Мир и единството 8 ќе бидат присутни во Убунту 14.10

Продолжуваме со лошиот мексикански или венецуелски роман од попладневните часови. Каноникал објави преку гласот на Оливер Рис дека Мир и Единството 8 ќе бидат стандардно во Убунту 14.10.

Директорот задолжен за Мир Оливер Рис потврди дека новиот графички сервер MIR и Unity 8 стандардно ќе слетаат на Ubuntu 14.10. Кодното име на Убунту 14.10 тоа може да биде сеприсутно Угуису.

единство следно на работната површина

Јас го оставам моето гледиште со вас. Јас сум корисник на Linux Mint и Ubuntu.

Јас сум за тоа да му посакам најдобра среќа на Убунту со Мир и Единство 8, бидејќи не ја заборавам работата што ја направи Каноникал во објавувањето на Слободниот софтвер. Благородништвото ги принудува да го препознаат делото на Каноник во нејзините почетоци.

За мене, Мир и Единство 8 ќе бидат додадени опции за корисниците на ГНУ / Линукс, досега не гледам никакви непријатности во постоењето на Вејленд и Мир.

Се надевам дека соживотот продолжува вака и дека нема да влегуваме во апсурдни и бесмислени борби, борби дека вистината ме расипа и што го вадат фундаментализмот и фанатизмот на многу корисници од едната и другата страна, оставајќи го настрана добрата смисла и критиката конструктивна.

Не верувам дека Убунту ги следи стапките на Епл, не гледам знаци или активности што укажуваат на тоа дека Каноникал драстично ќе го помине тој курс на затворен извор.

Она што можам да го кажам судејќи од моја гледна точка е тоа Канонско Потребен ви е графички сервер што одговара на вашите потреби, затоа избрав да развијам MIR.

Од друга страна Црвена капа, Заедницата GNOME e INTEL тие се одлучија за WAYLAND. Повторувам повторно од моја гледна точка МИР и Вејленд можат да коегзистираат во светот GNU / Linux.

Конструктивните коментари се добредојдени

Извори:

http://news.softpedia.com/news/Canonical-Confirms-Mir-Will-Be-Default-in-Ubuntu-14-10-403067.shtml

http://www.lffl.org/2013/11/mir-unity-8-saranno-di-default-ubuntu-14-10.html


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

49 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   безимени dijo

  Добра работа што повеќе не ја користам и повеќе нема да ја користам Ubuntu

  1.    Франциско dijo

   Исто тука

  2.    Гадем dijo

   Истото овде, го пробав OpenSuse 13.1 и бев воодушевен!

   1.    Франциско dijo

    Јас исто така тестирам отворена употреба 13.1, никогаш не сум ја пробал и да бидам толку славна дистрибуција, сакав барем да ја пробам, дистрибуцијата воопшто не е лоша, тоа е прилично добра алтернатива на ubuntu, едноставна и брза , и KDE оди многу добро, единствениот проблем што го имав е мрежата, по дифолт не се поврзав со етернет кабел, не можев ни да го најдам интерфејсот во мрежниот менаџер на KDE. Морав да направам dhcpcd enp3s0 за да ја активирам мрежата, а потоа да инсталирам networkmanagger-qt, оттогаш нема проблем, и ништо не се случува, но за личност без многу знаење, бидејќи тој можеби не сфаќа дека тоа е dhcpcd серверот што е не започнат

    Исто така, не ми се допадна тоа што складиштето за игри не е активирано по дифолт, отстранувајќи ги тие мали детали, се чини како одлично дистрибуирање, иако, од моја гледна точка, како дистрибуција на КИСС како „Арх“ нема ништо, за вкусови на бои.

    Честитка.

  3.    елиотим3000 dijo

   Во мојата куќа ја користам Дебијан Визи дека МИР не влијае на мене во тоа.

  4.    пцеро dijo

   Ни јас.

