MuPDF: ултра-брз и лесен прегледувач на PDF

muPDF е гледач на PDF многу лесен што може брзо да отвори големи PDF-датотеки дури и на бавни компјутери.


Ако некогаш сте морале да отворите голема PDF-датотека во Evince, веројатно сте ги забележале нејзините бедни перформанси, особено на постарите компјутери.

Бидејќи MuPDF се фокусира на тоа да биде брз и да ја задржи големината на кодот мала, таа не вклучува некои од постојните функционалности во Evince, но за возврат добиваме завидни перформанси. Така, на пример, корисничкиот интерфејс го прикажува само PDF-то и за навигација во документот (следната страница, ротирање, зумирање, пребарување текст, одење на страница, итн.), Треба да користите кратенки на тастатурата, како што е објаснето овде.

MuPDF исто така доаѓа со некои алатки (во пакетот „MuPDF-tools“) кои ви овозможуваат да конвертирате PDF-датотека во серија на слики (pdfdraw), документи за поправка, дешифрирање и декомпресија на PDF-датотеки (pdfclean), како и дебагирање алатки што ви овозможуваат да извлекувате извори од PDF-датотеки, да прикажувате информации за внатрешни објекти итн. (pdfshow, pdfextract и PDFInfo).

Инсталација

En Ubuntu и деривати:

MuPDF е достапен од официјалните складишта на Убунту, но тоа е стара верзија. Многу подобрувања се додадени на MuPDF 1.0 и 1.1: подобро управување со меморијата, повеќе-навојно вчитување, подобро прегледување на документи и многу повеќе. Ако сакате да ја инсталирате верзијата од официјалните складишта, едноставно побарајте MuPDF во софтверскиот центар на Убунту.

За да ја инсталирате најновата верзија (MuPDF 1.1) на Ubuntu 12.10, 12.04 или 11.10, користете ги следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa: guilhem-fr / mupdf
sudo apt-get update
sudo apt-get инсталирај MuPDF

Инсталација во Лак и деривати:

пакман -С мупдф

Повеќе информации: muPDF
Fuente: WebUpd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анонимни dijo

  Поздрав, јас сум Берни и навистина ми е мило што налетав на блогерот.
  ком. Ако не ви пречи, имам само едно брзо прашање. Бев iousубопитен да знам како се фокусирате и да го исчистите умот пред да пишувате. Имав проблеми со чистење на умот со цел да ги извадам моите идеи. Сакам да пишувам откако ќе влезам во тоа, но во повеќето случаи се чувствувам како да ќе ги потрошам првите 10-15 минути возејќи се за да се фокусирам. Дали имате некои предлози или техники?

  Мој блог :: изнајмување приватни авиони

 2.   Бенџи сандовал dijo

  Благодарам, веќе го пробав. Мислам дека за употребата што ја давам на pdf не ми служи многу. Не знаев добро како да ги изберам текстовите. Покрај тоа, таа не оди од една на друга страница како и кај другите читатели. Како и да е, благодарам, барем запознав нов читач на pdf.

 3.   Хелена_риу dijo

  Бев изненаден од едноставноста на овој прегледувач, тој управува со многу ПДФ-а, а понекогаш и еден ваков интерфејс е убаво за читање, го користам epdfview од причини за печатење, но ова е совршено за брзо прегледување на pdf-овите, тоа е монструозно лесно и интуитивно неговата навигација по тастатура, таа брзо стана мојот главен прегледувач на pdf.
  Ви благодарам многу за написот.

 4.   Разиел dijo

  Ви благодарам многу да се обидете
  останува простор по ppa:
  е „ppa: guilhem-fr / mupdf“
  треба да биде „ppa: guilhem-fr / mupdf“

 5.   Џек Спероу dijo

  Здраво,

  Јас го инсталирав mupdf одамна затоа што ми беше препорачан, но не се појавува во почетното мени. Бесплатна канцеларија, абиров ... ако ми се појават. Само evince се појавува од pdf. Од друга страна, во софтверскиот центар гледам дека го имам инсталирано. Не знам каде се крие.

  Имам лубунту 14.04 lts

 6.   суров dijo

  Барам брз читач на pdf за бавни компјутери затоа што мојот таблет Виндоус е полжав. Ова не помогна, треба да користам виртуелна тастатура за да се движам низ документот. Не работи за допир интерфејс, но што ги внесува датотеките прекрасно, дали ги вчитува?