MyGNUHealth PHR: Апликација за историја на лично здравје на ГНУ / ЗДРАВЈЕ

MyGNUHealth PHR: Апликација за историја на лично здравје на ГНУ / ЗДРАВЈЕ

MyGNUHealth PHR: Апликација за историја на лично здравје на ГНУ / ЗДРАВЈЕ

Во некои минати можности, ние се осврнавме на важноста, корисноста и придонесите на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux во прашања од Здравје и медицина.

И конкретно, веќе зборувавме неколку пати за ГНУ / здравствен проект. Затоа, денес, ќе коментираме малку повеќе за новата апликација која рече дека проектот се развива и усовршува, наречен „MyGNUHealth PHR“.

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

И бидејќи, многу е навремено да се запамети или да биде јасно дека тоа е ГНУ / здравствен проект, ќе цитираме краток извадок од нашите публикации поврзани со минатото, кои препорачуваме да ги прочитате длабоко по завршувањето на оваа публикација:

"ГНУ / Здравје е одличен бесплатен систем за управување со болница и здравство. Затоа, тој е наменет за здравствени работници, здравствени институции и влади. Покрај тоа, овој систем доживеа забележителен раст во последниве години и активно придонесува за подобрување на технологијата, поврзана со светот на слободен софтвер, отворен извор и екосистемот ГНУ / Линукс." ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

Поврзана статија:
ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

„GNU Health е развиен од Тимбра, компанија со искуство во областите на администрација, медицинска информатика и ERP (Планирање на ресурси на претпријатија) врз основа на слободен софтвер. Во 2011 година Тимбра го прави здравството на ГНУ дел ГНУ Солидарио, непрофитна организација задолжена за проширување на слободниот софтвер како мерка за барање еднаквост во пристапот до овој систем, промовирање на GNU Health како проект што промовира подобрувања во медицинските информации, нудејќи придобивки за пациентите и здравствените работници." ГНУ / ЗДРАВЈЕ: Системи за здравје на секого

Поврзана статија:
ГНУ / ЗДРАВЈЕ: Системи за здравје на секого

MyGNUHealth PHR (лична здравствена евиденција)

MyGNUHealth PHR (лична здравствена евиденција)

Што е MyGNUHealth PHR?

Според официјална веб-страница на овој проект, опишано е како што следува:

"MyGNUHealth е личен здравствен регистар на GNU Health Libre. Оваа апликација може да се користи на десктоп компјутери и мобилни уреди. MyGNUHealth е десктоп и мобилна апликација која ви помага да преземете контрола врз вашето здравје. Како личен здравствен регистар, ќе можете да снимате, проценувате и постапувате проактивно врз детерминантите на главните сфери на здравјето (био-психо-социјално). MyGNUHealth ќе биде вашиот здравствен партнер. Може да се поврзете со вашите здравствени работници и да ги споделите здравствените податоци што ги сакате со нив во реално време. MyGNUHealth ве става на возачкото место како активен член на здравствениот систем."

Важноста на апликацијата како MyGNUHealth

Програмерите и членовите на GNUHealth заедницата изразуваат дека потребата за Бесплатно лично здравствено досие што ги почитува слободата и приватноста на поединецот е сè посуштинска во овие модерни времиња.

"Постојат апликации за лични здравствени рекорди на пазарот, но MyGNUHealth е уникатна. MyGNUHealth е бесплатна програма која ги почитува вашата слобода и приватност. Под бесплатно мислиме дека изворниот код на апликацијата е достапен; корисникот може да го измени ако сака и да комуницира со заедницата за да ја подобри апликацијата. Вие ја контролирате апликацијата. За разлика од другите здравствени апликации со затворен извор, можете да бидете сигурни дека вашите здравствени информации нема да протекуваат или да се продаваат на никого."

MyGNUHealth: Преземање, инсталација, употреба и слики од екранот

Преземање, инсталација, употреба и слики од екранот

Да одите директно во делот Документација на „MyGNUHealth PHR“ сакате, притиснете ги следниве врски:

ГНУ / здравство и други проекти

ГНУ / здравство и други проекти

„MyGNUHealth PHR“ е дел од Здравствен екосистем на ГНУ, проект кој користи врвна технологија за да понуди социјална медицина, правичност, слобода и приватност во здравството. И главно се состои од следново 3 големи проекти:

  1. Информативен систем за управување со болницата
  2. Лична здравствена евиденција (PHR)
  3. Сервер за пораки и автентикација на Здравствената федерација на ГНУ

SL / CA - GNU / Linux: Здравје и медицина

Во случај да сакате да истражите други публикации поврзани со Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux во прашања од Здравје и медицина, можете да го истражите следново подолу:

Поврзана статија:
Коронавирус: Како слободниот и отворен софтвер придонесува во борбата?
Поврзана статија:
CHIME и Nextstrain: Проекти за здравство со отворен извор

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «MyGNUHealth PHR», нова апликација од Проектот GNUHealth, која сè уште е во фаза на развој (Бета држава) и чија цел е да обезбеди практична алатка за управување со Личната медицинска евиденција; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.