 2.   кесимару dijo

  Јас сум за МИР, затоа што едноставно премногу чекаме за Вејленд и ништо, Вејленд нема да биде соодветен за Убунту од едноставна причина за конвергенцијата што ќе ја има Убунту - телефон Убунту - таблет Убунту, затоа е поисплатливо да се дали Мир да почека Вејленд да биде подготвен и да види дали ги исполнува потребните за конвергенција ... затоа мислам дека Мир е добра одлука дури и да е контроверзна.

  1.    Персоналот dijo

   Вејленд е подготвен, желен да повторува лаги.
   Неговата стабилна верзија беше објавена пред неколку месеци.
   За неколку дена се издава првиот мобилен со wayland, а на почетокот на другата година се ослободува KDE, а потоа Gnome со поддршка.
   Календарите со изданијата се јавни, да не ги измислуваме работите.

   1.    аиорија dijo

    Јас сум евентуален корисник на linux mint и ubuntu, моето основно дистрибуирање се заснова на пакетот URPMI: MAGEIA и OPENMANDRIVA. Ништо Каноник не е бесплатно како ГНУ / Линукс да одлучи по кој пат да тргнеме откако ќе продолжат да го користат јадрото на Linux и тоа ги прави дел од заедницата, сакале ние или не. Среќно со развојот на мир ...

   2.    јуанр dijo

    Според твојот коментар. Има многу дезинформации таму. Каноник може совршено да се држи до Вејленд, но тие донесоа одлука, политичка и сепак респектабилна.

   3.    Темно виолетова dijo

    Точно, Вејленд е подготвен пред Мир. Canonical сака да има свој графички сервер за да има контрола над него и кој што ќе каже поинаку, се залажува.

   4.    кесимару dijo

    Добро, не знаев дека е подготвена, што мислам дека е што Убунту одлучи да го користи Мир наместо Вејленд за едноставниот факт на конвергенција, односно колку е пренослив Wayland, работи на мобилни телефони, таблети, работна површина (т.е. потврдено) и на ТВ?, мислам дека затоа тие одлучија да го развиваат Мир, полесно е да се развие Мир и таа да ја има таа важна карактеристика од нула отколку да го носи Вејленд и да се справи со сите импликации што им се потребни.

    Вејленд е подготвен, додека Мир не е, ќе речат некои, но кога Мир е подготвен, како стандард ако носеше десктоп, мобилни телефони, таблет и ТВ, кажи ми, Вејленд го поддржува сето тоа сега и сериозно без да мора да носи нешто? (Не знам зошто прашувам) ако не, тогаш каков приговор би имал да користам нешто што не е одржливо за мобилните кога барам конвергенција?

    1.    пандев92 dijo

     Вејленд веќе го прави тоа ... единствената причина беше што тие сакаа да го сторат тоа по свој пат, и тоа е тоа.

    2.    Персоналот dijo

     Во мојот коментар ти реков дека за неколку дена излегува првиот телефон со wayland (можеш да гуглаш „мобилна јола“), мислам дека разјаснува се што споменуваш.

     1.    Герман dijo

      Tizen исто така ќе го користи Wayland во својата следна верзија, а не се сеќавам на друг за автомобилите

    3.    нано dijo

     Тие ти кажаа и јас ти велам исто така: да, wayland е пренослив и работи во различни средини.

     Ја правите истата глупава грешка што зборувате повторно без претходно да истражите. Препорачувам да поставите малку помалку предизвикувачки прашања или во корист на споредување на вејленд со мир, па затоа малку информирајте се, а потоа со целосна слобода кажете што ќе добиете. Зарем не е подобро на овој начин?

    4.    пцеро dijo

     Единствената причина е иста како и секогаш; врзи те

  2.    алексфрост dijo

   ајајај овој верува во сите лаги на канонски xD оние кои секогаш кажуваат нешто и навистина е нешто друго

 3.   Персоналот dijo

  Со Canonical во последно време, подобро е да не верувате додека не можете да видите.

  MIR претставува 3 пати поголема работа и практично без бенефиции, бидејќи на крајот на денот тоа е Wayland со ексклузивен API (што додава слој на некомпатибилност).
  Ако Каноник успее да ја заврши целата таа работа сам по себе, честитки, сè уште чекам паметен телефон кој работи со систем на ГНУ / Линукс во добра форма, андроид или FFOS, ако го направи убунтуфон, сигурно ќе го пробам.

