Linux од гребење (LFS): Проект за креирање на ваш сопствен Linux Distros

Linux од гребење (LFS): Проект за креирање на ваш сопствен Linux Distros

Linux од гребење (LFS): Проект за креирање на ваш сопствен Linux Distros

Иако за многумина страствени Корисници на Линукс, на различни нивоа на искуство или знаење, има едно или повеќе Дистрибуции на GNU / Linux кои одговараат на вашите потреби многу добро, или во нивните стандардни поставки или со неколку едноставни чекори за додавање промени, пакети, оптимизации и разни прилагодувања, сепак е точно, дека добар процент од овие сонуваат за Сопствено дистрибуирано дизајнирано, прилагодено и оптимизирано од нула според вашите потреби и очекувања.

И за овој опишан последен тип на корисници, кои исто така имаат добри познавање на компјутер на Linux, тука е добро познатиот проект наречен Linux од гребење (LFS).

Linux од гребење: Вовед

Тоа сигурно не е прв пат во Од Линукс зборуваме или се повикуваме на Проектот Linux од гребење (LFS), бидејќи, во претходни прилики, околу Пред 6 или 7 години, во претходните публикации ја допревме темата. Најважно, тоа препорачуваме да ги разгледате откако ќе го прочитате овој напис, тие се:

Поврзана статија:
Во прилог на различноста во Linux или против?

Поврзана статија:
Прилагодување на RepairDisk: Патот до LFS
Поврзана статија:
Дали имате за цел да преведете LFS (Linux from Scratch)?

И бидејќи помина долго време, ќе направиме а ажуриран преглед од него, за да видите што нуди во моментов.

Linux од гребење: Содржина

Linux од гребење (LFS): Вклучени работни ливчиња

Главна цел

Во моментов овој проект е опишан во неговиот официјална веб-страница како што се:

„А. проект што ви обезбедува чекор-по-чекор инструкции за изградба на сопствен сопствен систем на Линукс, целосно од изворен код.

Иако со други зборови, подетално и подетално, и цитирајќи став од нашите претходни поврзани публикации, истото е:

"Начин за инсталирање на GNU / Linux систем преку рачно развивање на сите компоненти. Ова е природно подолг процес од инсталирањето на претходно составена дистрибуција на Linux. Според страницата Linux From Scratch, предностите на овој метод се компактен, флексибилен и безбеден систем, кој обезбедува големо знаење за тоа како работи оперативниот систем GNU / Linux во целост.".

Подпроекти

Во моментов, Проектот Linux од гребење (LFS) Тој опфаќа или вклучува 6 подпроекти или методи, кои обезбедуваат различни патеки или опции за постигнување на истата цел. И ова се:

 1. АРС: Линукс од гребење o Линукс од нула, е оригинален проект кој се однесува на главната книга или оригинален метод, што пак е основа за извлекување на сите други вклучени подпроекти.
 2. БЛФС: Надвор од Linux од нула o Надвор од Linux од нула ги разбира информациите потребни за секој да ја прошири својата завршена инсталација на LFS на поприлагоден и употреблив систем.
 3. Алфс: Автоматски Linux од гребење o Линукс од нула автоматизиран ги обезбедува потребните информации за алатките за автоматизација и управување со LFS и BLFS конструкциите.
 4. CLFS: Преминете го Линукс од гребење o Линукс од нула кросовер ги обезбедува потребните информации за средствата за вкрстено составување на LFS систем за многу видови системи.
 5. Совети: Потпроектот Совети o Песни вклучува збир на документи кои објаснуваат како да го подобрите вашиот LFS систем на поинаков или алтернативен начин отколку што е наведено во книгите за LFS или BLFS.
 6. Закрпи: Потпроектот Закрпи o Закрпи вклучува централно складиште со сите корисни закрпи за корисник на LFS. Закрпи што обично ги поставуваат други корисници поискусни во овие задачи и кои сакаат да ги споделат своите подобрувања со другите.

Досега останува само секој корисник да навлезе во секој Потпроект LFS и да почнат да го совладаат реченото знаење за да се обидат да го изградат Linux дистрибуција од нула посоодветно за вашето потреби и критериуми. Иако, сигурно во подоцнежните објави ќе истражуваме малку повеќе за секој од овие достапни под-проекти.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Linux From Scratch», тековен бесплатен и отворен проект дизајниран да го олесни никому создадете свој GNU / Linux Distro од нула, да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марсело Орландо dijo

  Користев LFS еднаш, но на крајот го избришав и се префрлив на Arch Linux. Што е LFS, беше проблем да се ажурира, а понекогаш и поправка на грешка ќе создаде друга грешка. Бидете внимателни дека со ова не велам дека LFS е лош, туку дека моето самоучено знаење (сè уште е во постапка) сè уште не е доволно за да се скроти таквиот вид дистрибуции. Особено затоа што сакам да сум во тек со ажурираниот софтвер. Ако сте како мене и сакате да пробате LFS, би препорачал Arch да заштеди многу време, ќе можете да користите LFS кога знаете повеќе за Linux (Всушност, би сакал да се вратам на LFS еден ден)
  .
  ПС: Јас обично не го препорачувам Арх дури и ако го користам, но само затоа што повеќето од оние на кои им требаат препораки се почетнички. На оние што го читаат ова, ако сакате да пробате LFS, претпоставувам дека знаете доста за GNU / Linux. Па, да инсталирате LFS без да знаете ништо за овој свет, може да ве натера да заминете и никогаш да не се вратите. Всушност, не треба да му пристапувате вака на Distros сè додека не бидете подготвени. Не ни поминувајте низ умот да го сторите тоа! Верувајте ми! Знам зошто велам!

 2.   Марсело Орландо dijo

  Фала за информацијата, јас веќе користев LFS, но не беше за мене. Како и да е, ќе прочитам некои споделени информации и можеби во иднина ќе се вратам на LFS.

 3.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Поздрав, Марсело. Ви благодариме за коментарот за вашето лично искуство. Секако, многумина сметаат дека е нешто тешко или за експерти, правејќи LFS, сепак, разбирам дека нивните упатства се многу детални и документирани, така што просечен корисник треба да има можност без поголеми потешкотии да ги следи до буквата и да ја постигне целта. Подоцна, се надеваме дека ќе навлеземе во оваа интересна тема.

 4.   LinuxerOS dijo

  Или во групата LinuxerOS Telegram можете да најдете информации https://t.me/LinuxerOS_es