PortWINE: Апликација за извршување игри на Windows на Linux

PortWINE: Апликација за извршување игри на Windows на Linux

PortWINE: Апликација за извршување игри на Windows на Linux

Кога зборуваме Оперативни системи и компјутери, надвор од нивната употреба за работа и студирање, сигурно првото нешто што секогаш ќе ви падне на ум ќе биде да можете да ги искористите за пријатни моменти на Одмор и забава што ги имаме.

И по овој редослед, добро, игра Имаат повластен редослед. Сепак, многумина го велат тоа GNU / Linux не е дорасната за задачата да може да игра добри моментални игри. Но, овде на FromLinux многупати сме покажале со Wine, Bottles и други програми дека тоа е можно. Исто како и денес, дека ќе зборуваме за еден наречен „PortWINE“.

Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

И како и обично, пред целосно да влезете во денешната тема посветена на апликацијата „PortWINE“, за заинтересираните ќе ги оставиме следните линкови до некои претходни поврзани објави. На таков начин што ќе можат лесно да ги истражат, доколку е потребно, откако ќе ја прочитаат оваа публикација:

Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното
Поврзана статија:
Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

Bottles 2022.2.28-trento-2: Нова верзија достапна - март 2022 година
Поврзана статија:
Bottles 2022.2.28-trento-2: Нова верзија достапна - март 2022 година

PortWINE: Да се ​​играат игри на Windows на Linux на лесен начин

PortWINE: Да се ​​играат игри на Windows на Linux на лесен начин

Што е PortWINE?

Како вашиот официјална веб-страница на GitHub, апликацијата „PortWINE“ Накратко е опишано на следниов начин:

PortWINE е проект дизајниран да го направи пуштањето игри на Windows на Linux лесно и практично и за почетници и за напредни корисници. Проектот се стреми да го направи лансирањето игри (и друг софтвер) што е можно поедноставно, но во исто време обезбедува флексибилно поставување за моќните корисници.

визуелен интерфејс

PortWINE: Визуелен интерфејс 1

PortWINE: Визуелен интерфејс 2

PortWINE: Визуелен интерфејс 3

PortWINE: Визуелен интерфејс 4

Карактеристики и придобивки

Во моментов, „PortWINE“ има како објавена најновата стабилна верзија, на верзија 1.0 (Библиотеки за PortProton 1.0 + снајперист за време на траење на Steam), кој се базира на верзијата на VINE на Valve (Proton) и неговите модификации (Proton GE). Покрај тоа, ова најново ажурирање е сосема неодамнешно, односно е пред помалку од еден месец (24 година). и донесе како тековни одлики и новости, следното:

 • Ги вклучува следните компоненти:
 1. Збир на скрипти во комбинација со самиот вино-протон,
 2. Контејнерот Steam Runtime Sniper со додавање на пренесени верзии на MANGOHUD,
 3. vkBasalt апликација за постигнување на значително подобрување на графиката во игрите,
 4. Многу оптимизации се веќе конфигурирани за максимални перформанси.
 • Спроведува автоматска инсталација со еден клик на разни популарни лансери за видео игри, како што се:
 1. WGC,
 2. Епски игри,
 3. battle.net,
 4. Потекло,
 5. EVEOnline,
 6. рок ѕвезда,
 7. Ubisoft Connect,
 8. League of Legends и многу други.
 • Интегрира стартување на многу емулатори на конзоли, како што се:
 1. PPSSPP,
 2. цитра,
 3. Чему,
 4. ePSXe,
 5. МАМЕ и многу други.

Инсталација, употреба и слики од екранот

Како и обично, ќе се обидеме PortWINE преку неговиот рачен инсталатер, а ние ќе го користиме дневниот Неофицијален MX Respin наречен MiracleOS (MX-21 / Debian-11). И ова ќе бидат следните чекори што треба да се следат:

 • Подгответе го системот: Ажурирање на рамката и претходно инсталирање на потребните пакети и зависности за Distros базирани на Debian.

«sudo apt install software-properties-common -y && sudo apt-add-repository non-free && sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update && sudo apt upgrade»

«sudo apt install bubblewrap curl gamemode icoutils tar wget zenity zstd libvulkan1 libvulkan1:i386 steam cabextract»

 • Извршете ја инсталацијата PortWINE преку терминал: Користење на тивката опција со поддршка за англиски јазик.
«wget -c
"https://github.com/Castro-Fidel/PortWINE/raw/master/portwine_install_script/PortProton_1.0"
&& sh PortProton_1.0 -eng»
 • Почекајте да заврши инсталацијата: За да ја извршите апликацијата преку кратенка во главното мени и со тоа да започнете со тестирање на некои од стартувачите на игри или емулаторите на конзолата за игри.

Повеќе детали за инсталација преку .deb пакет, или преку вашиот рачна инсталација преку терминал, може да се види и подетално, во официјална веб-страница на наведената апликација. Меѓутоа, за да го разбереме сето горенаведено и повеќе, го оставаме како пример следново снимки на екранот:

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 1

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 2

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 3

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 4

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 5

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 6

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 7

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 8

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 9

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 10

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 11

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 12

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 13

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 14

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 15

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 16

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 17

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 18

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 19

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 20

PortWINE: Слика од екранот за инсталација и употреба - 21

Пристигнавме овде, ќе треба само да се најавиме и почнете да ја играте оваа кул игра, или други вклучени кои се наменети за играње.

Вино
Поврзана статија:
Виното 7.0 пристигнува со 9100 промени, нова 64-битна архитектура и повеќе
Поврзана статија:
CrossOver 20.0 пристигнува врз основа на Вино 5, поддршка за Chrome OS, поголема поддршка за Linux и многу повеќе

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, "PortWine" е одлична дополнителна апликација за вино, пареа и шишиња, за тие корисници на гејмери кои ја сакаат моќта играјте на GNU / Linux секаков вид на нормална или напредна игра на нивните компјутери, преку нивните бесплатни и отворени оперативни системи.

Се надеваме дека оваа публикација е многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». И не заборавајте да го коментирате подолу и да го споделите со другите на вашите омилени веб-локации, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации на темата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.