rm-protection: Безбедна алтернатива при бришење датотеки

Многу луѓе имаа проблеми со користењето на познатото, но опасно rm командаУште пред неколку дена се знаеше за Губење на податоци на GitLab кога по грешка вашиот sysadmin ја избриша погрешната база на податоци. Од оваа последна причина и некои други, идејата за креирајте алатка што ќе овозможи да се потврди дека при бришење датотеки корисникот е сигурен во постапката што ја извршува и резултатот од таа идеја е rm-заштита.

Иако веќе постојат други алатки кои ни овозможуваат безбедно бришење датотеки, rm-заштита има карактеристики што веројатно го прават многу пофлексибилен и поинтересен.

Што е rm-заштита?

Тоа е алатка со отворен извор, развиена во Пајтон, како безбедна алтернатива за бришење на датотеки. Неговото однесување е исто како и познатото rm команда (вклучително и неговите аргументи и начин на употреба). Единствената разлика е во тоа што оваа команда не ги брише оние датотеки каде што има .*.rm-protection и прашањето за верификација не беше одговорено.

¿Кој е најбезбедниот начин да се провери дали при бришење датотеки не сме околу $% / & ...? Па, за креатори на rm-заштита, одговорот е дека самиот корисник потврдува дека сака да ја избрише предметната датотека. Исто така, им дава можност на корисниците да стават ознаки на оние датотеки кои се навистина важни, заштедувајќи им на повеќето корисници многу главоболки.

rm-заштита има за цел да обезбеди максимална заштита и флексибилност, како и да има најмало можно влијание врз секојдневното работење. rm команда

Како да се користи rm-заштита?

Употреба на rm-заштита тоа е прилично едноставно, составено е од две функционалности: rm-p y protect. Битието заштита на лицето одговорно за заштита на датотеките што сакаме да не бидат елиминирани (или што може да се елиминираат се додека тоа е вистинска желба на корисникот).

Ова најдобро може да се види во следната студија на случај:

Ние сакаме датотеката да биде именувана no_me_elimines.txt Не може да се елиминира, или ако не може да се отстрани само ако се одговори на безбедносно прашање, во тој случај ние само треба да извршиме protec no_me_elimines.txt  и наведете го безбедносното прашање и одговор. Во случај навистина да сакаме да ја избришеме датотеката, треба само да ја извршиме rm-p no_me_elimines.txt и одговори на безбедносното прашање.

Можеме да видиме rm-заштита во акција, во следниот гиф:

избришете датотеки

Како да инсталирате rm-заштита?

Инсталирањето и конфигурацијата на rm-protection е прилично едноставна, мора да имаме инсталирано python pip, потоа отвораме терминал и ја извршуваме следнава команда:

pip install rm-protection Исто така е погодно да се создаде алијас на rm-p, да се користи како rm, така што ќе биде поефикасно кога се користи alias rm="rm-p"

Потоа започнете да ги заштитувате вашите датотеки користејќи protect.

Ова е несомнено интересен начин за безбедно бришење датотеки, бидејќи можеме подобро да ги заштитиме нашите најважни датотеки. Исто така, ако играме со командите, можеме дури и да заштитиме датотеки или директориуми што исполнуваат одредени карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан dijo

  Многу корисно Ви благодарам многу

 2.   карлитукс dijo

  Супер корисно! И, сопственото искуство ми кажува дека треба да го инсталирам што е можно побрзо, бидејќи тоа веќе ме потсетува на епизоди што би сакала добро да ги заборавам. Командата rm е многу корисна, но може да предизвика големи катастрофи.
  Ви благодарам многу.
  Честитки!

 3.   Анонимен dijo

  Ви благодарам многу!

 4.   Себас dijo

  Нешто ми кажува дека нема да работи, на ист начин како што тековната команда ги предизвикува проблемите: затоа што лизгањето завршува откако ќе го извалкате.
  И мислам дека никој нема да ја заштити секоја датотека / папка, што треба и веќе може да биде заштитено со дозвола.