KDE: добредојдовте на семантичката работна површина (дел 2)

Во чест на огнениот прием што го имаше претходниот напис, потребно е да покажеме, во последователни колони, а) зошто KDE веќе не е ѕверот порано беа системи за осакатување, и б) колку повеќе може семантичка работна површина во однос на повеќе ограничени системи и помалку потрошувачка на ресурси. Е започнам на крајот, со забавно патување во минатото.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Во деновите на KDE 3, најмалку користената и најмоќната карактеристика на KDE порано беа KIOslaves. KIOslave audiocd: //, на пример, беше најбрзиот начин да се претвори аудио ЦД во било што, на кој било достапен оперативен систем. Ветераните на KDE се фалеа колку е супериорно да се поврзат со FTP од Конкерор, а потоа да ги внесат адресите на системот на Виндоус со smb: //, ssh најавувања со риба: // и менито со програми: //.

Семантичката работна површина KDE 4.10 се проширува на оваа логика, давајќи ни 4 KIOslaves што можеме да ги користиме, старомодни и брзо.

- неодамнешни документи: // Тоа е централизирано складиште на неодамнешни документи. НЕПОМУК води евиденција кога последен пат а
датотека, и таа ќе ги задржи кратенките од последните користени датотеки. Ова
не само што е сличен на Zeitgeist, туку и ако корисникот го користи Zeitgeist со
ГНОМ, НЕПОМУК ќе го искористи самиот Zeitgeist за да ги собере овие информации. Така, неодамнешните документи: // не само што ќе содржат информации од сесиите на KDE, туку и од сесиите на GNOME, под услов тие да користат Zeitgeist.

- активности: // Овој прекрасен KIOslave, воведен со KDE 4.10, му овозможува на корисникот на KDE да ги отвори датотеките поврзани со одредени активности на работната површина на KDE, а можеби, за многумина, недостасува изговор да започнат да користат активности и да престанат да веруваат дека тие се величани виртуелни работни површини. Ова е интересно.

Стандардно, работната површина на KDE има активност, во рамките на која можете да стартувате колку што сакате виртуелни работни површини. Меѓутоа, ако сакаме да го одделиме она што го работиме на работа од она што го правиме за забава, може да се конфигурираат две активности, користејќи ја иконата KDE со 3 точки. Getе добиеме ваков дијалог.

Откако ќе ги користиме активностите, можеме да го активираме Делфин, да кликнеме на лентата за уредување, да ја избришеме целата патека што излегува и да напишеме активности: // на стар начин. Значи, ќе го имаме ова прекрасно парче дежа ву.

- временска рамка: // Тоа е временска рамка на документите што се отвораат. Исто така е слично на она што го работи Цајтхајст и ќе работи и со информациите што ги собира Цајтхајст. Совршено е кога сакате да се вратите на датотеките што ги отворивте минатиот понеделник.

Ако не сакате да пишувате и ако внимателно ја погледнете страничната лента Делфин што се појавува на моите слики, ќе видите дел што вели „Неодамна пристапено“. Тоа не е ништо повеќе и ништо помалку од обид да се донесе временска рамка: // одлики поблиску до јавноста, нешто што секогаш беше потребно кога станува збор за KIOslaves.

- ознаки: // Најновиот KIOslave е исто така нов во KDE 4.10. Системот NEPOMUK ви овозможува да доделувате ознаки на датотеки и ознаките: // ги прикажува ознаките и датотеките поврзани со нив. Не само тоа; етикетите може да се избришат од тука.

Ова е совршено за кога имаме проекти. Етикетите може да се користат наместо папки за организирање датотеки, а семантичката работна површина ќе ги следи проектите, ќе ги следи датотеките дури и ако се движат низ папката / дома и ќе ни овозможи брз пристап до тие датотеки.

Сега, дали ги гледате тие икони во мојата лента подолу? Иконите Сподели, претпочитај и поврзи се? Следната рата ќе зборувам за тоа и многу повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хавиер Гарсија dijo

  Ви благодариме за информациите што започнав да ги користам linux кога kde беше 4.6.5 и иако се обидувам да ги користам активностите, не ги разбирам. Но, со овие записи сигурен сум дека ќе извлечам повеќе од KDE.

 2.   Матијас Мигуез dijo

  Одлична информација! Многу интересно особено за некој што никогаш не знаеше за што се работи оваа „семантичка работна површина“.

  Со почит

 3.   Драрко dijo

  Споделувате, претпочитате и поврзувате? звучи интересно…

 4.   дамаезо dijo

  Како можам да ја ставам шипката на левата страна? openSuSE И kde 4.10 ако можете да го решите сомнежот што е можно побрзо, јас би го ценел тоа

 5.   Ернесто Манрикез dijo

  Кога графичките елементи се отклучуваат, секоја лента има рачка што е како запирка. Кликнете на него и ќе видите копче на кое пишува „Screen Edge“. Притиснете го и држете го левото копче на глувчето на ова копче додека го влечете вашиот панел. Можете да го оставите на работ на екранот што го сакате.

 6.   дамаезо dijo

  Ви благодарам!

 7.   Лав dijo

  Ако знаете како да го користите, семантичката работна површина е прекрасна.
  Многу добри водичи.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   За разлика од! Ви благодариме што застанавте и го оставивте вашиот коментар.
   Прегратка! Павле.

 8.   Фелипе dijo

  Добар пост

 9.   Не бе dijo

  Изгледа одлично

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Па, каква радост!
   Прегратка! Павле.