Snagboot, одлична алатка за обновување и трепкање на вградените уреди

 

snagboot

Snagboot е алатка за обновување со отворен код.

bootlin (компанија специјализирана за Linux за вградени системи), го објави тоа пред неколку дена лансирање snagboot, дизајниран да ги обнови и трепка вградените уреди кои престанале да се подигнуваат, на пример, поради оштетување на фирмверот.

snagboot Се раѓа затоа што повеќето од вградените платформи обезбедуваат USB или UART интерфејси за обновување и пренос на слики за подигање во случај на оштетување на фирмверот, но овие интерфејси се специфични за секоја платформа и бараат употреба на комунални услуги за обновување поврзани со производи на поединечни производители.

За да се реши овој проблем, Bootlin со задоволство објави нова алатка за обновување и ажурирање денес, наречена Snagboot , која е наменета да биде генеричка, отворен код замена за алатките специфични за продавачот споменати погоре.

За Snagboot

Snagboot делува како аналог на специјализирани комунални услуги, главно сопственици, за обновување и ажурирање уреди, како што се STM32CubeProgrammer, SAM-BA ISP, UUU и sunxi-fel.

snagboot е дизајниран да работи со широк спектар на табли и вградени уреди, што ја елиминира потребата за развивачите на вградени системи да ги научат уникатните и лошите страни за користење на различни комунални услуги.

На пример, првата верзија на snagboot може да се користи за враќање на уреди базирани на ST STM32MP1, микрочип SAMA5, NXP i.MX6/7/8, Texas Instruments AM335x, Allwinner SUNXI и Texas Instruments AM62x SoC.

Постојат некои алатки кои ја користат оваа функционалност за да понудат брзо обновување и ажурирање преку USB, како што се STM32CubeProgrammer, SAM-BA или UUU. Сепак, сите овие алатки се специфични за продавачите, што значи дека програмерите кои работат на повеќе типови платформи треба да се префрлаат помеѓу различни алатки и да научат како да ја користат секоја од нив.

Се споменува дека Snagboot вклучува две алатки за преземање и ажурирање:

  1. финтата- Користи механизми за кодови на ROM специфични за продавачот за да ја иницијализира надворешната RAM и да го стартува подигнувачот U-Boot без да ја менува содржината на постојаната меморија.
  2. замавнување- Во интеракција со вклучен U-Boot за да трепка системска слика во неиспарлива меморија користејќи DFU (Ажурирање на фирмверот на уредот), UMS (USB Mass Storage) или Fastboot.

За оние кои се заинтересирани за да дознаете повеќе за тоаВе молиме знајте дека кодот на Snagboot е напишан во Python и е со отворен код под лиценцата GPLv2.

Како да инсталирате Snagboot на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат Snagboot на нивниот систем, треба да го знаат тоа Можете да го направите тоа прилично лесно. Треба да ги инсталираат само потребните зависности за да не имаат проблеми подоцна.

Првиот е libhidapi кој може да се инсталира на следниов начин (во зависност од вашата дистрибуција). Треба само да отворат терминал и во него да напишат:

Дебиан / Убунту

sudo apt install libhidapi-hidraw0

Или, исто така, можете да инсталирате:

sudo apt install libhidapi-libusb0

Arch Linux (иако може да се инсталира и од AUR, видете ја командата за инсталација подолу)

sudo pacman -S hidapi

RHEL/Fedora

sudo dnf -y install hidapi

Откако ќе го направите ова, сè што треба да направите е да инсталирате Snagboot со pip и за да го направите ова, само напишете ја следнава команда:

python3 -m pip install --user snagboot

Конечно, ќе треба само да ги додадеме правилата на udev за snagrecover да има пристап за читање и пишување до USB-уредите на целните SoC-и:

snagrecover --udev > 80-snagboot.rules
sudo cp 80-snagboot.rules /etc/udev/rules.d/
sudo udevadm control --reload-rules
sudo udevadm trigger

И подготвени со тоа можете да започнете да работите со оваа алатка. Во случај на корисници на Arch Linux, како што беше споменато претходно, алатката може да се инсталира директно од AUR и за ова тие треба само да го имаат овозможено складиштето и да имаат инсталиран волшебник AUR.

Командата за инсталирање на алатката е:

yay -S snagboot

Последно, но не и најмалку важно, за оние кои претпочитаат да компајлираат сами, само стартувајте го следново:

git клон https://github.com/bootlin/snagboot.git

cd snagboot
./install.sh

Во однос на прирачниците и упатствата за употреба, можете да ги погледнете сите овие информации во следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.