OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

Од, пред само неколку дена нова верзија на добро познатата Софтвер за управување со проекти (ДГП) de Отворен извор наречен „ОпенПроект“Денес ќе го посветиме овој пост на знаење за најважните за тоа.

Вреди да се напомене дека ПМГ во денешно време, тие се дигитални алатки суштински и составен дел од секојдневниот живот на многумина во разновиден компании и организации, како професионалци од различни области. Затоа, ПМГ се сметаат многу пати, а стратешка предност за такви иновативни компании и организации.

ProjectLibre: Алтернативата на Microsoft Project

Не е прв пат да коментираме за ПМГ во блогот, но ако за прв пат „ОпенПроект“. Се нарекува друг ДСП за кој разговаравме „ProjectLibre“. Кои ги опишавме во претходната можност како што следува:

"Ако сте од оние луѓе кои треба да управуваат со своите проекти, без разлика дали сте инженер или обичен корисник, и го користите Microsoft Project за ова, добро ви ветувам: Веќе имаме бесплатна алтернатива наречена ProjectLibre и не само што е бесплатно. Според неговите креатори, првичната идеја била да се лансира алтернатива на Microsoft Project Server, наречена ProjectLibre Project Server, но тие сфатија дека прво треба да понудат алатка за работната површина, а потоа и верзијата за серверите." ProjectLibre: Алтернативата на Microsoft Project

Поврзана статија:
ProjectLibre: Алтернативата на Microsoft Project

Otros ПМГ или слично (алтернативно) постоечко Отворен изворкои се слободен или „фремиум“ Тие се: Asana, ClickUp, Kanboard, Basecamp, Notion, Quire, Redmine, Taiga, Trello и Wrike, меѓу многу други.

OpenProject: Софтвер за управување со проект со отворен извор

OpenProject: Софтвер за управување со проект со отворен извор

Што е OpenProject?

Според твоето официјална веб-страница, „ОпенПроект“ Опишано е како што следува:

"Тоа е софтвер за управување со проекти со отворен извор, создаден за да понуди ефикасно управување со класични, агилни или хибридни проекти во безбедна средина."

Додека, во неговиот официјална веб-страница на GitHub, накратко е опишано како што следува:

"Веб-базиран софтвер за управување со проекти."

карактеристики

„ОпенПроект“ Тој нуди широк сет на функционалности, како што се: повеќекратно управување со проекти, тимска работа (соработка) и ефикасна комуникација во текот на целиот животен циклус на водени проекти.

Покрај тоа, тој нуди поддршка за управување со задачи, следење на грешки, управување со барања, планирање на производи, управување со состаноци, следење на време и известување за трошоци, управување со буџет, меѓу многу други.

И доаѓа во повеќе формати, бесплатно издание на заедницата, облачно издание и издание на претпријатието. Ова овозможува да се инсталира во сопствената инфраструктура, да има целосна контрола и сопственост на 100% од податоците.

"OpenProject е најлесниот начин за тимовите да водат сметка за својата работа и да добиваат резултати. Секој ги знае целите и работи со тимот за да ги постигне. Организирање на сопствени задачи и доделување задачи на други соиграчи е многу лесно. Со OpenProject ги имате сите ваши задачи и комуникација на едно место."

Што има ново во верзијата 11.3.1

Новата верзија достапна под бројот 11.3.1 има датум на објавување на 08. И содржи разни поправени грешки што може да се истражат во следново линк. Додека, за подетални информации во врска со новостите за секоја тековна и претходна верзија, може да се истражи следново линк.

Преземање, инсталација, употреба

За нејзино спроведување, може да се инсталира директно во скоро сите GNU / Linux Distros, песна Менаџер на пакети роден по терминал (конзола). И за преземање и инсталирање на најновата верзија на Издание на заедницата можете да го извршите следново официјална постапка опишано во следното линк. Потоа, заврши со извршување „ОпенПроект“ преку Веб прелистувач омилен.

OpenProject: Слика од екранот 1

OpenProject: Слика од екранот 2

OpenProject: Слика од екранот 3

OpenProject: Слика од екранот 4

OpenProject: Слика од екранот 5

За повеќе информации во врска со апликацијата и нејзината употреба, можете да ја истражите нејзината дел за документација од почетокот во следната линк.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за познанството Софтвер за управување со проекти (ДГП) de Отворен извор наречен «OpenProject» и нејзината нова верзија «11.3.1» неодамна ослободен; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.