MX Mate: Мал експеримент за Linux - Вклучување на Mate на MX Linux

MX Mate: Мал експеримент за Linux - Вклучување на Mate на MX Linux

MX Mate: Мал експеримент за Linux - Вклучување на Mate на MX Linux

Многу корисници на Linux редовно тестираат различни Дистрибуции на GNU / Linux. Другите ме сакаат, ние обично сме на истото GNU / Linux Distro пробај поинаку Десктоп околини (DE), менаџери на прозорци (WM) и апликации (апликации). Во мојот конкретен случај, повеќе од 2 години го користам мојот Одговори (во живо и инсталирана слика) обичај именуван Чуда ГНУ / Линукс која се заснова на MX Linux.

И бидејќи, MX Linux е роден со XFCE работна околина, а потоа и инкорпориран Плазма и ФлуксБокс, Малку по малку си дадов задача да пробам да вметнам и други ДЕ и СМ има речено Одговори, малку по малку да се почувствува од прва рака корисничкото искуство на секој од нив. И така денес, ќе покажам малку «MX Mate», што е, MX Linux + Mate DE.

МАТЕ: Што е тоа и како е инсталирано на DEBIAN 10 и MX-Linux 19?

МАТЕ: Што е тоа и како е инсталирано на DEBIAN 10 и MX-Linux 19?

Поврзани информации

Мате

Со оглед на тоа, сигурно некои може да се запрашаат: Што е Мате? Каков е Мате? И Како е инсталиран Мате?, Ќе ве оставам под врската на нашата претходна публикација за Мет работна околина, така што ако сакате да навлезете во оваа тема, можете да го сторите тоа директно на блогот.

"Околина за работна површина што е лпродолжение на Гном 2. Овозможува интуитивно и привлечно опкружување користејќи ги традиционалните метафори на Линукс и другите оперативни системи во стилот на Уникс. МАТЕ се развива активно за да додаде поддршка за нови технологии, истовремено зачувувајќи го традиционалното искуство со работната површина “. МАТЕ: Што е тоа и како е инсталирано на DEBIAN 10 и MX-Linux 19?

Поврзана статија:
МАТЕ: Што е тоа и како е инсталирано на DEBIAN 10 и MX-Linux 19?

Distro MX Linux и Respin MilagrOS GNU / Linux

И за оние кои сакаат да знаат малку повеќе за Distro MX Linux и Respin MilagrOS GNU / LinuxИсто така, ќе ги оставиме линковите до нашите претходни публикации за нив подолу за понатамошно истражување.

"MX е тиna Distro GNU / Linux оствари соработка меѓу заедниците antiX и MX Linux. И, тоа е дел од семејство на оперативни системи кои се дизајнирани да комбинираат елегантни и ефикасни работни површини со висока стабилност и робусни перформанси. Неговите графички алатки обезбедуваат лесен начин за извршување на широк спектар на задачи, додека Live USB и алатките за слика наследство од antiX додаваат импресивна преносливост и одлични можности за реместерирање. Покрај тоа, има обемна поддршка достапна преку видеа, документација и многу пријателски форум." MX-19.4: Готово сте! И ни носи интересни и корисни вести

Поврзана статија:
MX-19.4: Готово сте! И ни носи интересни и корисни вести

"MilagrOS GNU / Linux, е неофицијално издание (Respin) на MX-Linux Distro. Кој доаѓа со екстремно прилагодување и оптимизација, што го прави идеален за 64-битни компјутери, и со ниски ресурси или стари, како и современи и врвни, и исто така за корисници без или ограничен Интернет потенцијал и познавање на GNU / Linux. Откако ќе се добие (преземе) и инсталира, може да се користи ефикасно и ефикасно без потреба од Интернет, бидејќи сè што ви треба и повеќе е претходно инсталирано." Чуда од ГНУ / Линукс: Достапно ново респинирање! Одговори или дистрибуции?

Поврзана статија:
Чуда од ГНУ / Линукс: Достапно ново респинирање! Одговори или дистрибуции?

MX Mate: MX Linux + Mate DE

MX Mate: MX Linux + Mate DE

Зошто да се направи MX Mate?

Како што реков претходно, редовно пробувам различни Десктоп околини (DE), менаџери на прозорци (WM) и апликации (апликации), што потоа го додавам на мојот Respin MilagrOS GNU / Linux доколку е потребно. Причина зошто, во моментов речено, во живо Respin (во живо) доаѓа стандардно, со околината за работната површина XFCE, LXQT и плазма, плус Менаџери на прозорци I3WM, IceWM, FluxBox и OpenBox.

И овој пат, решив да го изберам и пробам Мет работна околина, што се должи на веќе познатите позитивни технички работи, на кои е многу добро коментирано денес, од нашите Читатели на нашиот следен запис:

"Тоа е дел од сложувалката што го контролира поставувањето и изгледот на прозорците. И бара X Windows да работи, но не и Desktop Environment, задолжително." Менаџери на прозорци: Графички кориснички интерфејси за GNU / Linux

Поврзана статија:
Менаџери на прозорци: Графички кориснички интерфејси за GNU / Linux

Снимки на екранот

После инсталиран, конфигуриран, оптимизиран и прилагоден на таков начин што наликува на останатите кориснички профили на секој од другите ДЕ и СМ од мојата Одговори на MilagrOS GNU / Linux 2.3 3DE4 (крајна), вака изгледа мојот изглед «MX Mate»:

MX Mate: Слика од екранот 1

MX Mate: Слика од екранот 2

MX Mate: Слика од екранот 3

MX Mate: Слика од екранот 4

MX Mate: Слика од екранот 5

MX Mate: Слика од екранот 6

MX Mate: Слика од екранот 7

Мое мислење за Мате ДЕ

Сега кога имам инсталиран, конфигуриран, оптимизиран и прилагоден ова се моите мислења за Мате на MX Linux:

 1. Работи многу мазно и не троши толку многу RAM меморија или процесор при стартување.
 2. Апликациите работат со одлична брзина.
 3. Многу е лесно да се прилагоди.
 4. Работи многу добро, природни апликации од други работни околини и трети страни.
 5. Добри сопствени алатки

Имајте на ум: Јас само посакувам твое Менито за апликации е динамичноТоа е, тоа би можело да изврши пребарување шеми за полесно наоѓање и извршување апликации преку неа.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за експериментот со линукс што го повикав «MX Mate», што се состои од инсталирање и тестирање на Мет работна околина за моето вообичаено Одговорете Чуда ГНУ / Линукс засновано врз MX Linux; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   поронга dijo

  Користев MATE до пред неколку месеци, и ако добро се сеќавам, постои мени за MATE менито, се вика BRISK, што ви овозможува да барате апликации. Сега користам KDE NEON, навистина работи многу добро и има KDEConnect, алатка што многу ја користам и тоа е причината зошто престанав да го користам MATE. Но, без сомнение МАТЕ е класична и лесна работна маса, каде што сè работи само. 🙂