  Следењето по стапките на Apple нема да го затвори кодот бидејќи има GPL лиценца, тие едноставно не можат (направете го толку зависен од ексклузивни работи, што е невозможно да се прилагоди на други дистрибуции, е нешто друго).

 4.   Кристијан Рамос dijo

  Сигурно ќе биде достапен и за 14.04 преку PPA за полирање и проверка на грешки, канонски секогаш го правел истото, тие не се поставуваат по дифолт, но може да се користи однапред

 5.   мачка dijo

  Како барање: Дали единството 8 конечно ќе оди во Qt или ќе продолжи да зависи од Gnome?

  1.    Темно виолетова dijo

   Јас разбирам дека ќе го користите Qt.

 6.   пандев92 dijo

  Она што ми е важно е дека кој и да победи, е оној кој работи подобро и е покомплетен, и иако јас навистина не можам да користам мир на единството, без xorg, не можам да кажам како оди.

  1.    алексфрост dijo

   Јас лично преферирам дека Вајленд победи, исто така, единствениот кој го поддржува Мир е канонски, е единствениот што тргна против

 7.   Здраво dijo

  Мислам дека за некое време ќе видам ubuntu со затворен код и со цена од $, вистината е дека никогаш не ми се допаѓало, но тоа е нешто лично повеќе сакам да го користам таткото (дебијан) отколку децата (ubuntu, нане) итн) работи многу подобро и знам дека се прилагодувам на секој корисник

  1.    нано dijo

   Друг човек кој зборува само за да зборува и не знае ништо за основната теорија и неможноста на Убунту, како што е сега, е затворен.

   Глупав.

   1.    алексфрост dijo

    поглуп си ти што само критикуваш и не објаснуваш ротквица

    1.    пандев92 dijo

     Како ќе се затвори ubuntu ако сите негови основни пакети се под gpl3 или gpl2? .., документиран претходно.

    2.    нано dijo

     Ајде да видиме, ајде да ја искористиме таа ситница што ја нарекуваме мозок, сива материја ... знаеш, онаа што не се троши со употреба на тоа, мислиш?

     Ако го искористиме и прочитаме три реда од GPL лиценцата, или барем некој основен напис ... или дури и воведен коментар, бидејќи имаш топки да ме наречеш будала затоа што „не објаснив“, заклучувајќи дека ти веќе имаме минимално знаење, ќе сфатиме дека Убунту се базира целосно на софтвер лиценциран под GPLv2, v3. Нели? Затоа, ако се повикаме Оваа статија го наоѓаме овој мал основен дел:

     Една од најчесто користените е општата јавна лиценца за GNU (GNU GPL). Авторот ги задржува авторските права и дозволува прераспределба и модификација под услови дизајнирани да обезбедат сите изменети верзии на софтверот да останат под порестриктивните услови на самиот GNU GPL. Ова го прави невозможно да се создаде производ со делови што не се лиценцирани од GPL: целиот треба да биде GPL.

     Што значи тоа за нас? Едноставно, канонично се базира на Debian, нели? И користи многу компоненти на GPL, нели? Сега, јадрото на Линукс е лиценцирано под GPLv2, нели? Затоа, обидете се да го натерате тој мозочен мозок колку што можете повеќе, ајде, знам дека можете да ги составите парчињата ...

     Во случај да не можеш, ќе го сварам и ќе направам повторно:

     Ако основните компоненти на дистрибуцијата се засноваат на бесплатна лиценца што не дозволува да се изведува дело од тоа, освен ако не се лиценцирани според истата лиценца што ги опфаќа, тогаш тоа не може, под никакви околности правни затворете го вашиот код Дали фаќате хикитин? Можеби не, затоа продолжувам понатаму. Значи, ако земете предвид дека всушност нивните темели на дистрибуцијата, прочитајте Unity и други компоненти (оставајќи ги настрана нивните основни компоненти како што се Debian и кернелот) се исто така лиценцирани според GPLv3 ... Како по ѓаволите претпоставувате дека одат да го затворам проклетиот распоред!? ГЕНИЈАЛЕЦ!

