Ryzom: онлајн игра за улоги игра бесплатна и со отворен извор

Ризом_лого

Ризом е уn масовно мултиплеер онлајн игра со улоги (MMORPG) фантазија и научна фантастика развиена од Невракс, оваа игра е бесплатен, отворен извор и крос-платформа (Microsoft Windows, OS X и Linux), ова лиценциран според GPL, лиценца Криејтив комонс и партнерство со Фондацијата за слободен софтвер за домаќин на складиште на уметнички средства на играта.

Ризом е една од ретките комерцијални MMORPG со отворен извор: клиент, сервер, алатки и медиуми, ова значи дека привлекувате жива заедница која обезбедува поправки и функционалности далеку од она што може да го направи внатрешниот тим.

Оваа игра може да се купат бесплатно преку Steam и Apple Store, иако е важно да се напомене дека и покрај тоа што играта е бесплатна и со отворен изворили има начин на плаќање (фремиум).

Во овој режим, оние кои плаќаат скромна месечна, квартална, полугодишна или годишна сума добиваат бонус во кој се отклучуваат одредени карактеристики на играта и се нудат одредени бонуси: можност да го развијат својот карактер на ниво 250 наместо 125, двојно освоените поени за искуство и даваат пристап до различни медиуми за складирање.

Играта тСе случува на Ајтис, шармантна и уникатна планета, формирана од гигантски раст на вегетацијата со прекумерни корени. Ова населени со интелигентни растенија, безопасни тревојади, но и страшни предатори.

За Ризом

На почетокот на играта можете да изберете лик од една од четирите хуманоидни раси што се населуваат: Фирос, Матис, Трајкерс и Зораш и одберете да се придружите на една од фракциите на играта: Камистите Караваниери, маратудни извидници.

Различните суштества во Ризом имаат различна АИ врз основа на нивниот вид, ова им овозможува да можат да вршат многу реални однесувања како што се: миграција и движење како стадо. Месојадите, на пример, ќе нападнат одредени животни за храна, а одредени животни ќе ловат во пакувања.

Слика на екранот од Ryzom

Играта исто така содржи промени во сезоните и времето. Ефектите од времето вклучуваат дожд, снег и ветер. Врзани за сезоната и климатските промени се движењата на животните и достапноста на употребливи материјали.

На пример, одреден вид сок може да се бере само за време на пролетни дождови и не може да се добие во други сезони или временски услови.

Временските услови можат да се менуваат од минута во минута. Секоја сезона на игри (пролет, лето, есен и зима) трае четири дена во реално време.

Секој лик добива нивоа независно во оружје-ориентирани полиња на борба, магија, изработка и берба едноставно со вршење соодветни дела (убивање непријатели со меч за борба, составување накит на занает, итн.)

Секое ниво добиено во едно од овие полиња му дава на карактерот 10 поени за вештина што може да се потроши на нови специфични вештини за тоа поле, општо подобрувања на карактерот, или едноставно зачувано.

Барања за играње на Ризом

Минималните услови што мора да ги има нашиот компјутер за да може да ја извршува оваа игра на нашиот систем се:

 • Процесор: Еден процесор од 1GHz
 • Меморија: 2 GB RAM меморија
 • Графика: OpenGL 1.2 со 32 MB VRAM
 • Складирање: 7 GB достапен простор
 • Звучна картичка: Компатибилен со OpenAL

А, препорачаните да имате непречена и пријатна игра се:

Препорачани барања

 • Процесор: процесор од 2.0 GHz или еквивалентно
 • RAM: 3GB RAM меморија
 • Графика: NVIDIA® 6800 со 256 MB RAM меморија / ATI Radeon ™ x800 со 256 MB или подобро
 • Складирање: 16 GB слободен простор на дискот
 • Широкопојасна интернет-врска.
 • Звучна картичка: Компатибилен со OpenAL

Како да го инсталирате Ryzom на Linux?

Како се коментираше играта може да се купат преку Steam, ако имате сметка и го имате клиентот Steam веќе инсталиран само на вашиот систем мора да отидете на следново линк и додадете ја играта Ryzom во вашата библиотека.

Откако играта ќе биде додадена во вашата библиотека со игри, можете да ја инсталирате со помош на Steam.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   аган dijo

  Добро утро, би го ценел ако можете да ја додадете официјалната врска на Ryzom.com бидејќи може да се преземе и од таму, ви благодарам.

  Честитки

бул (точно)