PeerTube е децентрализирана платформа за видео-стриминг

PeerTube

PeerTube е бесплатна и децентрализирана платформа што се користи за организирање на видео хостинг и стриминг видеа.

PeerTube нуди алтернатива на YouTube, Dailymotion и Vimeo, независно од индивидуалните провајдери, што користи мрежа за дистрибуција на содржина заснована на P2P за поврзување на сообраќајот и поврзување на прелистувачите на посетителите едни со други.

Започнат во 2015 година од програмер познат како Chocobozzz, развојот на PeerTube сега е поддржан од француската непрофитна организација Framasoft. Целта е да се обезбеди алтернатива на централизираните платформи како YouTube, Vimeo или Dailymotion.

Развојот на проектот се дистрибуира под лиценцата AGPLv3.

PeerTube се заснова на употреба на клиентот WebTorrent (BitTorrent) работи во прелистувачот и користи технологија WebRTC да воспостави канал за комуникација P2P директно помеѓу прелистувачот и протоколот ActivityPub.

Со тоа PeerTube lили што дозволува е да се приклучат на различни сервери со видеото во општата федеративна мрежа во која посетителите се вклучени во испораката на содржина и на тој начин да имаат можност да се претплатите на канали и да добивате известувања за нови видеа.

Секој сервер со видеото ја извршува функцијата на трагач BitTorrent кој е домаќин на корисничките сметки на овој сервер и неговото видео. Корисничкиот ID е формиран во формата "@ user_name @ server_domain".

Начинот на кој работи PeerTube е прилично уникатен во тоа преносот на податоци за време на гледањето се врши директно од прелистувачите на другите посетители кои гледаат содржина.

Ако никој не гледа видео, објавата е организирана од серверот на кој првично е поставено видеото (се користи протоколот WebSeed).

PeerTube го користи протоколот ActivityPub, нов веб-стандард W3C, за да овозможи децентрализација и компатибилност со други услуги како што се Хубзила, Мастодон или Дијаспора.

Карактеристики на PeerTube

Она што може да се потенцира во врска со оваа платформа е пренос на видео, бидејќи е доволно да поставите видео, опис и пакет ознаки на еден од серверите и ова видео ќе биде достапно низ целата мрежа.

Фондација PeerTube _-_ Блендер

И не само од главниот сервер за преземање. За прегледување видеа со користење на P2P комуникации, на страницата може да се додаде посебен додаток со вграден веб-плеер.

За да работите со PeerTube и да учествувате во дистрибуција на содржини, редовен прелистувач е доволен и не е потребен дополнителен софтвер.

Ете го можност за следење активност на избрани видео канали.

Корисникот може да се претплати на PeerTube каналите од интерес и, во исто време, да не ја поврзува претплатата со централизирана сметка, благодарение на следењето на промените во федералните социјални мрежи (на пример, во Мастодон и Плерома) или преку RSS.

Тоа е можно да може да обезбеди интерфејс за прилагодување на распоредот на каналот и управување со достапните функции (На пример, можете да го промените изгледот на страницата или да забраните прикажување на списокот на претходно објавени видеа, но можете да се претплатите за да го следите појавувањето на нови видеа).

Во прилог на дистрибуирајте сообраќај помеѓу корисниците кои гледаат видеа, PeerTube исто така им овозможува на јазлите создадени од автори за примарна дистрибуција на видеа во кешот на видеа на други автори, формирајќи дистрибуирана мрежа од не само клиенти, туку и сервери, а исто така обезбедува толеранција на грешки.

Спротивставување на цензурата. Мрежата PeerTube е формирана како заедница на мали меѓусебно поврзани сервери за видео хостинг, од кои секој има свој администратор и може да се донесат свои правила.

Ако корисникот не е задоволен од правилата на одреден сервер, тој може да се поврзе со друг сервер или да започне свој сервер, на кој е слободен да поставува какви било услови. Во моментов околу 250 сервери, со поддршка на разни волонтери и организации, трчаат да содржат содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел.Линукс.Корисник dijo

  Извини, но не давај ми ја главата толку многу. ако не сум разбрал погрешно, ако поставам сервер Peertube, дали исто така ќе хостирам видеа што не се мои? Го прашувам ова повеќе од што било за прашања поврзани со големината, се разбира, не е исто да имам безбедност на потребите на просторот за складирање отколку да треба да пресметам дополнителна непредвидена сума за видеото што не го поставувам.

  Благодарам

 2.   Едуард Видал Тулса dijo

  еве ти кажуваат не

 3.   Зикокси 3 dijo

  Па, мислам така, ако сакате. Вашиот сервер е домаќин, одржува и создава ваши правила. Можете да го отворите за пошироката јавност или да го затворите за себе. Вие исто така одлучувате колку мрежи ќе се претплатите на федерацијата или ако ја отворите за јавноста, поставете ограничување на мегабајти x видео, x видеа неделно или месечно, темата на каналот (без содржина на NFSW, на пример) .... Нема цензура по правило, но секој сервер има свои правила во рамките на неколку основи

 4.   виолетова dijo

  И што може да се најде на Peertube?
  На пример, ако ме интересираат видеа со астрономија, како да ги барам?
  Можете ли да објавите видео за да го видат само неколку луѓе?
  Каде лаик учи што може да се направи со Peertube и како да се направи тоа?