Совети за оптимизирање на Firefox

Иако многу пати прелистувачот со себе ги носи потребните поставки за да има добра работа стандардно, точно е дека можете да направите некои дополнителни работи за да добиете или елиминирате одредени функционалности.

Сите овие поставки треба да се направат на ваш сопствен ризик. Отвораме јазиче и пишуваме за: конфиг, ветуваме дека нема да ги ставиме рацете (нешто што нема да биде точно) и да се прилагодиме Firefox.

Индекс

1.- Намалување на потрошувачката на Firefox кога е минимизиран:

нови » Логично » конфигурирај.trim_on_minimize = вистина.

 2.- Оневозможете ги контролите за компатибилност со проширувањето

екстензии.проверете ја компатибилноста = Лажни
екстензии.проверетеUpdateSecurity = Лажни

 3.- Деактивирајте ја иконата (Фавикон) на страниците

прелистувач.chrome.site_icons = Лажни

 4.- Оневозможете го Преземањето

мрежа.префати-следно = Лажни

 5. - Оневозможете го текстот за трепкање

прелистувач.blink_allow = Лажни

 6.- Забрзајте ја / Подобрете ја брзината на преземањата

мрежа.http.pipelining = вистина
мрежа.http.pipelining.maxrequests8 (Стандардно е 30) Firefox 7 донесе 4 стандардно.
мрежа.http.max-врски = 96 (Стандардно е 30) Firefox 7 донесе 256 стандардно.
мрежа.http.max-врски-по-сервер = 32 (Стандардно е 15) Firefox 7 донесе 15 стандардно.
мрежа.http.max-упорни-врски-на-сервер = 8 (Стандардно е 6)
мрежа.http.pipelining.ssl = точно
мрежа.http.proxy.pipelining = точно
мрежа.dns.оневозможи IPv6 = вистина

нови » Цел » nglayout.initialpaint.одложување = 0
нови
» Логично » мрежа.http.pipelining.first request = вистина

 7.- Деактивирајте го времето на одложување при инсталирање на додатоци

безбедност.дијалогот_е овозможи_доцнење = 0 Firefox 7 донесе 2000 стандардно.

 8.- Овозможете поголем број јазичиња по прозорец

прелистувач.tabs.tabMinWidth = 75

 9.- Вчитај долги страници побрзо

нови » Цел » содржина.забележи.интервал = 500000
нови » Логично » содржина.известете.онтимер = вистина

 10.- Игнорирај ги прекините пред да ги вчиташ страниците

нови » Цел » содржина.префрли.праг = 250000
нови » Логично » содржина.прекинат.парсирање = лажни

 11.- Контролни анимации

image.animation_mode = Нема

 12.- За да активирате / деактивирате „1 клик изберете URL“ во лентата за адреси

прелистувач.urlbar.clickSelectsAll = Точно
прелистувач.urlbar.clickSelectsAll = Неточно

 13.- Автоматско комплетирање URL во лентата за адреси

прелистувач.urlbar.autoFill = Точно

 14.- Ограничете го бројот на автоматско завршување на URL во лентата за адреси

прелистувач.urlbar.maxRichResults = 20 (Стандардно е 12)

 15.- Оневозможете ги врвовите на лентите со алатки

прелистувач.chrome.toolbar_tips = Неточно

 16.- Да ја залепите копираната содржина со кликнување со централното копче на глувчето

средна жена.паста = Вистина

 17.- Да се ​​создаде единствено копче за затворање за сите отворени јазичиња

прелистувач.tabs.closeButton = 3

 18.- Зголемете го бројот на неодамна затворени јазичиња

прелистувач.sessionstore.max_tabs_undo = 15

 19.- Десен клик на Види код во омилениот уредник

view_source.editor.external = Точно
view_source.editor.path = Патека на уредникот што може да се изврши

 20.- Овозможете брзо префрлување помеѓу јазичиња

пакет алатки.scrollbox.scrollIncrement = 75

 21.- Овозможете проверка на правопис во полињата за текст

распоред.spellcheckDefault = 2

22.- Овозможете го префиксот http: //

прелистувач.urlbar.trimURLs = неточно

23.- Не го означувајте доменот во URL-то.

прелистувач.urlbar.formatting.enabled = неточно

Во зависност од верзијата на Firefox што се користи, некои од овие опции може да се појават или не.

 

Оригинална статија: Луѓе


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диртибос dijo

  Worale, изгледа супер интересно хеее ... ме тера да се смеам за јаболката! хаха

  Благодарам

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахаха бев како луд да барам нешто што ќе каже јаболко во оваа статија, и по некое време открив дека сакаше да кажеш „големи раце“ хахаха ..

   Ви благодариме што застанавте

 2.   ангелблејд dijo

  Само на Windows работи трикот 1

  1.    елав <° Linux dijo

   Сериозно? Јас веќе знаев дека нешто не е во ред хахаха

 3.   Xavier dijo

  Здраво пријателе. Многу добар пост, имам само едно прашање: за каков вид анимации мислите под точка бр. 11? Флеш анимации?

  1.    елав <° Linux dijo

   Добро прашање. Претпоставувам дека тој се однесува на анимирани слики, гиф или слични работи ...

 4.   Jorge dijo

  Ви благодарам многу, многу ја зголемив брзината на преземање со вашите совети. дали имате повеќе упатства таму? Веќе барам хехе

  Агуенте Линукс !!! без оглед на дистрибуцијата

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство е да се знае дека тоа беше корисно
   Можете да пребарувате во нашата категорија на Упатства, постојат неколку упатства / прирачници / совети кои вреди да се проверат
   Поздрав и добредојде на страницата

  2.    елав <° Linux dijo

   😀 Она што се чини го вклучуваме, не грижете се.