VkAudioSaver: Преземете и слушајте музика преку Интернет користејќи Слободен софтвер

Во овој нов пост ќе зборуваме за уште еден одличен Апликација за слободен софтвер направени од Русија и чие име е VkAudioSaver. VkAudioSaver е софтвер развиен од Мекиот на Бинго. VkAudioSaver тоа е бесплатна апликација за преземање и слушате музика користење vk.com, la Рускиот социјален мрежа ривал Фејсбук во тие земји и други области на светот. VkAudioSaver нос овозможува пребарување, слушајте и преземајте ги песните и дизајн плејлисти со неколку едноставни кликне

lpi исто така, можете да преземете каква било трага de јавни страници, групи, страницата на корисник и се вклучени на објавите новости. За оваа само треба копирај URL-адреса од кафеана адреси на прелистувачи и го става во Поле пребарување програма. El програма не само што има Инсталатори за Linux (.деб /. вртежи во минута) исто така доаѓа со инсталатери за приватни платформи со MS Windows.

vkaudiosaver-лого-212x100 На кратко, со VkAudioSaver можеш:

 • Слушајте музика преку Интернет без да ја преземате.
 • Преземете ја музиката што ја слушате.
 • Преземете музичка колекција, односно откако ќе извршите пребарување од Сингер, Име на песна, Име на диск или клучни зборови, сè што е пронајдено може да се преземе во Плејлиста.
 • Создадете плејлисти со преземени песни или без преземање.

Овие карактеристики се оние што беа импресивни за мене. Особено затоа што и покрај разновидноста на Интернет музички услуги и самостојни музички плеери преку Интернет или со капацитет да го стори тоа, како на пр Спојност, Музика на Google Play, Облак, Привлеченимеѓу многу други, VkAudioSaver супер е едноставно за инсталирање, конфигурирање, употреба и поврзаност со социјална мрежа.

Единствената ограничувачка работа засега е дека програмата е достапна во само две јазици: Руски и англиски јазик. Иако сигурно без сомнение, тоа наскоро ќе го има на други јазици како на пр Шпанскиот. Сепак, VkAudioSaver како и многу други самостојни музички плеери на Linux информации (Скробл: препораки според музиката што ја слушате) Услуги базирани на облакo Last.fm.

Што е Last.fm?

Last.fm е социјална мрежа, Интернет радио и исто така систем за музички препораки што гради профили и статистики за музички вкусови, земајќи ги предвид податоците испратени од регистрираните корисници. Со други зборови, тој претставува веб-услуга што ви олеснува да слушате музика преку стриминг, додека дополнително запознавате луѓе со исти музички вкусови, ваши или други, или едноставно запознавате нови уметници, меѓу другото.

Изградете музички профил за Корисник на Last.fm Може да биде нешто лесно со следниве 2 можности: Прво да ја слушате вашата сопствена музичка колекција на Самостоен плеер со додаток за аудиоскроблер или да одите на радио услугата преку Интернет услугата Last.fm. Е создадам запис каде нашите омилени уметници и песни се пресметуваат преку графикони, на тој начин генерирајќи персонализирани музички препораки. Профилот на корисник во веб-порталот, исто така, ги покажува трагите што неодамна ги слушале, овозможувајќи преку веб-услуги, што корисниците или контактите на некој им ги покажуваат на Блог или Форум.

Препораките се пресметуваат со помош на алгоритам за заедничко филтрирање, така што корисниците можат да истражуваат список на уметници кои не се наведени на нивниот сопствен профил, но кои се појавуваат на други корисници со сличен вкус. Last.fm исто така им овозможува на корисниците рачно да препорачуваат специфични дискови на други корисници (сè додека дискот е вклучен во базата на податоци). Можеби најкористената одлика на заедницата Last.fm е формирање кориснички групи со нешто заедничко (на пример, членство во друг Интернет-форум). Last.fm ќе генерира групен профил сличен на корисничките профили, покажувајќи спој на податоци и прикажувајќи списоци со глобални лајкови на групата.