     За да направите такво нешто ќе ви требаат:

     а) Направете цел јадро од нула, променете ги лиценците за сè што имаат развиено и не користете бесплатни компоненти.

     б) Земете BSD јадро, работете го заебано долго и менувајте ги лиценците за нивните производи во BSD и користете слично лиценцирани производи компатибилни со она што го развиваат.

     Сето ова вклучува брутално сложена работа и од аспект на ресурсите и од времето.

     Дали сè уште мислите дека е можно? Дали таквиот заклучок беше премногу тежок за да се разјасни? Дали сте во можност да допринесете нешто или само да критикувате од удобноста на „повеќето будала што сте“?

     Научете, ве молам, да ги држите прстите подалеку од тастатурата кога нема да правите повеќе од заебана, затоа што ако ме критикувате што не објаснив ништо, дури и без да го сторите тоа, тогаш паѓате на истиот трик и си противречиш себе си.

     Глупав

    3.    елиотим3000 dijo

     Јавната лиценца ГНУ не ви дозволува да приватизирате вилушки. Затоа, Убунту не може да биде комерцијален (освен ако не го смени јадрото и не ја преземе тешката работа за повторно лиценцирање на сè со лиценцата БСД, се разбира).

     1.    габито dijo

      Здраво момци, како се снајдовте со Pear OS кој наводно беше десенчар на Gnu / Linux и го приватизираше, всушност се базираше на Ubuntu, има ли некој идеја?

 8.   елиотим3000 dijo

  Со толку инсистирање од Убунтерос и нивните хејтери, беше време МИР да биде на располагање за тестирање.

  1.    мачка dijo

   Мислам дека ќе го користи XMir.

   1.    алексфрост dijo

    најбезбедно е што користите xmir, канонски секогаш лаги, вели едно и навистина е друго

    1.    Петерчеко dijo

     Canonical веќе објави дека верзијата 14.04 ќе користи xorg и 14.10 ќе доаѓа со овозможено mir 100% директно за да има доволно време да го полира пред да пристигне новиот Ubuntu LTS.

     1.    елиотим3000 dijo

      Дури и MuyLinux го потврди тоа.

 9.   труко22 dijo

  Јас користам Чакра, а не Убунту, но разбирам дека производ, а зад него стои компанија што го оформува и донесува одлуки, не ја разбирам омразата што ја имаат луѓето што не ја користат. Други се жалат на фрагментација на дистрибуцијата на Линукс и други на текот на Убунту и јас се жалам на новата дистрибуција што не придонесува за ништо ново или деференцијално.

 10.   Хуањп dijo

  „Благородноста ве принудува да ја препознаете работата на Каноникал“ и одлично е, добро за Каноник, нека биде, има важна алтернатива како графичкиот мотор МИР, тоа е одлично.

  „Не мислам дека Ubuntu ги следи стапките на Apple“, мислам така и тоа е негова инспирација на холистички начин, GUI, екосистем, филозофија, но не и лиценцирање, со отворен извор или затворен, потенцирајќи го ова донекаде е во спротивност со следниот став Се разбира ако вашиот предлог е за СЛОБОДА, а не за конфронтација помеѓу затворено или отворено.

  «... се бори дека вистината ме расипа ...“, го поздравувам, го славам овој став, го правам Линукс почист свет, без тролови.

