Magit a Git интерфејс во Emacs достигнува верзија 3.0

 

Ако работите со Гит и исто така ви се допаѓа да работите под Емакс, следнава апликација може да биде по ваш вкус. Апликацијата за која ќе зборуваме денес се нарекува Magit, Git интерфејс во Emacs кој ја нагласува оптимизацијата на работниот тек.

Командите се повикуваат на кратки притискања на тастатурата и мнемоника што земете ја предвид позицијата на курсорот во многу применливиот интерфејс да обезбеди чувствително однесување контекст. Magit е целосен кориснички интерфејс базиран на текст за Git. Го премостува јазот помеѓу интерфејсот на командната линија на Git и различните GUI, што ви овозможува да извршувате детални и тривијални задачи за контрола на верзијата со притискање на само неколку мемониски копчиња.

Магит изгледа како подобрена верзија на она што го добивате откако ќе извршите некои команди со Git, но во „Магит“, секој видлив дел од информациите може да се реализира до точка што е далеку поголема од она што го обезбедува секој Git GUI. И се грижи за автоматско ажурирање на овој излез. кога ќе застари. Во позадина, Магит извршува само команди Git, и ако корисникот сака да види што работи, тоа го олеснува учењето на командната линија Git со Magit.

Magit ја поддржува и рационализира употребата на Git функциите што повеќето корисници и развивачи на други клиенти на Git очигледно не можат разумно да ги прикажат во интерфејс за не-командна линија. Magit е побрз и поинтуитивен од командната линија или кој било GUI, и тоа важи и за почетниците и за експертите.

Повеќето потенцијални корисници не се свесни за Магит. Другите можеби се свесни за неговото постоење, но не би размислиле да го испробаат затоа што е имплементиран како продолжение на уредникот за текст на Емакс.

Jonонас Бернули вели дека сака да ја промени оваа перцепција за Магит.

"Ова е нешто што планирам да го сменам во текот на следната година, бидејќи мислам дека Magit може да биде одличен интерфејс на Git дури и за корисници на други уредници и IDE. Имам чувство дека многу корисници на Git сакаат, или барем би ценеле, нешто како Магит “.

Кривата на учење на Магит е релативно рамна, се додека некој веќе е запознаен со Емакс и Гит. Без претходно познавање на Емакс, кривината е малку пострмна.

Сепак, настрана фактот дека Magit не изгледа многу импресивно на прв поглед, главниот фактор што ги спречува потенцијалните корисници да ја испробаат е кривата на учење (реална или перцепирана) (и за жал, исто така, репутацијата) на Emacs. Корисниците на Емакс, се разбира, сметаат дека оваа бариера вреди да се премине, но тоа нема да помогне или убеди некој што има намера да се држи до нивниот сегашен уредник или IDE и само што сака да го проба Магит.

За Магит 3.0

Од новините што се претставени во оваа нова верзија, главната промена е во комплетно редизајнираните менија кои се користат за избор на аргументи и повикување на наредби за наставки. Magit сега го користи пакетот Transient за да ги имплементира овие менија.

Делот Магит сега се дистрибуира независно од Магит, дозволувајќи им на неповрзаните пакети да го користат за спроведување на тампони слични на Magit. За разлика од Transient, тој сè уште се чува во складиштето Magit, но сега доаѓа со свој прирачник.

Исто така, Магит веќе не претпоставува дека главната гранка се нарекува господар. Без никаква конфигурација на корисникот, Magit ги тестира главните, главните, стеблото и развојот по тој редослед и го користи првиот што постои во тековното складиште како главна гранка.

Magit значително се разликува од другите Git интерфејси и неговите придобивки не се веднаш видливи од неколку слики на екранот. „За жал, повеќето потенцијални корисници дури и не знаат за Магит. Другите можеби се свесни за неговото постоење, но не би размислиле да го испробаат затоа што е имплементиран како продолжение на уредникот за текст на Емакс, и тоа не е она што го користат

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да се консултирате со деталите во следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.