како и кај повеќето клиенти на ИВЗ.

inxi

Како да инсталирате inxi

inxi Таа е присутна во стандардното складиште на повеќето дистрибуции, па затоа е можно да се инсталира со следниве команди:

Инсталирај inxi en Лак и деривати:

# пекмен -С инкси

Инсталирај inxi en Дебиан / Убунту и деривати:

# apt-get инсталирај inxi

Инсталирај inxi en Fedora и деривати:

# yum инсталирај inxi

Како се користи инкси

Треба само да отворите терминал и да ја извршите скриптата:

inxi

Можно е да се ограничат информациите што треба да се прикажат врз основа на следниве параметри:

-A Покажете информации за звучна картичка.
-C Покажете информации за процесорот, вклучувајќи ја и брзината на часовникот на процесорот.
-D Покажете информации за хард дискот, не само моделот.
-F Покажете целосен излез за inxi. Ги вклучува сите големи букви, плус-и и -н.
-G Покажете информации за графичка картичка (картичка, тип, резолуција, процесор glx, верзија, итн.).
-I Општи информации: активни процеси, uptime, меморија, IRC клиент, inxi верзија.
-l Покажете ги етикетите на партициите.
-n Покажете напредни информации за мрежната картичка. Исто како -Nn. Ги покажува интерфејсот, брзината, MAC адресата, статусот итн.
N Покажете информации за мрежните картички. Со -x, прикажете PCI BusID, број на порта.

За да видите комплетен список на достапни опции, предлагам да го прочитате Официјален сајт на проектот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   талскарт dijo

  Пробав и ја сакав количината на информации што ги дава заедно со тоа колку се едноставни. Многу добар совет 😉

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што!
   Прегратка! Павле.

 2.   Orgоргицио dijo

  Одлично, не го познавав. Се цени.

  Бидејќи Gentoo го нема стандардно, еве го мојот изглед. Овде можете да ги најдете овој и другите пакети

  https://github.com/jorgicio/jorgicio-gentoo

 3.   суровОсновни dijo

  Многу корисно, го запишав меѓу моите комунални услуги .. .. Мислев дека го имав видено тука на блогот .. ее

  За целосен излез .. .. inxi -v7

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Тоа е она што го има овој блог. Напишавме за МНОГУ работи што веќе изгледаше дека ги пишуваме за сè. Слично на тоа, никогаш не сме испратиле одредена објава за inxi. Проверив пред да го напишам овој пост.
   Прегратка! Павле.

 4.   Лав dijo

  Многу добра и целосна, вистината е дека ме изненадува.
  Најдоброто нешто е што е лесно за читање, што е ценето.

 5.   Жоакин dijo

  Многу добро!

 6.   Мануел Р. dijo

  Многу добар совет =)

  Само еден коментар: Се обидов да го инсталирам на Kubuntu Precise, но тој не се појави во складиштата, па затоа го решив со додавање на складиштето за Linux Mint Maya (специјално увоз), што го вклучува и тоа е тоа.

  Поздрав.

 7.   НауТилуС dijo

  Ви благодариме што се сетивте на тоа.
  Го имав долго време и бидејќи престанав да го користам, го заборавив неговото име.

  Ги сакам овие програми што се толку едноставни и што брзо ги решаваат вашите сомнежи.

 8.   мраз dijo

  еј, лага е дека доаѓа „претходно инсталирано“ во архлинукс, ако всушност нема ништо инсталирано, го нема во база, помалку во база-развиено. Ве молиме, треба да ги поправите тие информации.