  Со почит,

 11.   Давид Изкиердо dijo

  Не не не. Ги читам коментарите и гледам дека никој не докажува дека го знае вистинскиот проблем. Каноник е во очигледно право на програма или што и да посакаат. Да се ​​каже дека тие „се удвојуваат“ или „ја делат заедницата“ и „создаваат фрагментација“ се само мислења, а јас особено се согласувам само со првите две. Како што велите сите, или повеќето, благодатта на заедницата со отворен извор е можноста за изведување. Проблемот е во тоа што Каноник има долга историја на прецизно антикомунитарни акти. Меѓу другото, отсуството на придонес кон она што се нарекува „возводно“ на англиски јазик, но чиј превод не го знам: тие имаат бесконечно закрпи направени во библиотеките и програмите што ги користат, но дури и ако го ослободат кодот, тие не експлицитно придонесуваат тоа до оригиналниот проект. Доказот? Предизвикувам некој да го натера Unity да работи на дистрибуција што не е во Убунту, без да замени библиотеки. Со Мир, нивното социјално однесување се влоши: тие ги прекршија своите ветувања (придонесоа за кодот Вејленд) и сакаат програмери кои не се поврзани со Убунту ниту мора да бидат поврзани со вклучување на код во нивните проекти исклучиво затоа што Каноник е добар кога станува збор за Историјата покажува дека тие нема да придонесат најмалку за Mir да се користи надвор од Ubuntu (двигатели на Intel, KWin, мислам дека нешто дури мораше да се системира во тоа време) Не задоволувајќи се со ваков чин на ароганција (затоа што малку ме отсекоа), кога неговите закрпи беа одбиени, одредена фигура за која сите знаеме дава изјави со несоодветни политички конотации во ЗАЕДНИЦА нарекувајќи некого „чај партија со отворен извор“. И сето ова што го велам е само дел од сапуницата што може да го разбере секој со здрав разум, дека не знаејќи како да програмира на ниво на клиенти на сервери и прозорци, не е можно да се процени дали кодот на Мир е навистина толку лошо напишано како што е речено.

  За да ја направам јасна мојата позиција: колку Ubuntu ме запозна со Linux, но во моментов сум многу задоволен со Arch и KDE. Успехот на Мир е целосно рамнодушен кон мене со оглед на тоа дека тој веројатно никогаш нема да излезе од Убунту.

  Конечно, ако не ги цитирам споменатите индивидуи, тоа е затоа што тие можат лесно да се најдат со пребарување, но доколку е потребно, можам да ги обезбедам веднаш штом имам повеќе време.

 12.   Владимир dijo

  Во целосна согласност со содржината на објавата, би било добро ако заедницата GNU / Linux разбере дека тој што мисли поинаку, кој работи поинаку, но со иста цел како и останатите: (проширете го GUNU / Linux, направете го да ги достигне сите корисници на софтвер). тој заслужува почит и дека не му се ставаат стапчиња во тркалата. Canonical има целосно право да произведува онолку комерцијални апликации што им се потребни за нивниот оперативен систем. MIR И WAYLAND можат да коегзистираат без никаков проблем за заедницата на Linux.

 13.   Хозе Joseомек dijo

  Одличен канонски !!! X.org е застарен за денешните технологии (и тоа доведува до голема промена) ... Производителите се повеќе иновираат, а новите технологии, како што е хибридната графика, доцнат во Xorg (затоа за Power Play на AMD, потребно е да рестартирајте го X серверот со компјутерот, што се случува во Виндоус заедно со системот)… Со поддршка на целата заедница, производители и Canonical сигурно ќе имаме одлична платформа способна да се натпреварува со денешните барања… Среќно Canonical… !!! Сè оди добро ... beе се радувам на Ubuntu 14.10 (сега сум среќен корисник на Манџаро, но за поддршката што би размислил двапати)

 14.   alejoecheverri0101 dijo

  Секако, сите среќни затоа што каноник започна свој сервер и тие се правдаат велејќи дека вејленд и мир можат да живеат заедно.

  но вистинскиот проблем тука е поддршката, nvida и amd едвај ги лансираат двигателите за GNU / Linux, сега тие ќе се преправаат дека истовремено поддржуваат и wayland и mir?

  Ве молам, најбезбедно е што АМД поддржува мир, бидејќи тие се заинтересирани само за системот што има најдобра квота, а како што е моментално убунту, тогаш остатокот што го користиме и други дистрибуции со земја каде што цицаме.

  Едно е да се има фрагментација во работи како што се програми и работни околини, но во нешто што е суштинско како графичкиот сервер, тоа е неприфатливо.

  Каноник не размислува за придобивките на сите, ако не само на вашиот систем.

