Ksnip: Бесплатна и крос-платформска апликација базирана на Qt за слики на екранот

Ksnip: Бесплатна и крос-платформска апликација базирана на Qt за слики на екранот

Ksnip: Бесплатна и крос-платформска апликација базирана на Qt за слики на екранот

Денес ќе разговараме за модерна и корисна апликација наречена „Кснип“. Која е една од многуте апликации, чија цел е фатете го екранот де nuestros Бироа, односно она што видливо работи во нашиот компјутер.

Но „Кснип“ Покрај тоа што е бесплатна, модерна и мултиплатформа, исто така, дозволува уредувајте и споделувајте снимките на екранот генерирани и изменети.

ShareX: Апликација со отворен извор за слика на екранот во Windows

ShareX: Апликација со отворен извор за слика на екранот во Windows

Иако, лично во областа на грабачи на екранот, Јас обично ја користам мојата матична апликација Десктоп околина (XFCE и плазма), понекогаш сакам да користам и препорачувам бленда.

Сепак, има многу слични или алтернативни апликации многу добро и за GNU / Linux, што се однесува до Windows o MacOS. Затоа, подолу ќе оставиме за оние кои се заинтересирани за оваа тема, врски поврзани со претходните записи на слични апликации:

"ShareX, покрај тоа што е бесплатна и отворена апликација, е способна да снима или снима која било област од екранот на компјутерот, може да споделува снимени слики, да поставува слики, текст или други видови датотеки на многу компатибилни дестинации што можат да се конфигурираат и да ги исполнуваат условите. Причини што го прават одличен снимање екран, механизам за споделување датотеки и корисна алатка за продуктивност." ShareX: Апликација со отворен извор за слика на екранот во Windows

Поврзана статија:
ShareX: Апликација со отворен извор за слика на екранот во Windows
Поврзана статија:
Flameshot: Моќен грабнувач на екранот за Linux
Поврзана статија:
Бленда: Одлична алатка за снимање екран.
Поврзана статија:
–Shots: Интересна алатка за снимање на екранот

Ksnip: Алатка за слики од екранот и прибелешка

Ksnip: Алатка за слики од екранот и прибелешка

Што е Кснип?

Според твоето официјална веб-страница на GitHub, „Кснип“ е:

"Алатка за скрин-платформа и слика за забелешки. Уште повеќе, тој се заснова на Qt и обезбедува многу одлики за прибелешка за вашите слики на екранот."

карактеристики

„Кснип“ во моментов оди за неговиот верзија 1.9.0, што е неколку дена по ослободувањето. Затоа, во моментов ги има, меѓу многу други, следниве карактеристики и новости:

  1. Поддршка за мултиплатформа: За Linux (X11, Plasma Wayland, GNOME Wayland и xdg-desktop-portal Wayland), Windows и macOS.
  2. Снимајте: Фаќа обична правоаголна област што може да се нацрта со курсорот на глувчето, на екранот / мониторот каде што моментално се наоѓа курсорот на глувчето, на целиот екран, вклучувајќи ги сите екрани / монитори, на екранот на прозорецот што моментално го фокусира, екранот на прозорецот под курсорот на глувчето, меѓу другите модалитети или прилагодувања.
  3. удел: Мигрирајте ги сликите од екранот директно на imgur.com во кориснички или анонимен режим. Па дури и да ги поставите преку кориснички дефинирани скрипти за корисникот.
  4. Измени: Го олеснува коментирањето (уредувањето) на сликите на екранот со пенкало, маркер, правоаголник, елипса, текст и други ефекти. Покрај тоа, за да дозволите употреба на ваши или персонализирани налепници, ставете ефекти на заматеност во регионите на сликата со замаглување и пикселација и додајте ефекти на сликата (сенка, сива скала, превртете ја бојата или границата).

Преземање, инсталација, употреба и слики од екранот

За нејзино спроведување, може да се инсталира директно во скоро сите GNU / Linux Distros, песна Менаџер на пакети мајчин, графички или конзола. Но, да го користите вашиот најновата верзија можеш преземете и инсталирајте потребната или соодветната извршна датотека, од следново линк и следејќи ги многу деталните упатства на овој друг линк. За да се користи, треба да се извршува само преку менито Апликации.

Ksnip: Слика од екранот 1

Ksnip: Слика од екранот 2

За повеќе информации во врска со апликацијата, таа е различна инсталатери и верзиии формулари за инсталација, можете да ги посетите следниве врски на „Кснип“ во:

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за бесплатната, бесплатна и крос-платформска апликација наречена  «Ksnip», нејзините општи карактеристики и вестите за нејзината нова верзија «1.9.0» неодамна ослободен; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.