И главната карактеристика на Last.fm е нејзината систем за препораки за музика.

Дел од социјалната мрежа е бесплатен, но радио делот, откако слушна 30 песни, се плаќа (во некои земји сè уште е бесплатен)

Некои од карактеристиките на Last.fm звук:

 • Социјална мрежа музички ориентирана
 • Бидете во можност да додавате коментари за групи, албуми или песни
 • Ви овозможува да ги чувате вашите музички профил или аудиоскроблер
 • Има систем на музички препораки
 • Календар на Настани
 • Корисникот има бројач на песни што ги слушал познати како пискање.
 • Бројачот може да се напојува или од музиката што се слуша на Last.fm или од музиката што се слуша во други програми.
 • Ви овозможува да се поврзете со други корисници
 • Гарда статистика на песни и групи слушани. Укажувајќи на кои сте слушале најмногу.
 • Ајде да додадеме етикети да ги каталогизираат песните

И, како го инсталирате, конфигурирате и користите VkAudioSaver?

Инсталирањето е исклучително лесно, бидејќи можете да го преземете од страницата или преку терминал. И инсталирајте го графички со управувачот со пакети .deb по ваш избор или преку терминал со командата dpkg.

Еве неколку слики со детали за инсталацијата, конфигурацијата и процесот на употреба:

VkAudioSaver-01 VkAudioSaver-02 VkAudioSaver-03 VkAudioSaver-04 VkAudioSaver-05 VkAudioSaver-06 VkAudioSaver-07 VkAudioSaver-08 VkAudioSaver-09 VkAudioSaver-010 VkAudioSaver-011 VkAudioSaver-012 VkAudioSaver-013 VkAudioSaver-014 VkAudioSaver-015 VkAudioSaver-016 VkAudioSaver-017 VkAudioSaver-018 VkAudioSaver-019 VkAudioSaver-020 VkAudioSaver-021 VkAudioSaver-022 VkAudioSaver-023 VkAudioSaver-024 VkAudioSaver-025 VkAudioSaver-026 VkAudioSaver-027 VkAudioSaver-028 VkAudioSaver-029 VkAudioSaver-030 VkAudioSaver-031 VkAudioSaver-032 VkAudioSaver-033 VkAudioSaver-034 VkAudioSaver-035 VkAudioSaver-036 VkAudioSaver-037 VkAudioSaver-038 VkAudioSaver-039 VkAudioSaver-040 VkAudioSaver-041 VkAudioSaver-042 VkAudioSaver-043 VkAudioSaver-044 VkAudioSaver-045 VkAudioSaver-046 VkAudioSaver-047 VkAudioSaver-048 VkAudioSaver-049 VkAudioSaver-050 VkAudioSaver-051 VkAudioSaver-052 VkAudioSaver-053 Како и секогаш, се надевам дека ви се допадна објавата. до следното!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џетро dijo

  Благодарам, ќе се обидам да видам како е преземање на музиката, бидејќи барам програма што ми одговара.

 2.   џетро dijo

  Препорачаната програма е одлична и ја испробав и сè е во ред, најдоброто што го пробав досега. едноставен, но ефикасен интерфејс.

 3.   Солрак dijo

  Има вирус ??

 4.   Мартин Гомез Мартинез dijo

  Само што го инсталирав на ubuntu 18.04… .. но ме прашува за овластување …… не знам како да го направам тоа

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Овластувањето се однесува на фактот дека мора да создадете корисник во руската социјална мрежа VK.com и со истиот тој корисник да се најавите на VkAudioSaver за да може да ги прикаже можните песни што треба да се преземат. Само што повторно се обидов и работи совршено.

  2.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Мартин! Нешто поддржете се со оваа нова публикација за овие апликации: https://blog.desdelinux.net/vkaudiosaver-aplicacion-descarga-musical-rusa-funciona/

бул (точно)