  1.    ренеко dijo

   Тоа е факт дека кога гледате Linux, гледате Ubuntu, и затоа традиционално Ubuntu ја има најдобрата поддршка за возачот (приватна или бесплатна), за да покаже копче, со Opensuse 13.1 конечна верзија, возачот AMD не ја има овозможено и во бета верзијата на Ubuntu доколку работеше, а употребата на тој приватен двигател одредува употреба или неисправување на дистрибуција, бидејќи без неа има многу тетратки што се загреваат

 15.   федерико dijo

  Прочитав толку многу за штетата што ја носи прејадувањето ...
  Прочитав толку многу за штетата што може да ја направи прекумерното пиење ...
  И, толку многу прочитав за штетноста на вишокот секс
  Одлучив да престанам да читам!

  Имам многу прочитано за Убунту за и против ...
  Имам многу прочитано за Убунту за и против ...
  Дека решив да продолжам да го користам вашиот татко Дебијан!

  🙂

 16.   лакнексус dijo

  Мислам како тебе, на крај тие деструктивни критики се покажаа заморни и не поволни за ГНУ.
  Јас користам Федора, Арх, Антергос и Убунту, и сите имаат добри и не толку добри работи, така што Мир и секој проект што придонесува нешто за ГНУ / Линукс е добредојден.

 17.   гик dijo

  Па, среќен сум со Manjaro Openbox: D, што секој користи дистрибуција што најмногу им одговара, добрата работа во светот на Linux, неговата разновидност.

 18.   Оскар Бустаманте dijo

  Пред некој да започне да генерира негативни контроверзии, да имаме предвид дека секој нов производ може да се полира. Тоа го прави поинтересно затоа што секогаш се обновува, се развива и сите наоѓаме нови употреби за тоа и затоа мора повторно да еволуираме. Во моите години (половина век), да бидам здравствен работник без обука за системи, Линукс беше одлична академија за мене и кога разговарав со млади луѓе, секој месец еден или двајца ме прашуваа да ги поддржувам во инсталацијата на нивните компјутери и тогаш јас Тие сметаат или се задоволни што се со производот. Значи: расположи и ДА LONИВЕЕ КРЕАТИВНОСТ Честитки до сите опции за Linux

 19.   Марко Мц. dijo

  Како влијае на тоа кој ubuntu развива mir? Тие само сакаат да имаат контрола врз нивниот развој и сакаат да бидат сигурни дека сите промени што ќе ги направат успешни, јас го користам Линукс со години и користев дистрибуции базирани на Убунту, зошто? бидејќи овие дистрибуции ги поправаат грешките што самиот ubuntu ги остава настрана, како во случајот со нане на Linux, што е одлично дистрибуирање и ги поправа грешките што канонските не ги коригираат, јас сум корисник од средна класа, не сум експерт за Linux, но едно нешто што ми пречи на некој начин се оние кои се црвени коски кои мислат дека се генијалци, се дава мислење за тоа што се знае, можеби сме малку неинформирани во многу работи, но не е за нив да се навредуваат кога се поставува прашање или се коментира нешто, како соученик кој се навредува со тоа што ќе каже да ја користи сивата материја во главата или нешто слично за себе, ваквите коментари се оние што ги бркаат луѓето да користат линукс, затоа што кога ќе прашаат дека се чувствуваат нападнати, што е срамота што оваа личност всушност не користи сива материја, како што вели, треба да се споделат неговите генијалци и информации без да се навредува, или тоа не е духот на светот на линукс воопшто? предавање и споделување знаење на секого? Колку е срамота што овие типови на луѓе се да, затоа луѓето не се охрабруваат да користат линукс, бидејќи тие нè гледаат како супер мозоци и досадни што ако прашате нешто ќе ви одговорат како да сте идиот, но има поговорка што вели, повеќе е неук тој што не прашува, отколку оној што мисли дека знае сè.

 20.   Микеланџело А.Р. dijo

  Воодушевен сум од Ubuntu, всушност, го купив Aquaris E4.5 Ubuntu Edition и, иако сè уште има малку апликации, јас сум воодушевен ...